Parasitic (2012) odpad!

Žádný děj, jen tupá vyvražďovačka, kde většinu času zabere bezduché tlachání postav. Nuda, šeď. Zoufalé "herecké" výkony soupeří s ještě horším scénářem a ubohými "speciálními efekty" na úrovni 80. let. Takový céčkový mix vetřelce a zombie invaze. Nevidím jedinou světlou stránku - nedotýkat se ani klackem!

Bitva o Sevastopol (2015)

Ruské/sovětské filmy obvykle trpí jistým druhem fatalismu vlastního ruské povaze - tentokrát však dostáváme příběh hrdinky, která sama řídí svůj osud a dokáže se překážkám postavit. Hrdinové jsou velice lidští i bez emocionálního vydírání - smrt se bere jako tragická, ale nevyhnutelná součást války. Němci střílí po sovětských nemocničních plavidlech (ozbrojených, mimochodem), hrdinka ukájí nenávist pomalým zabíjením na několik ran. Linie vyprávění - předválečná, válečná, návštěva USA a poválečná - umocňují celkový děj životopisu reálné válečné hrdinky a objasňují roviny její osobnosti a psychiku narušenou válečnou zkušeností a ztrátou milenců i přátel. Postavy jsou vystiženy živě a podrobně, všechny činy jsou pochopitelné a uvěřitelné. Pro mě jeden z nejlepších filmů z WWII vůbec.

Pyramida (2014)

Prakticky žádná pozitiva. Postavy se chovají nelogicky a neuvěřitelně, mizerné digitální triky by se snadno daly nahradit klasickými maskami a "pohybem ve tmě", žádná atmosféra, mizerný scénář. Většinu času jsem se nudil, u v závěru jen nevěřícně zíral.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Čtyři hvězdy s nemalou dopomocí nostalgie. Režie svižná, scénář remakem Epizody IV s povinnou politickou korektností, směšný záporák - i Temná helma ze Spaceballs byl děsivější, Jediem snadno a rychle v 10 minutách, světelné meče, Milenium Falcon a rebelové stále rebelují. Jen mi není jasné, kde vezmou ještě větší Hvězdu smrti do dalšího dílu?

Fantastická čtyřka (2015)

Fantastická čtyřka má strašnou smůlu na filmová zpracování. Je tristní, že nejlepším filmem i po restartu zůstává slabý Silver Surfer, který jako jediný alespoň udržel pochopitelnou dějovou linku. Úvod filmu zdárně buduje charaktery a uvádí diváka do obrazu, aby vzápětí všechnu snahu utopil v klišé o zlé vládě a ještě horším armádním komplexu. Hrdinové jsou kamarádi, nepřátelé a zase kamarádi bez vysvětlení a beze slova. Hlavní záporák je navzdory předloze vykreslen jako vraždící šílenec s pseudoekologickým poselstvím. Jediným kladným bodem zůstává pohledná Kate Mara a Michael B. Jordan, kteří předvádějí alespoň trochu herectví v této bezduché slátanině.

Harbinger Down (2015)

Spíš než Věc tento film připomíná Leviathan (moře, sovětské experimenty atd.), což je sám o sobě mizerný klon Věci. Bohužel tvůrci obou napodobenin nepochopili, že kromě slizkých monster a mutujících lidí je věhlas Věci založený na inteligenci mimozemského protivníka a klaustrofobní atmosféře lidí zavřených v nehostiných podmínkách s mostrem, které může být kdekoli a kýmkoli. Herci nepřítomnost atmosféry rozhodně nevylepšují a příběh také originality moc nepobral.

Hitman: Agent 47 (2015)

Hitman má vážně strašnou smůlu na filmová zpracování. Z charismatického ledového zabijáka v perfektním obleku, s rudou kravatou, holou hlavou a čárovým kódem by se dalo vytřískat mnohem víc. V předchozím filmovém zpracování z roku 2007 zachraňovala slabý film alespoň "romantická" zápletka se záchranou střídmě oblékané Olgy Kurylenko, ale tentokrát se z potrhlé Hannah Ware stane druhý hitman mávnutím kouzelného proutku. Příběh se prostě nekoná: Hrdinka hledá neví koho a neví proč, hitman si nemůže rozmyslet koho střelit a padoucha vždy nechá ležet nedoraženého, aby se mohl slavně vrátit. Navíc zoufalý scénář předepisuje hercům role, ve kterých není co hrát. Dvě hvězdy jen ze sentimentu k předloze.

Rozum a cit (1995)

Úžasné obsazení a vynikající kombinace scénáře Emmy Thompson a režie Ang Leeho. Scénář přímo nekopíruje knihu, ale s rozvahou ji upravuje na míru rozsahu filmu a vkusu dnešního diváka. Výborná výprava dokresluje skvělou atmosféru vytvořenou režisérem. Dosti superlativů, u mne plný počet.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Hlavní postavy vynikající, vedlejší poněkud kolísavé kvality, ale nadprůměr. Příběhy vystavěné Agátou Christie by mohl zmršit jen opravdový nedouk, což scénáristé naštěstí nejsou. Zábavné je sledovat rozdíly v pojetí některých režisérů. Naprosto úžasná je ovšem výprava - ze seriálu přímo dýchá duch 20. a 30. let . Chápu, že milovníci akčních scén a moderního klipovitého střihu odejdou znudění, ale pro mě výborné.

Teorie všeho (2014)

Skutečnou hlavní postavou je Jane Hawkingová, která také napsala předlohu. Asi proto vyznívá v příběhu jako světice bez jediné skvrnky. Nemohu si pomoci, ale je to příliš krásné aby to mohla být pravda. Berme tedy film jako romantický příběh inspirovaný životy reálných postav - pak už vše dává smysl a můžeme si užít kvalitní herecké výkony obou hlavních hrdinů. Ovšem ve srovnání s podobně pojatým filmem A Beautifull Mind toto melodrama silně pokulhává.