Antikrist (2009)

Konečně jsem se odhodlal. Film jsem měl k dispozici asi už dvakrát, ale nikdy jsem se nedokoukal, kdo viděl, asi pochopí. Antikrist je zážitek, který snad ani pořádně nejde popsat a marně vzpomínám, jestli jsem někdy viděl něco podobného, ale asi ne. Možná drama, nebo spíše horor o jedné tragédii a (ne) vyrovnání se s ní, s tímhle si Lars opravdu pohrál a natočil snímek, který určitě není pro každého. Čistě za sebe dám za čtyři také kvůli hercům, kteří jsou jako tradičně skvělí, zajímavé hudbě a atmosféře, která ve mě zanechala dojem, na který asi dlouho nezapomenu.

Černobílý svět (2011)

I přes zbytečnou glorifikaci černých služebnic a také faktu, že už jsem viděl lepší filmy na téma rasismu, hodnotím film celkem pozitivně. Své možná sehrálo i to, že jsem si ho pustil odpoledne, kdybych ho viděl večer, možná bych byl v hodnocení přísnější. Ocenil bych herecké výkony a pár opravdu povedených komických situací, kde se mně líbila hlavně Jessica Chastain v roli tupé paničky a poté také Viola Davis v roli jedné ze služebnic. A přece si nemůžu odpustit poznámku, že takhle skvělý námět šlo zpracovat určitě malinko lépe.

Pohřben zaživa (2010)

90 minut naprosté a totální nudy. Ve filmu chyběl snad jen krtek, jinak to bylo skoro dokonalé. Bohužel ne pro mě.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

K samotnému filmu nemám žádných vážnějších výhrad. Všechno je mnohem lepší, než první díl. Nejvíc bych vyzdvihl kromě tradičně vymakané akce a výborných masek hlavně vyprofilování jednotlivých postav tohoto fantasy příběhu. Vedle hlavního hrdiny Martina Freemana, to byl dle mě vůdce trpaslíků Thorin Pavéza. Možná to bylo tím, že už jsem si na všechny trpaslíky zvykl, ale jejich nekorunovaný král ve mně budil dojem, že on je ten hlavní tmelící článek, za kterým půjdou klidně všichni dobrovolně do tavící pece. Šmak se rozhodně taky digitálně velmi vyvedl a možná, si to nejlepší ze své ohnivé tlamy nechal až napřesrok. Jinak je samozřejmě malinko natahované, což je vzhledem k obsahu knihy, která je tak na dvě hodiny pro mě naprosto pochopitelné a vůbec mi to nevadilo. Peterovi, se (skoro) podařilo zopakovat tu naprosto nepopsatelnou atmosféru, kterou jsem zažil hlavně u Dvou Věží a hlavně Návratu Krále a za to má u mě velký dík a potvrzenou účast i další rok. Ponořit, se na víc jak dvě hodiny do úplně jiného světa, vypnout mozek a nemyslet na všední starosti, to se povede opravdu jen párkrát do roka.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak jsme se konečně dočkali. Po 9 letech Peter natočil film, který se příběhem vrací asi o 60 let dříve, než jeho tolik opěvovaná trilogie Pán prstenů. V úvodní, řekl bych trošku nudnější hodině, se postupně seznámíme s hrdiny naší výpravy, kde kromě starých, známých tváří, přibylo hodně i těch nových. Vůbec první polovina mně přišla, neřekl bych slabá, ale rozhodně to bylo něco, co už jsem tady všechno jednou viděl a i když triky jsou po těch letech určitě lepší, nechával mě celý průběh celkem v poklidu. To se však naštěstí v druhé půli zlomilo a hlavně finální, bojová scéna byla už téměř bezchybná. A když přišel na scénu starý, dobrý Glum, to už jsem se blahem skoro tetelil a i když je tradičně v digitální podobě, spolu s představitelem hlavní role Martinem Freemanem se mně líbil zdaleka nejvíc. Co se týče ostatních herců, hlavně trpaslíků, měl jsem dojem, že tam nevidím nikoho tak charismatického, jako byl třeba Aragorn, Gimli a nebo konec konců Legolas v již dříve zmíněné trilogii. Ale to je jen taková maličká muška na filmu, který má divákovi co nabídnout a rozhodně ho můžu doporučit i s dabingem, který se dá přežít bez nějaké vážnější psychické újmy.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Poslední část věhlasné trilogie jsem si pustil jako druhou po snímku Old boy. Film vypráví o ženě s velmi nevinnou tváří,která je neprávem odsouzena na mnoho let za vraždu malého dítěte,kterou nespáchala a poté hlavně za její cestou za pomstou ,lemovanou krví a bolestí a hlavně za nalezením své dcerky,kterou musela opustit a zanechat osudu. Trošku mi to připomíná daleko slavnější snímek Kill Bill a Beatrix v podání Umy Thurman. Nemohu a ani nechci oba dva snímky nějak moc srovnávat,každopádně Nebohá paní pomsta je jiná, klade hodně důraz na výtvarnou stránku,která je úžasná a má i velmi originální a zajímavý konec,který jsem opravdu asi nikde jinde neviděl.

Odpískáno (1996)

Nenápadná, příjemná vzpomínka na herecké počátky Ewana McGregora. Tentokrát, tak v trošku levicově laděné komedii o zavírání šachty a jedné hudební, amatérské skupině.

Číňan (2005)

Další skvost ze severské, potažmo dánské filmové kuchyně. Pomalu, ale jistě se Dánsko stává možná mojí nejoblíbenější filmovou zemí , protože ani jeden snímek, který jsem letos viděl, mě nezklamal a všechny byly na špičkové úrovni. Tento film vypráví tragikomický příběh v podání instalatéra Kelda, ztvárněného výborně Bjarne Henriksenem, kterého po 25 letech opustí žena a proto začíná svůj život prakticky od nuly. Později přijme nabídku na fiktivní sňatek s mladou půvabnou číňankou, kterou nejméně dobře ztvárnila velice sympatická herečka Vivivan Wiu.Pokračoval bych dále, ale to už bych moc spoileroval...................., každopádně aspoň pro mě po čase zase jeden obyčenej, milej a skvělej film s plným bodovým počtem.

Stopař (1987)

Příběh je možná trošku jednodušší, ale to ostatní nemá skoro žádnou chybu. V první řadě je to nádherná, severská krajina, u níž jsem se tedy opravdu okem pokochal a poté také fakt, že osazenstvo tohoto příběhu o krvavé pomstě, na mě působilo po celou dobu trvání velmi věrohodně. Byli to prostě takový "krasavci", jací se možná v těchto končinách tehdy opravdu vyskytovali a teď mám na mysli hlavně loupeživou bandu Čudů, tam byl vyloženě jeden dobrák, vedle druhého! Nad úplným koncem jsem přivřel jedno oko a napálím s čistým svědomím za čtyři, protože hlavně co se týče nelítostné, mrazivé přírody, hezčí film už jsem dlouho neviděl.

Utržený ze řetězu (2005)

Jedna věc je víc, než pravděpodobná, Jet Li asi nikdy nedostane filmového oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Tenhle jinak sympatický herec, má ale jiné kvality, ovládá bojová umění, což dokazuje i v tomhle filmu a kdybych měl snímek hodnotit jen podle soubojů, možná bych to vytáhl na horší čtyřku. To by ovšem musel být k dispozici nějaký lepší příběh, protože tenhle je tak s bídou na dvě a to ještě se zavřenýma očima. Téhle pohádce o napravení zlého chlapce jsem moc nevěřil a nezachránil to ani Morgan Freeman a Bob Hoskins, i když ten druhý se snažil, seč mu síly stačily. Celkem zklamání a horší trojka.