• Pohádka

MOST! - Epizoda 7 (2019) (epizoda)

Upřímně mě fascinuje, že je někdo schopen v Mostu! vidět Tarantina nebo gangsterku... S takovou bych se nedivil ani volnému pokračování tentokráte s názvem ČSFD! Spoiler: Roman Vepřek se vrátil a i to je zjevně hodnoceno jako nevídaně duchaplný scenáristický počin. Nemohu si odpustit poznámku, že v tomto kontextu by mělo být navýšeno hodnocení klasického snímku Lassie se vrací. Pro skončenou epizodu je asi nejvýstižnější slovo předvídatelná a cokoliv, co je divákem očekáváno, zkrátka nemůže mít pět hvězdiček a to ani po konzumaci výběrového metanolového setu Likérky Drak. Tolik opěvované drama 7. dílu je pouhým slabým odvarem, které funguje podstatně hůře než jakýkoliv pokus o humor. Poslední díl bude potřebovat opravdu silné vyústění, aby se z Mostu! nestala úplná bramboračka.

MOST! - Epizoda 6 (2019) (epizoda)

Pro mě byla šestka lepším dílem než několik předchozích. Své jsem k Mostu! již řekl a tak jen doplním, že kvituji vývoj naznačující, že tvůrci a hlavní postavy se netopí v nějakém neodůvodněném nadšení, které vlastně nemá žádné reálné základy. Zkrátka vše není zalito sluncem a tak bezstarostné, jak se mohlo zdát. A to je alespoň za mě v pořádku. 3,5*

Hastrman (2018)

Hodnocení píši teprve po přečtení knihy. Když jsem odcházel z kina, byl jsem až na závěr spokojen. Nyní zjišťuji, že Hastrman měl a má obrovský potenciál, který bohužel zůstal spíše nevyužit, přestože lokace a krajina (knižně) pod Vlhoští je sama o sobě nádherná a Karel Dobrý je skutečným hastrmanem. Svým způsobem totéž platí o knize. A i když je druhá část poměrně slabá, měla být alespoň částečně ve filmu akcentována, pokud jde o Katynčin osud.

Potomek (2019)

Utěšený film, u kterého mě zamrzel jen otevřený konec. Nelze očekávat nadprůměrný zážitek ani obyčejný vyloženě tuctový film, své kouzlo má. Solidní, to je asi dobré hodnocení. A Jackson Robert Scott je v roli hodného zlobivého chlapečka výborný. Je snad jen škoda trochu tupého a z poloviny dokonce nesmyslného chování rodičů. Také zkratky ve scénáři či střih občasně působí příliš velké skoky ve vyprávění, ale ve výsledku nejsou na škodu a Potomek si drží solidní spád.

MOST! - Epizoda 5 (2019) (epizoda)

Zcela racionálně nelze především páté epizodě přidávat na vyšším hodnocení. Ostatně za co? Za tři čtyři věty spadající do kategorie hlášky? A není to málo, Antone Pavloviči? Ono se skutečně podařilo vytvořit velice zajímavé a sympatické postavy, ale to, co dále dělají nebo říkají, už tak zajímavé nebývá. Což se právě v tomto díle potvrdilo. Možná se alespoň chystá větší prostor pro Čočkina a faráře, kteří jsou zatím ve vleku Ludi, Edy a Franty. Obecně lze říci, že leckterý outsider vyvolává sympatie i uspokojení, že je na tom někdo o dost hůř než my. A přesto se vlastně nemá úplně špatně. Také značná míra absurdity je přitažlivá, ale brzy se přejí. Ještě pár podobných seriálů a neštěkne po nich pes. Být první nebo po létech první, má své výhody. Za deset dvacet let ovšem nikdo nemusí chápat, proč má Most! 80-90%.

MOST! - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

Bohužel sestupná tendence je zřejmá. Třetí díl byl zase o fous horší než dvojka. Petr Kolečko má skvělé nápady a zahrát si na opravdu "drsného" výběrčího výpalného vyvolává přímo radostné očekávání. Martin Hofmann je ve své roli hovada v mezích normy jako vždy skvělý, jenže zbytek už je tak nějak napůl cesty. Nevím, skoro se mi zdá, že hlavní síla tvůrčího dua Prušinovský Kolečko je v dobrém námětu, ale scénář by měl možná napsat někdo jiný. Není to úplně špatné, ale z Mostu mohl být přímo kultovní seriál a obávám se, že na to nedojde. Domixovat k dnešnímu dílu umělý smích, tak ta prázdnota pěkně vynikne. Smutné je, že ve chvíli, kdy padla např. hláška se spalovnou a nemocnicí, blesklo mi hlavou, že tohle má být jedna z kostiček hozená lačnému divákovi. Identifikace "švandy kopce" je tedy zřejmá, ale zůstává jakási nepřekvapivá, svým způsobem očekávatelná. A o několik desítek minut později je uvedena v komentech na čsfd... Nechci kalit vodu, ale to je taková reinkarnace Z. Izera, jenže u něj jsou ty karty poměrně jasně rozdané. Ovšem možná je to tím, že tenhle typ humoru tady nemá tradici, a proto nám spíš nejde, než jde...

MOST! - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

Druhý díl byl podle mého o dost slabší než jednička. Jednička byla nekorektní a zesměšňující, ale v mezích mého chápání vyhrocené pokřivené reality a parodie. V podstatě jedinou spornou okolností byly ony karbanátky v Poště pro Tebe, pokud jde o hranici přijatelné uvěřitelnosti či spíše akceptovatelnosti. Ve dvojce už jsem měl potíže některé dialogy ocenit a to např. ten, ve kterém se J. Čvančarová bojí, co se stane s jejím synem, pokud bude číst... Stejně tak sexuální výchova Tondy od Luďanova bratra Pavla mě tahala za uši - taková nepovedená prázdná trans osvěta. Lidé jsou i hloupí, neznalí a dělají různé věci, ale najít tu správnou hranu mezi pubertálním školním humorem a vydařenou ostrou parodií není snadné. Ve dvojce se to úplně nedařilo. Nerad bych, aby se z Mostu stal Comeback. To by byla velká škoda, protože téměř všechny postavy jsou typově zvoleny výborně a mají značný potenciál. 50-60%

Miroslav Horníček 100 (2018) (divadelní záznam)

Ono je samozřejmě obtížné sezvat v podstatě kohokoliv, kdo s M. Horníčkem spolupracoval, znal ho a může přidat ještě něco nového a zajímavého. A stejně tak je málokdo tak dobrý vypravěč, aby mohl potřebné sdělit poutavě a "po Horníčkovsku". Přesto mi tenhle vzpomínkový večer, za který jsem rád, přišel jakýsi kostrbatý. A přestože tomu tak bezpochyby nebylo, zdálo se představení nepřipravené jako vystřižené z obstarožní odpolední kavárny, ve které si babička objednává třesoucím se hlasem svůj pravidelný vanilkový pudink. Takový jsem měl dojem.

MOST! - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

Martin Hoffmann mě baví, ale tohle už není Trpaslík, kde je fikce na první pohled zřejmá a patrná. A tak si říkám, jestli Most! není tak trochu vykrádačka rádoby vtipných životních osudů obyvatel Mostu? Možná si měl dát P. Kolečko obtížnější cíl a vytvořit sice satirický seriál, ale s pevnějšími obrysy skutečného místa, když už z něj alespoň co do názvu a některých reálií těží. Nemám představu jaká je životní úroveň obyvatel Mostu, ani jak to na místě samém chodí, ale je samozřejmě jasné, že seriál Most zrovna přesným sociálním portrétem nebude. A proto mě znovu napadá, jestli se tak trochu nebavíme nad nelehkým životním příběhem někoho jiného a ještě z něj děláme ukázkového hňupa?

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Škoda jen toho finále u krále Svaroga, to bylo trochu kýčovité a nedotažené, jako kdyby tvůrci najednou vše zahodili a rozběhli nějakou jinou pohádku. Jinak chválím střídmé, prosté a v zásadě reálné kulisy, které nebyly přeplácané, ale dobře zvolené a jednoduše hezké. Konečně zase někdo přišel na to, že méně je někdy více. A když už se pustil do triků a masek dopadly povětšinou dobře. To určitě platí o ježibabě a skřítkovi. Snad jen ten Svarog vypadal jako vyžehlený bezdomovec... Škoda také, že skřítek nebo ježibaba neměli více úkolů. A na závěr pochválím stopáž, sice jsem se po prvních dvaceti minutách lelkování, začal trochu bát, ale nakonec nebyla pohádka vzhledem k jednoduchému ději zbytečně dlouhá a nenudila. Stejně tak hlavní hrdina byl docela sympaťák, přestože nevidomého vlastně ani moc nezahrál. 3,5* Pokud tuhle pohádku člověk srovná s letošním rozmáchlým Žitem, který se tvářil velkolepě, ale dějově nijak zvláštní nebyl, měl značně diskutabilního hlavního hrdinu a občasně obstarožní kulisy, je na této pohádce vidět jasný rozdíl, posun technického zpracování do 21. století a jistý návod, jak na věc.