Americké psycho (2000)

"Let's see Paul Allen's card." Film, který pro příznivce grafického designu v sobě má jednu zásadní scénu, která se stala velice populární. Je natolik odpovídající pocitům grafického designéra stojícího tváří tvář své neschopnosti. Znám ji nazpaměť a vždy si na ní vzpomenu při ateliérových prezentacích. Christian Bale je génius! "Something wrong, Paul? You're sweating." Co se týká celého filmu jeho poselství mi přišlo podobně mířené jako ve Stonových "Takových normálních zabijácích". Popravdě mi asi utekla pointa, protože ten konec je velmi rozporuplný. Přesto je tu řada scén, které nezapomenete a myslím, že film stojí za to o něm více přemýšlet než ho odsoudit pro absurditu či explicitní brutalitu. Název je velmi výstižný a skrytý svět lidí mající vše balancuje s chorobnou myslí blázna. Přeneseno do běžných kulis "šílenců" jak je známe z jiných filmů se Patrick Bateman ničím nevyčleňuje a naopak zcela jasně plní a ukazuje tu nejtemnější stránku své mysli.

Anděl Exit (2000)

X let po tom, co se filmaři vyspělých světových kinematografií vyrovnali s drogovou problematikou přichází český úder v podobě neskutečně hystericky blbýho film.

Bílá vdova (2000)

"Já jsem tak trochu šmejd. Vy ne." - "To si vyprošuji, pocházím z rodu známých šmejdů, můj drahý nebožtík manžel byl největší šmejd pod sluncem!" Ovdovělá paní středního věku po smrti svého manžela musí začít zacelit zadlužený rozpočet svého vesnického sídla a vymění pěstování orchidejí za výsadbu konopí. A vy ji budete fandit! I s následným prodejem! Pro fanoušky seriálu "Black Books" - těšte se na hipíka Billa Bailyeho, který je ve filmu jak kdyby me zrovna skončila pracovní doba v knihkupectví...

Podfu(c)k (2000)

"Londýn?! Vždyť víš, ryby, chipsy, šálky čaje, špatný jídlo, hrozný počasí, zasraná Mary Poppins. Prostě Londýn!"

Samotáři (2000)

Tenhle film se mi neuvěřitelně zprovitil. Ondříček pochopil, že chce-li natočit "kultovní" film pro mládež tehdejší generace musí šáhnout na osvědčené postupy. To znamená dát dohromady hláškostroj a obsadit herce, kterýmu to budeme věřit a mladí se s ním dokonale stotožní. Na mě to prostě nefunguje a u filmu jsem se nikdy nebavil. Dvě hvězdy za Muchowu hudbu.

X-Men (2000)

"Send the mutants on the Moon forever!"

Jezero (1999)

"Drobečkové, pojďte večeřet, no tak, cucejte mámě palečky..."

Stigmata (1999)

"Králoství je na nebi (...) Rozštípněte dřevo, já jsem tam. Zvedněte kámen, já jsem tam." V roce 1945 nalezl arabský rolník v polích soubor gnostických spisů. Jejich skutečný původ dodnes zkoumají fundovaní vědci a o pravosti nelze pochybovat. Svitky jsou patrně nejpůvodnějším a nejbližším záznamen slov Ježíše a vzdorují v mnoha částech jednostrannému výkladu současné církve. Vatikán je posléze označuje za apokryfní. Tento film čerpá z námětu "proč" církev toto evangelium odmítá. Odpověď je snadná - podle tohoto evangelia není mezi Bohem a věřícím nic.

Armageddon (1998)

Arab, žid, severní i jižní korejec, slovák a maďar - všichni pak společně zaplesáme, uroníme slzu, vezmeme se kolem ramen a budeme oslavovat hrdiny USA! Tramtarará, americká vlajka, západ slunce, polibek milenců - nádhera.