Double World (2020)

Děj spíše pohádkového typu, ovšem klasická pohádka a navíc asijského typu, takže všichni hrdinové se rozhodně konce nedožijí. Hezké kulisy, příliš mnoho zbytečných speciálních efektů (především naprosto zbytečné příšery), minimum informací o postavách, jejich historii a cílech (především záporák je prostě jen zlý zrádce a hotovo). Scénář místy zmatený, polovina hrdinů jsou úžasní bojovníci zcela bez výcviku, některé dějové linie vyšumí do ztracena. Hezky se na to dívá, ale za týden si nevzpomenu o čem to bylo.

Extrakt (2009)

Milá a klidná komedie o šéfovi malé fabriky na maloměstě, který má najednou mraky problémů v práci i v soukromém životě. Film táhnou Jason Bateman a Kristen Wiig, kterým není co vytknout. Clifton Collins Jr., David Koechner a Mila Kunis ve vedlejších rolích zdatně pomáhají, zato Ben Affleck se touto rolí asi chlubit nebude. V podstatě na filmu není nic extra výjimečného, ale jako celek má výbornou atmosféru a dobré herecké výkony. Příjemný film na nějaký dlouhý sváteční večer, kdy oceníte pohodu a dobré konce.

Mute (2018)

Berlín blízké budoucnosti je nápadně podobný deštivým a temným scenériím Blade Runnera. K tomu protetika na vysoké úrovni, roznáškové drony a všudypřítomný organizovaný zločin. V tomto světě němý amiš nepoužívající techniku hledá svou zmizelou milou. Proti výkonům v hlavních rolích není co říct. Alexander Skarsgård v roli němého barmana i Paul Rudd jako jako bývalý vojenský lékař, příležitostný kat a agresivní sociopat hrají výborně. Problém je, že vést vyšetřování v cyberpunkové budoucnosti stylem noir detektivek 30. let 20. století je efektivní stejně jako doprava balónem v době tryskových letadel. Úspěchy se dostavují v podstatě náhodou a za pomoci mstivých zločineckých spiklenců. Skarsgårdovy pěsti mají zase štěstí, že nikdo proti nim nepoužívá nic silnějšího než nůž a i tak dostává pěkně naloženo. Tempo filmu je pomalé až melancholické, což je v zajímavém protikladu k cyberpunkovému okolí. Přesto je dvouhodinová stopáž přehnaná. Neubráním se povzdechu: Čekal jsem víc.

Yeonghwaneun yeonghwada (2008)

Téma filmu vyznívá jako komedie - s hlavní hvězdou gangsterského filmu nechce nikdo točit, protože poslal dva herce do nemocnice při soubojových scénách, tak sežene skutečného gangstera. Místy film i komediální prvky obsahuje, ale většinou se pohybuje spíš v rovině dramatu. Arogantní herecká hvězda je ve skutečnosti jen sobec, kterého zajímá jen jeho kariéra a gangster pod oblekem a klidným vystupováním skrývá chladného zabijáka. Oba v průběhu natáčení řeší problémy svého druhu - jeden ohroženou kariéru a druhý soud s mafiánským bossem. Film je až nepříjemný tvrdým zobrazováním nepěkných lidských povah v kontrastu s až naivními postavami režiséra a herečky. Na filmu je vidět, že scénář artového drsňáka Kim Ki-Dika natočil spíše fanoušek mainstreamového pojetí, takže násilí se neutápí v manýrách, ale vypadá realisticky.

Wonder Woman 1984 (2020)

V první linii září uhrančivá Gal Gadot, které stačí tvářit se jako řecká bohyně, s čímž při svých stoosmdesáti centimetrech (bez obvyklých patnácticentimetrových jehel), exotickou tváří a postavou atletické modelky nemá žádný problém. Ve druhé řadě skvěle hraje Kristen Wiig jako jediná postava se skutečným vývojem. To máme dvě hvězdy. Potěší cameo Lyndy Carter ze sedmdesátkové televizní WW. Pedro Pascal jako záporák je (zvlášť ze začátku) zábavný hochštapler. Chris Pine vůbec netuší která bije a utápí se v srdceryvných dialozích, což je ovšem vina spíš režie než herce. Musím ještě pochválit maskéry, protože výborně zachycují proměny obou hereček. A teď samotný film. Děsivá stopáž dvě a půl hodiny je naprosto zbytečná a film je plný patetické vaty a zbytných scén, jako je třeba hned první scéna trikových orgií při závodu amazonek. Druhá scéna ukazuje zoufalost Patty Jenkins jako režisérky a scénáristky: Wonder Women běhá v kostýmu po městě, zachraňuje lidi při náhodných nehodách a zbytečně zdemoluje obchoďák při odchycení třetiřadých lupičů, které stačilo praštit a svázat. Ale to by nebyla akce, že? Perlička je závěr scény, kdy WW hodi zneškodněné lupiče z velké výšky na policejní auto, takže pro zbytečný efekt zláme svázaným lumpům pár kostí a zničí jedno auto. To je ženský pohled? Nebo možná to, že nikdo ani nevzdychne nad tím, že přítel Diany posedne chlapa a tím mu ukradne tělo? A Diana jen řeší, jak by mohl zůstat na světě, klidně v cizím těle. Navíc Patty Jenkins očividně ignoruje dění v chronologicky následujících filmech s WW a rovněž nijak neřeší roky mezi první světovou válkou a 1984. Docela postrádám výraznější hudební doprovod, kdy se přímo nabízejí osmdesátkové hity. Trikové scény kolísají od povedených (let) až po příšerné - souboj s Cheetah patří k nejhorším trikovým scénám, co jsem v A-filmech kdy viděl. S tím je spojeno to, že i po propadáku posledních Cats vypadá Cheetah stejně otřesně jako kočky ve zmíněném muzikálu. A závěrečný proslov, následná červená knihovna a podivné účinky odvolaných přání - to je už mimo moje chápání. Ve výsledku velmi rozporuplný film - obsazení herci si zaslouží pochválit, režisérka si zaslouží režírovat besídky s klauny pro mateřské školky a psát pro ně scénáře, protože film jako takový je opravdu hodně špatný. Ale vážně, za poškození jediné chválené DC filmové postavy by studio mělo hodně zvažovat, komu svěří další díl.

Král z ostrova Bastøy (2010)

Film má svoji sílu a Stellan Skarsgård hraje výborně, hudba Sigur Rós vylepšuje atmosféru, ale jinak káznice pro mladistvé zločince na začátku 20. století vypadá spíš jako skautský tábor. Chovanci jsou inteligentní mladíci plní cti, vzájemného porozumění a spravedlivého hněvu. Ne, to neberu, tohle je zase romantizace úplně mimo ošklivé reality pasťáku pro mladistvé 1915. Film drží pohromadě charismatický Stellan Skarsgård a solidně hrající Kristoffer Joner, zbytek mi splývá do zasněženého lesa, kde dav mládenců seká dříví. Bohužel z mladší generace nevyčnívá nikdo s nadprůměrným hereckým talentem. Zajímavý film podle skutečné události, ale nedůvěryhodně uhlazený a málo drsný.

Obchodník se smrtí (2008)

Hororová komedie obsahuje všechny hororové rekvizity, ale není ani děsivá ani vtipná. Herci kvalitní, ale nevypadají, že by se o něco snažili, jen se tak potácejí filmem a doufají spolu s divákem, že už bude konec. Vzhledem k té bídě se mi nechce ani plýtvat čas na něco podrobnějšího než obligátní: Ztráta času.

Válka a. s. (2008)

Americký režisér Joshua Seftel tak vehementně zesměšňuje americké hodnoty, že to až není vtipné. Ani se nedivím, že režisér vyhrává jednu cenu za druhou za své angažované dokumenty. Kdyby film tak netlačil na pilu v každém záběru, tak to mohla být zajímavá černá komedie typu Vrtěti psem nebo Kanadská slanina, ale většinu času se musím dívat na přehrávajícího Johna Cusacka, který je tak chladnokrevný zabiják, že je z něj rozklepaný uzlíček nervů. Naštěstí dvě hvězdy zachraňují filmu výborné Marisa Tomei a Hilary Duff, jinak by to byl úplný propadák. Škoda, že tento film připomíná agitku levicového liberála, který neví, jestli má ze svého teplého newyorského bytu víc zesměšnit vývoz americké svobody nebo kapitalismus jako takový.

Tremors: Shrieker Island (2020)

Po třiceti letech (první film 1990) se uzavřela série Chvění. Doufejme natrvalo, protože tohle je důstojné ukončení béčkové akčně komediální série různě kvalitních filmů (co si budeme nalhávat, většinou mizerných) s hromadami sežraných lidí a zmasakrovaných monster. Sedmý díl dostal konečně slušný rozpočet (na béčko), takže potvory vypadají správně ohavně a můžeme se kochat scenérií džungle na odlehlých ostrůvcích. Casting je podařený a kromě nepostradatelného Michaela Grosse (postava Burt Gummer) bojujícího s příšerami v reálných 73 letech, zdatně pomáhá komediální talent Jon Heder, charismatická záporná postava Richarda Brakea a drsňačka Cassie Clare, která s puškou nebo lukem v ruce vypadá uvěřitelněji než většina rádobydrsňáků. Kupodivu i režisér odvedl dobrou práci a dodal filmu napětí správně prokládané humorem. Tak hurá pobít pár graboidů a nezapomeňte 14. dubna oslavit den Burta Gummera!

Chilgeup gongmuwon (2009)

Netuším, proč jihokorejci a japonci tak milují romantické komedie podle stále stejného schématu: Žena hledá ženicha a tají, že je agentka/šéfka mafie. Nakonec proč ne, prvních asi pět bylo opravdu dobrých, ale dívat se pořád na to stejné omrzí. Když se k tomu přidají nevalné akční scény, ani dobříherci film nezachrání. Ha-neul Kim a Ji-hwan Kang jsou dobří herci, ale kupodivu je naprosto válcuje Seung-ryong Ryoo ve vedlejší roli. Neurazí, ale v přetlaku prakticky stejných komedií zanikne.