Wolfram - Robert Matula (2006) (TV film)

Pán Matula by si zaslúžil niečo lepšie. Ale vďaka Bohu aj za toto.

Muž z oceli (2013)

Asi bolo k tomu treba pristupovať spôsobom "tabula rasa" a zabudnúť na všetko, čo som doteraz so Supermanom videla. Zrejme by som tento film dokázala oceniť viac. Henry Cavill bola skvelá voľba - v jeho tvári je presne to, čo mal tento "superman" stelesňovať a Amy Adams by som milovala, aj keby hrala starú ponožku ;-)) Ale ich osobná milostná línia bola veľmi slabá, takže z toho finále som bola v rozpakoch. Škoda. A čo sa týka deja, akosi mi v ňom chýbalo niečo, čo by ma posadilo do kresla. Napriek veľkej akcii sa tam vlastne udialo dosť málo. Tiež škoda. V budúcnosti mu dám isto ešte jednu šancu, lebo v tom filme bolo aj veľa dobrého..

Jak ukrást Venuši (1966)

Absolútna filmová lahôdka a jedna z mojich najobľúbenejších komédií vôbec. Medzi typovo dokonale zvolenou ústrednou dvojicou to iskrí takým spôsobom, že im skrátka musíte fandiť. Nikdy som nepatrila k tomu druhu fanyniek, ktoré by omdlievali pri svojich hereckých idoloch, ale Peter O´Toole by ma asi ako jediný dostal do kolien. :))

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Pri všetkej úcte k môjmu obľúbenému režisérovi, toto ma neskutočne nudilo. Dvakrát som pri filme zaspala, čo sa mi nestalo, ani nepamätám. Výborný námet s hercami de luxe .. toto sa nemalo kde pokašľať.. a predsa.

Chlast (2020)

Týmto filmom sa režisér Thomas Vinterberg definitívne zaradil medzi mojich najobľúbenejších. Dokáže natočiť aj veľmi depresívne témy tak, aby ste sa po skončení filmu necítili ako zbitý pes. Pre mňa to znamená veľa, pretože v tom vnímam veľkú ľudskosť a umenie vyrozprávať aj skutočne ťažký príbeh citlivým spôsobom, s nadhľadom a bez zľahčovania. Plný počet nedávam iba z dôvodu, že konkrétne táto téma mi je osobne dosť vzdialená, ale je možné, že po opätovnom videní v budúcnosti to ešte prehodnotím..

Láska a příšery (2020)

Celkom milá dobrodružná teenage záležitosť. Mohlo tam byť ešte trochu viac akcie a tých monstier, ale inak fajn, keď si chcete oddýchnuť pri nejakej poriadnej blbosti :))

The Chosen (2017) (seriál)

"The Chosen" je seriál vystavaný na faktoch zo Svätého Písma a fikcii, ktorá reprezentuje to nevypovedané: "takto nejak sa to mohlo stať". Takže to, čo je vymyslené, myšlienkovo podporuje Písmo, neprekrúca nič podstatné, ani to neinterpretuje v zmysle spochybnenia Ježišovho poslania. Preto ide o pozoruhodný úkaz vrámci akýchkoľvek filmových spracovaní Jeho života. Tvorcovia si síce dovolili dosť, ale s plným rešpektom voči "predlohe". Seriál má teenage náboj.. myslím, že je určený viac mladým. Je dôležité, aby si boli vedomí, že do značnej miery ide skutočne o fikciu. Každopádne má však taký drive a ide z neho toľko optimizmu a energie, že sa neviete od neho odtrhnúť. Ja osobne som zaň veľmi vďačná.

Pan Tau (1971) (seriál)

Neviem, ako by ma tento seriál bavil, keby som bola malá, ale dnes oceňujem, ako krásne sa s tým tvorcovia vyhrali, s akou poctivosťou pristupovali ku každému detailu vrátane perfektnej, tak správne smiešnej, hudby. Pan Tau mi navyše pripomína môjho starého otca: presne to isté huncútsky zdvihnuté obočie ;-)

Mesiáš (2020) (seriál)

O čom je tento príbeh a kto je Al-Masih? Je to veľmi ťažká otázka. Dozvedela som sa, že toto meno je pre Moslimov buď označením Ježiša, alebo aj falošného proroka. To sú dva protipóly, medzi ktorými balansujeme a nevieme, kde presne je pravda. Tento veľmi netypický prorok, ktorý sám o sebe hovorí, že je Božím poslom, či správou (čiže za druhé vtelenie sám seba neoznačuje), sa správa pozoruhodne, dokonca by sme povedali: nepochopiteľne pasívne. Nevieme, o čo mu ide. Väčšinu času ľudí nevyhľadáva. Avšak nastanú momenty, kedy prehovorí a dáva sa čiastočne poznať. Aj vtedy viac kladie otázok, než prináša odpovedí. A presne o tom ten príbeh je. O našich perspektívach viery. Kto je vlastne pre mňa Boh? Ten, kto mi má pribehnúť na pomoc okamžite, ako k Nemu zavolám? Je to záchranár s čarovnou brašňou, z ktorej vytiahne nástroje na uhasenie každého požiaru? Je to kúzelník, ktorému uverím tým viac, čím viac kúziel predvedie? Je tu od toho, aby splnil moje očakávania? Alebo je to nepreniknuteľné Tajomstvo, ktorému zverím svoj život? Tento seriál je naším zrkadlom a nie vždy v ňom uvidíme krásnu tvár. Oplatí sa vidieť.