Liga spravedlnosti (2017)

Svěření DC adaptace Snyderovi? Chyba. 50% filmu dodělání Whedonem? Další chyba. Asi takhle, oba dva jsou skvělí režiséři, ale koho pro boha napadlo spojit tyhle dva dohromady?? Jejich styl je neskutečně odlišný, což je nejen vidět ve finálním zpracování Justice League, ale také v jejich sólo projektech. Snyder vždy preferoval temné a vážné zpracování, Whedon zase barevné a akční vtipkování. Díky tomu zde vzniklo tohle absolutně nevyvážené cosi, z kterého prosakuje Marvel, až to pěkné není. Co se vizuálu týče, nejedná se o žádnou hitparádu. Co se herců a postav týče, všichni se chovají jak banda imbecilů bez jakékoliv chemie, naprosto katastrofální výkony od všech. A co se děje týče, ''Ooo né, CGI padouch bez charakteru chce zahubit lidstvo jen tak, žádný extra důvod a může ho zastavit jen banda superhrdinů? To jsem ještě v životě neviděla, jak to asi dopadne.. ''. A jasně, Marvel má Thanose, jenže to je jako srovnávat herecký výkon DiCapria a pornoherce. Určitě jsem nečekala nic moc, už po zhlédnutí traileru a to nic moc nebylo rozhodně překonáno. DC a WB se snaží, to jim člověk nemůže upřít, ale stále nedokáží najít a pochopit tu správnou formuli a kopírováním Marvelu opravdu ničeho nedocílí.

LEGO® Batman film (2017)

Co se animace a vizuálu týče, naprosto perfektní. Od neustálého skládání a rozkládání podle potřeby, epických leteckých záběrů a lego staveb, po samotné superhrdiny a záporáky. Dabing Arnetta, Cery a Fiennese super, ostatní nemastní neslaní (spolu s Galifianakisovým Jokerem, který chvílemi iritoval). Co se příběhu týče, jasně, chápu, že to má být mířené hlavně na dětské publikum. Ovšem jak vždycky říkám, jenom proto, že je film Béčko anebo pohádka, tvůrcům nedává právo na to, aby to byla bezduchá slátanina. Příběh Lego Batmana je až bolestné prostý, bez překvapení anebo originality. Je tady téměř každá významná postava z Batmanova universa, jenže všechny reflektory jsou po 90% filmu namířené na Batmana a Jokera. A i přesto, že tady ten rozpor mezi Jokerem a Batmanam byl docela vtipný, veškerý potenciál a materiál, který z toho mohl vzniknout, byl opět absolutně nevyužitý. Opravdu škoda, docela jsem se i těšila, obvzlášť po trailerech, ovšem tohle bylo opravdu zklamání.

Děsivé dědictví (2018)

Pro mě určitě jeden z nejlepších hororů/drama tohoto roku, možná i let. Nic tak znepokojujícího už jsem opravdu dlouho neviděla. Začnu nejdříve mínusy - 1) Je to určitě zbytečně natahované, nějaké to zkrácení by tomu prospělo. 2) Tony Collette, ačkoliv předvedla úžasný výkon (někdy mi z jejích scén šel až mráz po zádech) v určitých bodech až trošku moc tlačila na pilu a přehrávala, sice opravdu minimálně, ale i tak mě to občas iritovalo. Jinak plusy - 1) Naprosto fantastická atmosféra dotáhnutá k dokonalosti ještě více fantastickým soundtrackem. Již od začátku to ve vás vyvolává neklid a stísnění. Práce s hudbou je zde opravdu skvělá. Obzvlášť to, jak pomalu a tiše se vkrádá do scén, aniž by jste si to uvědomili a tím vyvolává ještě napjatější atmosféru. 2) Rozložení celého děje je dokonalé. Nechci spoilerovat, tak to shrnu takto. Člověk absolutně netušil, kam se to celé ubírá a co bude následovat. Ari Aster si s divákem celou dobu hraje a opravdu úspěšně. 3) Herecké výkony jsou zde neskutečné. Postav není zas až tolik, o to víc je na herce kladen větší nátlak a o to víc před všemi člověk musí smekat. Fantastické práce. A nakonec to zakončím posledním bodem. 4) Pokud se ve filmu strašilo anebo se k tomu schylovalo, celý sál ani nedutal. A jak film postupoval, tak tím víc jsme se sestrou šoupaly k sobě, až jsme k sobě byly k závěru namáčklé. A nebylo to ani tím, že se člověk lekal, ale tady jsou opravdu tak znepokojující věci, až z toho mám doteď husinu, jen si na to vzpomenu. Určitě to není film pro všechny, není to klasický horor a to už může člověk poznat, na hodně rozdílných hodnocení. Přirovnala bych to k The Witch, It follows anebo Gokseong. Někdo to bude nesnášet, někdo opěvovat. Já to rozhodně opěvuji a těším se na další Ariho práci. :)

Pengabdi Setan (2017)

Dobré recenze zleva a zprava a mě zbylo po dokoukání jediné slovo "proč?". Začátek je celkem obstojný, budovaní dobré atmosféry, dobrá hudba.. ovšem po úmrtí matky to vše zajede až do příliš známých kolejí. Člověk může tedy naprosto přesně říct, co se bude dít dál a možná, že i odhadnout konec v půlce filmu. Děj nemá co nabídnout, jedná se o stokrát ohrané téma, výkony žádný zázrak a efekty žádný zázrak. Originál jsem neviděla a dle místních názorů, že se jedná o horší verzi, která nestojí za shlédnutí, bych snad to samé radila i u té nové verze. ;)

Jurský svět: Zánik říše (2018)

No co to proboha mělo být??! Po celkem vydařeném prvním díle, kde jasně, děj taky nebyl bůh ví jaký zázrak, ale aspoň to bylo opravdu zábavné. Zde máme scénář jak od čtyřletého dítěte - spojení největších klišé, jak po stránce příběhu, tak postav, bez jakéhokoliv náznaku originality anebo zábavnosti. Už po čtvrt hodině jsem se nepříjemně vrtěla v sedačce. Po hodině jsem se modlila, ať už to skončí. Při naskočení závěrečných titulků jsem jen úlevně oddechla, přičemž se na mě má sestra sedící vedle jen otočila "To byla taková pí******!". Tohle byla snad první návštěva v kině, kdy jsem vážně zvažovala odchod v půlce filmu. Neskutečný pokles někam, odkud se snad ani dostat nedá. Pokud nejsou schopni vyprodukovat nic lepšího, tak ať toto téma raději úplně zabalí, udělají světu laskavost.

Bright (2017)

Bright aneb Suicide Squad a End of Watch dohromady. Začnu asi samotným zasazením příběhu, fantasy svět smísený s reálným. Opravdu mě to ani trochu neuchvátilo, celé to bylo spíše směšné a hrozně nucené. Přece jenom je dost těžké, aby člověk bral vážněji elfího poldu a orkovské gangy. Pak tón celého filmu, kdy se to snaží být komedií a dramatem zároveň, ale ani jedno nefunguje. Postavy, které jsou ploché, bez emocí a jakéhokoliv charakteru. Will Smith předvádí Deadshota v uniformě a Joel Edgerton, ke kterému by člověk měl mít nejblíž vzhledem k jeho situaci, je naopak děsně iritující moula. A nakonec příběh, který je postavený ze samých klišé. Ayer je skvělý režisér, ale tyhle scifi/fantasy projekty mu prostě nesednou.

Duch ve stroji (2017)

Na tento film jsem se nijak zvlášť netěšila (bohužel komiksovou předlohou neznám). Nakonec jsem se ale odhodlala si to pustit a byla jsem opravdu mile překvapena. Určitě si člověk celou dobu říkal, jak Blade Runnerovské to celé je. Ovšem na rozdíl od Blade Runnera jsou zde postavy, děj a směr celého dění mnohem lépe pochopitelní. Příběh není originální, ovšem tady jde spíš o to vizuální zpracování. A že je to opravdu pastva pro oko. Postavy jsou fajn, Scarlett pro mě sice nikdy nebyla skvělá herečka, ovšem tyto role jí sedí. Jediné, co bych tady výrazněji vytkla, je asi délka, mohlo to být klidně o půl hodiny kratší. Jinak velké plus za super soundtrack.

Šin Godžira (2016)

Ta naprostá parodie na vládu v tomto filmu (Můžeme vypustit rakety? Můžete. Vypusťte rakety! Rozumím, sdělte jim, že můžou vypustit rakety. Team 1 vypusťte rakety!), to bylo něco úžasného. :D Ovšem jako celek Shin Godzilla vyvolává rozporuplné pocity. Chápu, že to někdo zamítne jako blbost a někdo to bude naopak opěvovat. Podle mě film jede už od začátku na celkem fajn vlně komedie/drama, což zde funguje dobře. Stejně tak jako vzhled samotné Godzilly, která ze začátku šokuje, později konečně dostane svůj ikonický vzhled i něco navíc. To vše pořád funguje. Ovšem co mi osobně nejvíc vadilo, bylo těch tisíc postav, neustálé přeskakování od vládních konferencí, ke hledání řešení, ke Godzille a zbytečná délka, která místy nudí. Jinak jsem se docela bavila, nejedná se o bůh ví co, ale také ne o úplnou blbost. Navíc, některé scény s Godzillou jsou jedny z nejlepších, které jsem s ní kdy viděla.

John Wick 2 (2017)

Naprostá bomba! Jednička bavila, ale dvojka je prostě jízda od začátku až do konce. Na děj se tady nehraje, stejně tak jako u jedničky, se ani tady nejedná o nic závratného. Jenže tyhle filmy jsou točeny pro úplně jiný zážitek. Jelikož ta choreografie veškerých akčních scén je něco neskutečného, člověk vysloveně zůstává s otevřenou pusou. Musím tedy rozhodně smeknout klobouček nejen před tvůrci, ale před samotným Keanu, který ve svém věku skáče ze strany na stranu jako kdyby se nechumelilo. Tohle je další z těch zázraků, kdy pokračování překonává první díl. Tak šup, šup s Chapter 3!

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

U tohoto seriálu mám prozatím smíšené pocity. Co se obsazení týče, tak nemohli vybrat lépe, obzvlášť u hlavních postav. Groff jako umělý panák, který se snaží pochopit lidstvo a McCallany jako vysloužilý detektiv, který se snaží pochopit modernější přístup vyšetřování, jsou skvělá dvojka. Co se příběhu týče, výborné téma, sériový vrazi a vše okolo jsou jedny z mých dlouholetých fascinací, takže tohle je naprosto super. Fincher je z toho rozhodně cítit, už jen samotným stylem vyprávění a vedením scén (určitě to připomíná jeho Zodiaca). Jenže... místy je to tak nezáživné a utahané, že má člověk co dělat, aby to nevypnul. A pak jsou tu pasáže, kdy to naopak přiková k obrazovce a hrozně to baví. Počkáme si tedy na druhou řadu a uvidíme, jak se to povede dál.