• Krátkometrážní

Baraka - Odysea země (1992)

Dokument, ževraj o snahe ludstva o ovládnutie prírody, skôr by som povedal, že o mentalite, určitej rutine, kultúre v určitom slova zmysle, a kráse. Miestami zaujímavé, úchvatné až "dojímave", ale zväčša zdlhavé a suché, viem si predstaviť ovela kvalitnejší a zaujímavejšie prezentovaný spôsob podania tejto témy, i ked tá sa nedá jednoznečne definovať. Je tu množstvo krásnych záberov (skvela kamera) a myšlienok (skvele myslienky:) a aj tie ostatné možno majú dáku iskru (velmi hlboko!) ale jednoducho nieje to ono.

Bowling for Columbine (2002)

Michael Moore je, podla toho mála čo som videl, sakra cielavedomý a odviazaný chlapík a ak sa do niečoho pustí, tak to robí na 100 percent, toto všetko dokazuje v tomto Oscarovom dokumente na plné gule! Totálna kritika celej Americkej spoločnosti, mentality, debility! Moore sa nebojí ísť do ničoho a nič netají, a najlepšie na tom je, že je naplno objektívny a úprimný, a z toho plinie jeho naprosto cielavedomá a opakujem objektívna argumentácia. Dozviete sa o vzťahu Američanov k zbraniam, ich vlastneniu a používaniu. Podrobnejšie sa venuje, ako už samotný názov hovorí, tragédii, ktorá sa stala na strednej v Columbine. Zbrane sú všade, ale prečo je v Amerike mnohonásobne viac úmrtí zastrelením ako kdekolvek inde? Odkial plinie tento vzťah k násiliu? A prečo za to vždy pikajú nevinný, hlavne deti? Toto je len niekolko otázok na ktoré bude hladat odpoved po rôznych kútoch Ameriky, a v Kanade. Autentické zábery, autentické záznamy telefonátov, autentické rozhovory, niekedy budete pozerať s otvorenými ústami na tragické fakty, inokedy na hlúposti a zavádzajúce bludy, ktoré na nás útočia zo všetkých strán z médii. Kazdý fucking američan má zbraň, sused neverí susedovi, deti v školách po sebe strielajú, a iste sa to nevyrieši tým, že si v supermerkete v pohode kúpite dve igelitky munície! Tamtý obviňujú tých, tý zasa obviňujú tamtých. Hladajte vynníka v tomto dokumente, ktorý vám dozaista otvorí oči! Tutové!

Ničitel Conan (1984)

Impozantne dobrodruzstvo, oslava fantasy a k tomu nadzivotne komponovana hudba!!!

Barbar Conan (1982)

Velkolepy epos, oslava fantasy a k tomu nadzivotne komponovana hudba!!!

Top Gun (1986)

Klasika novodobeho komercneho maga Jerryho Bruckheimera, v rezii do vyssej ligy startujuceho Tonyho Scotta. Pribeh Mavericka - bojoveho pilota, ktory svoju slubne rozvinutu karieru najlepsieho, lahkovazneho frajera vyzenie az na vrchol kde prezije vrcholy a pady v oblakoch aj v laske. Jednoduchy, naivny, beckovo naivny, beckovo naivne americky, ale putavy pribeh z civilneho zivota striedaju momenty zo vzduchu. Tom Cruise patri u mna k uplnemu priemeru, mozno je to aj tym ake ulohy si vybera, ale ked bol mlady mal skvely vyraz a 'frajerik' Maverick sa mu podaril. Cele je to take lahke, nenavidim tento amerika hero styl, ale top gun je smrncovna klasika osemdesiatych rokov, ked boli ty chlapi (bruckheimer, scott) mladsi vedeli ten smrnc na platno zasadit. Nadpriemerna atmosfera eighties a nadpriemerna chipsova zabava. Klasika.

Kostka 0 (2004)

Toto je len velmi velmi slaby odvar toho co sme videli prvy krat a aj ten slaby odvar je precedeny cez dedkov velmi husto tkany snubtichel. To vsetko na com stala jednotka, rozvyjajuce sa charaktery, zistovanie kto je kto, preco a kde to su, vztahy medzi nimy v pekne hustnucej atmosfere a obcas nejaka ta originalne rozcvachtana mrtvola to vsetko tu chyba. Onicom postavy na pozadi uplne sucheho pribehu, pre ktory by lepsi nazov ako Kocka bol 'Kocka - riadiace stredisko'. Takze celkovo uplne onicom, nudne, bez atmosfery a uplne to doraza smiesny komixovy miniboss z jednym okom kyborga, ktory asi usiel z nejakeho zapraseneho jedenasteho pokracovania univerzalneho vojaka. A pomooooc... chcem vidiet stvorku, Cube - Evolution:)!!!

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Dost rozporuplna francuzska snimka. Naozaj vynikajuca, az prekvapivo vynikajuca atmosfera, ktora nasadi latku napatia vysoko a hlavne velmi skoro a na prekvapenie divaka ju drzi po cely cas. Toto castokrat v tomto zanre postradat, ziadna hlucha chvilka, ziadne bezduche kolisanie. Je tazke udrzat atmosferu a gradovat bez prestavky tak ako to vidime tu - klobuk dole... Je tazke tocit mozaiku imaginarnych pohladov vraha a obrazov skutocnosti tak aby nas na konci prekvapujucu sokovala a aby nam zapadla jak rit na serbel - a tu je kamen urazu. Skoda tohto zaverecneho scenaristickeho doladenia, velmi velkeho doladenia. Vsetko je od zaciatku tak jasne a kazdy charakter tak obtiahnuty, ze si to poskladate len vtedy ak si pripustite, ze polovica deja sa vlastne odohrala uplne ikak. A to je v tomto pripade uplne na skodu...Ha...Velke plus + velke minus = priemer.

Katakomby (2007)

Nizkorozpoctovy 'cavehorror' jak sa patri s bestialnym maniackym kozlom a cickou v kratkych satickach s rozmazanym makeupom, ktory sa snazi vytvarat atmosferu a ... atmosferu? Nie je tu o com pisat tak preskocme rychlo k zaveru. Celkom ma to prekvapilo (reakcia hl. hrdinky) a straaasne rozosmialo, na jednej strane je to pre divaka aj hrdinku skvela satisfakcia, na strane druhej je to primitivne snazive odlisit sa. Tuto snimku si zapamatam len vdaka tomuto zaverecnemu 'cvachtaku', inak je to uplny shit. PS: Predstavte si supermana, ktoremu by na konci filmu preplo a rozlaseroval by polovicu Metropolisu:)))

Život Briana (1979) odpad!

Typická Pythonovská smiešno komediálne debilne trapna somarina. Totálna kravina, ktorá si robí výsmech, ktory nefunguje, hlupe, primitivne.

Leon (1994)

"On je zabijak profesionál, samotár, ktorý sa živý odstranovaním ludí na zákazku od svojho bossa Tonyho. Ona je dvanásťročné dievča, ktoré je ubíjané v rodine nenávideného otca a nevlastnej matky. Po tom čo je jej rodina vyvraždená zabijakmi, pretože jej otec - drogový dealer sa stal pre nich nepohodlným, sa zblíži s ním a zamiluje si ho. On je spočiatku nedôverčivý, zatrpknutý samotár, ale jej energickosť, uprimnosť a porozumenie v ňom niečo zlomí a konečne mu začne na niekom skutočne záležať. Túži po pomste, pretože prišla o svojho malého brata a chce si vlastnoručne vyriešiť tento problém. Ich magický vzťah naruší hra v ktorej ide o život." Nádherný magický príbeh Luca Bessona, ktorý v ňom splietol napätie a dojímavú líniu so životmi dvoch diametrálne odlišných postáv. Perfektný scenár, priamočiary príbeh, zretelne prerozprávaný, ktorý sa na nič nehrá a nenútene vás pohltí. ...z pohladu originálnej kamery. Besson svojou citlivou réžiou predvádza, ako skĺbiť rôzne prvky do parádneho celku. SKVELÉ!!!