• Pohádka

Agent bez minulosti (2002)

Tak nějak si nemůžu pomoct, ale osud Jasona Bournea, neustále hledajícího svou minulost a následně mstícího se svým nepřátelům s stvořitelům, si mě mě nějak nezískal. Krom seriálu Treadstone jsem viděl již všechny filmy a jediný, který mě osobně z řady vyčníval byl v pořadí druhý Bournův mýtus. Jinak ale fanoušek filmů o agentu bez minulosti nebudu. Nutno dodat, že tento film je jako by předvoj toho, co teprve přijde. Až na pár výrazných akčních scén si tvůrci to nejlepší přichystali právě do druhého dílu.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Již Avengers mi přišli trochu unylí. Nemůžu říct, že by se mi vyloženě tenhle seriál nelíbil, ale je takový nemastný neslaný. Ještě mu něco chybí k dokonalosti. Je pravdou, že začátek nebyl nic moc a s každým dalším dílem byl lepší a lepší, ale jinak jako by všechny postavy jely dle předem daných linek. Překvapí mě až konec, kdy se jeden z agentů přidá na "temnou stranu" jinak se ale všichni chovají očekávaně a příběhy samotné nejsou zas až tak zajímavé. Až s koncem konečně přichází pořádné drama. Rozhodně jako pokračování Avengerů kvalitní, ale dle mého názoru by mohlo být ještě kvalitnější. Seriál nevyužívá potenciál, který má a který si sám, tím, že navazuje na kvalitně technicky, trikově a akčně nabité avengery, stanovil. Uvidíme na další sérii, kterou snad bude některá televize brzy vysílat.

Agenti v sukních: Jaký otec, takový syn (2011)

Bylo jasné, že pokud se tato bizarnost odehraje potřetí, tak do třetice si už filmaři jen s jedním převlekem nevystačí. Chtělo to silnější kalibr. Zapojit se musel i syn. Zápletka je opět taková všelijaká. Místo, aby syn svědčil a dostal běžný úkryt, začne se maskovat na dívčí škole jako studentka. Což o to, maskéři se opět vyznamenali, ale jinak snímek běží v zajetých kolejích, kdy hlavní hrdina (ten mladší) řeší hlavně problém s tím, jak se přes maskování vymočit a nevyhne se mu ani láska. Jenže ani přes dvě přestrojení už zkrátka opakovaný vtip není vtipem. Místo rozverných dětí tu máme studentky. Filmaři také zapojili více hudby, vcelku poslouchatelné, nejspíš ve snaze oslovit mladší publikum. Jenže co naplat. Vždyť kde vzali scénáristu, když ten do té doby žádný scénář nepsal a ani po tomto filmu se nevyznamenal.

Agentura: I možné je nemožné (2012) (TV film)

Docela svěží komedie, která je neprávem tak nízko hodnocená. Jistě, znám lepší komedie, tím spíše v zemi s takovou komediální tradicí a historií, ale na druhé straně, herecky je to povedené, scénářem také a hlavní herečka je sympatická. Děj je místy trochu naivní, na druhé straně konec vás z naivity rychle vyvede. Takže půl na půl. Tohle je film přesně na tři hvězdy. Méně by byla chyba, na čtyři chybí víc kvality. Ještě bych přidal solidní hudbu. Film, u kterého se nebudete nudit, má spád a problémy jsou vyřešeny vtipně. Já ještě oceňuji, že snímek, ač jen náznakem ještě paroduje některé slavnější filmy. Zkrátka máte to za tři a to je tentokrát hodně spravedlivá trojka.

Agent v sukni (2000)

Raja Gosnell za sebou nemá žádné velké filmy a jeho velkou inspirací by tak mohl být snad jen Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, kde makal jak střihač. Jenže tam byla trochu sociálnější zápletka. Zde je sice maska relativně povedená a Martin Lawrence vcelku kvalitní komediální herec, ale zápletka je už mnohokrát ohraná. Zase tu máme zločince, po kterém pasou agenti a jeho přítelkyně je vlastně taková návnada, protože se dá očekávat, že se Lester za svou dávnou láskou zastaví, a navíc jde i o peníze. Agent v sukni navíc žádnou úchvatnou zábavu nepřináší, protože bábina toho mezi důchodkyněmi nemá moc co řešit. Snad krom zpívání v kostele a porodu. A že je Sherry krásná a Malcolm se do ní zamiluje je také vcelku očekávané.

Agent v sukni 2 (2006)

Po výměně režiséra se mi zdá, že je dvojka dokonce malinko zábavnější než jednička. Rozhodně je ale akčnější a má větší spád. Hlavní zápletka ale není příliš originální a byla již mnohokrát použita - program, který odhalí tajné databáze nebo citlivé údaje nějaké bezpečnostní organizace. Celkově ale film nepřináší nic extra nového. Snad jen to, že jde tak trochu i o hlídání dětí a organizování jejich programu. Ve skrze jde ale o totéž. Ona je otázka, zda při tak specifické masce mohou ještě filmaři přijít s něčím novým. A světe div se...oni si to mysleli a tak o pět let později šli do bábiny do třetice.

Agrometal (2023) (seriál)

Mám-li být upřímný, kdyby bylo možné udělit tři a půl hvězdy, tu malou půlku by si seriál jistě zasloužil. Nevím, zda jsou zdejší hodnotící zcela objektivní. Posuzuju-li seriál ve dvou rovinách (1. - komediální seriál, 2. - v porovnání s ostatní tvorbou televize Prima posledních let), pak mi rozhodně nevyleze odpad či jedna hvězda. Ani dvě. V každém díle jsem našel minimálně jednu scénu, a spíše jich bylo víc, kdy jsem se od srdce zasmál. Dílo se může pochlubit skvělým obsazením a originálním dějem. Lukyn chce vyhrát motorku a tak musí založit kapelu. Jenže žádný z party jeho kamarádů neumí na nic hrát. Ať už rozličné postavy, či dějová zápletka, tak či tak bylo na co se dívat. Karel Janák sice moc seriály nedělá, Rudolf Hrušínský nejml. zase dosud žádný scénář nepsal, přesto t opravdový prů.er není. Vzpomenu-li na seriály typu Zoo, Temný kraj, Zákony vlka nebo Duch, které se řadí k průměru a opravdové průšvihy typu V.I.P. vraždy, Dobré zprávy či Jetelín, pak Agrometal patří společně třeba s Vinaři k tomu opravdu lepšímu, zábavnějšímu a hodně koukatelnému a snesitelnému, co Prima zatím předvedla.

Ahoj, váš Karel Kryl (2024) (TV film)

Archivní záznamy jsou unikátní a často se k nim člověk nedostane, takže kvituju. Navíc je známý pohled Kryla, když po revoluci přišel zpět do Čech, ale o jeho pobytu v zahraničí se zase tak moc často nemluví. A zde legendární zpěvák popisuje, jak měl těžké nejen začátky, ale i dál se mu (ne)vedlo příliš skvostně.

Ach, ta povznášející hudba (1987)

Hudba skutečně dělá s lidmi divy. Povznáší. Dojímá. U filmů právě hudba může diváky uvést do napětí, strachu nebo již zmíněného dojetí. Je to hudba, která toto vše dokáže a mnohým třeba i pomáhá. Uklidňuje. Má léčivé účinky a doporučuje se v těhotenství, tedy ta vážná. Hity, písně, texty nás rozveselí a dostanou do nálady. Spojuje lidi a také je rozděluje. To vše se pomocí filmu snažili tvůrci ukázat. Vcelku trefně. Mě se nejvíc líbila závěrečný protiklad k houslovému koncertu, kdy si uklízečky pustí modernější muziku z rádia a ta zase povznáší je. Mimochodem, všiml si někdo, že houslím chyběly přimalované struny? Poznat je také rok vzniku - dolary, nahotinky...

Ach, to libido (2009)

Toto je opravdu špatný film, který ani nestojí za podívání. 4 různé ženy se rozhodnou užít si s profesionálními prostituty. Jaké k tomu mají důvody a jak k nim dojdou nestojí za řeč, protože si myslím, že i ženy divačky budou kroutit hlavou. U každé to pak (ne)proběhne jinak. Zajímavé například je, kterak si jedna z žen navolává přes telefon informace o pánských bordelech. Normálně bych vyslovil domněnku, že jim nefungoval internet, ale to bych se mýlil. Nejmladší z celé party je právem blondýna, když nezná ani základní významy některých slov a proto si vše právě na netu hledá. Se špatným scénářem jdou pak dolů i herecké výkony a ty jsou fakt hrozné. Někdy postavy mezi sebou jen tak blábolí, aby vlastně vůbec něco povídali. Konec je naprosto banální a ještě, že nám děvčata prozradila s kým a jak skončila, jinak by divák utrpěl.