VALL-I (2008)

"A vzpomeneme si, když se čas nachýlí, že to trvalo jen chvilku být milován po celý život! A to je vše o čem láska je...zabere to jen chvilku být milován po celý život!"

Venkovský učitel (2008)

"Odlišnost je někdy past a někdy to je dar. Podle toho, co s tím sami uděláme." Bohdan Sláma je pro mě jediným českým režisérem, který dokazuje, že se umí povznést nad prvoplánovitost, zaběhlá a zasmrádlá klišé v českém filmu 21. století a umí naservírovat evropský film bez okras. Tam kde většina ostatních trpí nešvary českého režírování, tam kde se ostatní režiséři utápí v prázdných gestech a patetismu, dokáže Sláma proplout s grácií, suverenitou a v neposlední řadě v tichosti, bez křiku.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

"Americans?" Tak tu máme jednoho španělskýho seladona z uměleckých kruhů "Life is too short" a dvě americký turistky. Jedna je strašně chytrá a nevybouřená měšťácká panička. Druhá nevyzrálá kráva, která si myslí, že cvakání s digitálem z ní udělá umělkyni. Společně mají to, že je vzrušuje muž, kterého nemohou mít. Jenže pak tu máme španělku, která když vstoupí poprvé na plátno si ho celý sežere pro sebe a ukazuje co je to herectví a temperament. Tradiční allenovský konverzační masakr, který není vždy úplně nutný.

Vítejte v KLDR! (2008)

"...prostě jak na jiný planetě..." Dokument o kterém se hodně hovořilo a vzhledem k aktuální situaci jsem se na to velmi rád podíval. Překvapila mě (nemile) forma zpracování dokumentu, kde cca třetinu metráže zabírají místy až velmi naivní a hloupé názory účastníků zájezdu. Naštěstí těch inteligentnějších, bystřejších nakonec bylo víc. Zajímavá scéna s ukloněním se před Kim Čong Ilovou sochou je docela vypovídající o lidské povaze. Dokument se bohužel však vzdal postoje a jen tiše přihlíží a neodpovídá.

Wanted (2008)

"Tohle jsem já, jak znovu přebírám vládu nad svým osudem. A co jste do hajzlu udělali vy?"

Yes Man (2008)

"Řekněte to miliónkrát. Řekněte to ještě miliónkrát. A to slovo, které řeknete dvoumiliónkrát je... Ano!" Jim Carrey comeback? Yes. Originální námět? Yes. Je to vážně vtipný? Yes. Přirozený ústřední romantický pár? Yes. Inteligentní zábava? Yes. A další zastávka Azkaban? Yes!

Zack a Miri točí porno (2008)

"Oni ti platí 5 dolarů za to, aby tě mohli střílet do koulí? Vy běloši jste fakt v pr..." Originální romantická komedie o úplně obyčejných ne-hezkých lidech při které se určitě budete bavit ať je váš vztah k sexu (pornu) jakýkoliv. Já bych ale klidně ještě přitlačil ;-)