Papežův vymítač (2023)

Pevně jsem doufal, že tvůrci chytí příležitost za pačesy a natočí inovativní film o exorcismu a ne stokrát přežvýkaný prostý příběh bez jakéhokoliv zvratu. A dostal jsem stokrát přežvýkaný prostý příběh bez jakéhokoliv zvratu. Jediná zajímavá odbočka je, že se hrdinové snaží zmateně tvrdit, že španělská inkvizice byla dílo ďáblovo, jinak je příběh tristně lineární a předvídatelný. Russell Crowe má už své nejlepší roky dávno za sebou, ale naštěstí laťku držel Daniel Zovatto. Ve výsledku je pořád lepší si znovu pustit Exorcistu, který má stále co říci i po padesáti letech.

Pok-sun nesmí přežít (2023)

Tohle je přesně to, proč v mých očích korejská produkce válcuje zbytek světa. Film o nájemné vražedkyni nemusí být nepřetržitá akční řežba, drama nebo komedie - může to být všechno dohromady. A pokud to podpoříte výborným scénářem, režií a hereckými výkony, dostanete nejlepší Netflix film za hodně dlouhou dobu. Srovnání s Wickem není příliš přesné, spíš bych řekl, že je to nejlepší Tatantinův film, který nenatočil. Scény brutálního násilí střídají debaty o výchově teenage dcery, postavy ve vypjatých chvílích dělají nečekané věci a hovor při fingování stop na místě činu je vyloženě perla. Kdo čekal dvě hodiny řežby bude zklamán, ale za mě plná spokojenost.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Nemohu říct, že by byl film špatně udělaný, ale chybí mu základní rysy série Evil Dead. Chybí humor, charismatická hlavní postava a atmosféra - je to jen další horor s tématem posednutí, který vyniká dobrými maskami, ale bohužel i děravým scénářem a špatnou prací s postavami. Paradoxně nejlepším hercem na place byla Alyssa Sutherland jako posednutá, což je trochu problém, pokud mám cítit obavy o ostatní postavy a nechat se vtáhnout do děje. Není to vyloženě špatný film, ale je to velmi špatný Evil Dead.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Potenciál tu byl, ale zpracování kulhá. Na hororu se obvykle oceňuje atmosféra, lekačky a případně i potoky krve. Atmosféru smyla první bouřka, lekačky a létající střeva se neobjevily vůbec. Když k tomu přičtu nulové vykreslení charakterů postav, stejně pojaté vztahy mezi nimi a podprůměrný casting (čest výjimkám jako Corey Hawkins a Liam Cunningham), tak jde film zákonitě do kopru. Logika příběhu také pokulhává na obě nohy, takže jediná fungující věc je hezký vizuál lodi, což je proklatě málo. Škoda, potenciál tu byl.

All of Us Are Dead (2022) (seriál)

Zombie apokalypsa se šíří z obrovské budovy střední školy a skupinky studentů se pokoušejí přežít mezi stovkami zombies. Většina recenzentů si stěžuje na rozvleklost, ale já to tak nevidím. Sice je akce prokládaná velkým množstvím konverzace, ale na druhé straně se autoři poctivě snaží zatáhnout do děje všechny postavy skupinek přeživších a přiblížit je divákům. Charaktery studentů jsou různé a autoři se pouštějí do ostré kritiky šikany, sociálních rozdílů nebo přehnaných očekávání rodičů a tlaku na studijní výsledky. Další odbočky k rodičům některých studentů nebo k politikům dokreslují vztahy a politickou kulturu. Výsledkem je seriál daleko přesahující prostý žánr zombie vyvražďovačky a ostré rozhovory studentů s dospělými v posledním díle vyznívají mrazivěji než pohledy na moře zombies pořizované z dronů. Z hereckých výkonů mohu vyzdvihnou výborné výkony Ji-hoo Park, Chan-yeong Yoon, Yi-hyeon Jo a Yoo In Soo. Pomalejší zombie seriál nebude sedět každému, ale mně se trefil do noty. Těším se na druhou sérii.

Batman (2022)

Detektivka s vrahem odhalujícím skutečnou i domělou korupci na nejvyšších místech. Vše laděno v temných barvách a většina v noci, ale občas se Batman ukáže i v záři slunce. Přes atmosférické temné město plné reálné i opisné špíny je Batman jen muž v obleku s několika málo udělátky, který problémy řeší pěstí i v dešti kulek, které ho záhadně nikdy netrefí do odkryté části obličeje. Matt Reeves vnesl do série nejvíc realistické vyjadřování a také nejvíc příběhu, který je napínavý, obejde se bez superhrdinů (a superpadouchů) i bez větších logických děr. U herců nemám připomínky, jen Robert Pattinson v roli Bruce Waynea je až příliš depresivní a fixovaný na své alterego. Paradoxně výborný film, jehož největší slabinou je Batman sám.

Black Adam (2022)

Mimořádně zmatená podívaná přeplácaná množstvím nabubřelých efektů. Spousta postav bez backgroundu, bez vývoje a bez smyslu zmateně běhá nebo létá po plátně a každý se snaží o něco úplně jiného proti všem ostatním. A mezi tím chodí Dwayne Johnson a deklamuje jako shakespearovský hrdina svůj patetický osud plný vnitřního pnutí a starých traumat, což o minutu později shodí nějakým trapným žertem. Myslel jsem, že jsem od DC viděl špatné filmy, ale tohle je nové dno.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Jestli jsem se po recenzích těšil, že mizerný první díl dostane skvělé pokračování, tak se dostavilo jen další zklamání. Místo jedné skryté říše jsou tu dvě skryté říše, které paradoxně bojují proti sobě, která z nich je skrytější. Slavná Wakanda s létajícími loděmi a paprskovými zbraněmi nemá pro boj stále nic lepšího než kopí, slavná říše Talocan se shlédla v Duně a kromě chladných zbraní má ještě několik modrých supervojáků a jednoho absurdního hrdinu s křidélky. T´Challova sestra Shuri trpí výkyvy nálad a to není nic proti jejímu protivníkovi Namorovi, který se zasekl ještě před pubertou. Dějová linka s Riri je naprosto zbytečná a film prodlužuje na neúnosných 161 minut nudy, plochých dialogů a CGI bitek. Hereckému obsazení dominuje Angela Bassett, která jako jedna z mála na plátně umí hrát. Věčná škoda charismatického Chadwicka Bosemana. Ve výsledku směšná povídačka o tom, jak se dvě technologické supervelmoci mlátí div ne klacky po hlavách kvůli sporu dvou nevyspělých vůdců se sociální inteligencí Sheldona Coopera. Smutný výsledek.

Bóng Ðè (2022)

Ideální nápad je léčit spánkovou paralýzu s nočními můrami ve strašidelném polorozpadlém domě s divnými zákoutími a bůhvíproč i s podzemními tunely. Nějak to celé nefungovalo a hororová atmosféra se nedostavila.

Bullet Train (2022)

Každý není Tarantino, někdy je hloupý dialog prostě jen hloupý dialog a nestane se z něho kultovní hláška. V podstatě to není špatný film, ale chybí mu lepší dialogy a důraz na detail. Je vtipné, že jsou dva zabijáci okřikovaní při strkanici v "tichém vagónu", ale o několik minut později se tamtéž regulerně nahlas hádají a nic. V jednu chvíli varuje jeden zabiják svého parťáka, aby se zahalil a neukazoval krvavé skvrny na košili, později všichni běhají vlakem zakrvavení a nic se neděje. Do baru v první třídě za celý film přijdou jen zabijáci. A další a další drobnosti se vrší a kazí jinak povedený film. Jiná kategorie jsou bitky, kde téměř šedesátiletý Pitt prostě nezvládne to samé jako Keanu Reeves jako Wick. Scénář je v podstatě dobrý, řádně praštěný, ale funguje. Humorné scény dovedené do absurdna fungují velmi dobře. A hercům už vůbec není co vytknout, včetně zábavných kameo Ryana Reynoldse, Sandry Bullock a Masi Oka. Kdyby si režisér víc pohrál s detaily a zbytečně se nesnažil kopírovat někoho jiného, tak mohlo být hodnocení mnohem vyšší.