Pýcha, předsudek a zombie (2016)

Asi nejlepším popisem filnu je výraz "promarněná šance". Film měl všechny předpoklady stát se skvělou hororovou komedií, ale bohužel je zahodil. Nevím, jestli je na vině špatný scénář nebo brutální krácení, ale v této podobě film ztrácí smysl a spád, i když zdánlivě nesmyslnné spojení klasiky Jane Austen se zombie apokalypsou se ukázalo jako skvěle funkční. Herci jsou sympatičtí a pozoruhodně dobří jsou i méně zkušení představitelé důležitých rolí jako Bella Heathcote. V kladném slova smyslu vyniká v hlavní roli Lily James, která nedávno zazářila jako Popelka, a šaškující Matt Smith, který je dobře znám především v komunitě fanoušků Doctora Who. Škoda malého prostoru pro charismatickou Lenu Headey a zkušeného Charlese Dance. Oceňuji kvalitní interiéry i exteriéry staré Anglie. U kostýmů a pojetí bych více ocenil historizující pojetí, ale komedie snese hodně. Některé scény jsou vynikající - oblékací scény s utahovaním korzetů prokládané ukrýváním nožů, bitka na plese, záměna vyšívání za čištění zbraní nebo výcvik ve sklepě, ale tohle celý film neutáhne. Film nejvíc ztrácí na nedomyšlených liniích děje (čtyři jezdci apokalypsy, dcera lady Catherine) a brutálních střizích v ději ničících gradaci. Ocenil bych i víc prostoru pro bojové scény sester Bennetových a lady Catherine, které se přímo nabízejí. Schází i závěrečná bitva o Rossings, i když doporučuji počkat na závěrečnou scénu uprostřed titulků. Škoda - dobrý nápad, kvalitní herci, množství vtípků, ale celek nefunguje.

Vampýr v Las Vegas (2009) odpad!

Ať přemýšlím jak chci, žádný klad na tomto filmu nenacházím. Špatný scénář, druhořadí herci, otřesné speciální efekty. Vyniká je výkon Teda Monteho v roli detektiva, u kterého si nejsem jist, jestli přehrává úmyslně nebo je opravdu tak hrozný herec. Občas se vyplatí shlédnout podobný spektákl, aby si člověk nakalibroval stupnici.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Skvělá moderní adaptace klasiky Agáty Christie je natočena s temnou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Všichni herci jsou obsazeni do odpovídajících rolí, ale vyčnívají výkony Maeve Dermody, Burna Gormana a Aidana Turnera. Hercům zdárně sekunduje prostředí temného domu na, doslova, pustém ostrůvku plném skalisek a s trochou trávy. Předloha je napsána daleko nudněji a s horší atmosférou, ale lépe se vypořádává s logikou příběhu. Škoda jiného vyznění závěru, který v originále nebyl tak dobrodružný, ale daleko logičtější. A škoda také alibistické korektnosti, se kterou autoři přejmenovali ostrov z Černochova na Vojákův.

Bohové Egypta (2016)

Na film jsem šel s nízkým očekáváním a rozhodně jsem neshlédl nový klenot kinematografie. Na druhé straně to ani není kolosální průšvih jako žánrově blízké dva díly novodobého remaku Souboje Titánů. Znalcům Egypta doporučuji předem otupit mozek kvalitním destilátem, aby si při sledování nervali vlasy hrůzou - pochopitelně zbyla jen jména bohů a torzo jejich rodinných vztahů. Herecké výkony dvojice hlavních hrdinů nejsou sice nijak osňující, ale autoři využili nesourodého páru k množství vtípků a hlášek, které film vytahují do pěkného průměru. Kupodivu dvojici táhne spíš méně známý Brenton Thwaites než unaveně působící Nikolaj Coster-Waldau (aka Jaime Lannister ze Hry o trůny). Pánové jistě ocení skromné oblečení exotické krásky Elodie Young, fanoušci trikových záběrů si také příjdou na své, byť spíš kvantitou než kvalitou - škoda odfláknutého souboje s obřími hady. Celkově bez újmy na psychice shlédnutelná pohádka, která neurazí, ale za měsíc na ni zapomenete.

Deadpool (2016)

Konečně přišel Deadpool - comiksová adaptace, která se nebere vážně a nemá ambice zachraňovat svět. Hlavní hrdina je údajně antihrdina - ale ve skutečnosti ne, není. Je sice vulgární, ale není brutálnější než mnoho jiných hrdinů považovaných za vyloženě kladné a nepáchá žádné zásadní zlo. Pragmatik, který zabíjí jen když je to potřeba, ale ne Mirek Dušín. Image antihrdiny je ve filmu jen uměle vytvořená, jak již bylo mnohokrát v jiných filmech. S někým vyloženě zlým se dá těžko ztotožnit jako s hrdinou příběhu. Scénáristicky je příběh zvládnutý na pět hvězdiček, i když jde v podstatě o prostý příběh pomsty a řešení vztahu k blízké osobě. Vlastně romance, tleskám autorům. Co ovšem film vyloženě zabíjí je podbízení se (slušně řečeno) prostějšímu publiku záplavou prvoplánových vtipů o masturbaci, sexu a spodkách. Nemám představu nějakého intelektuálního humoru, ale je rozdíl mezi ubohým fekálním humorem Masky Jima Carreyho a kupříkladu Mužů v černém, Galaxy Questem nebo Na hromnice o den více. V podstatě pokaždé, když Deadpool otevře ústa, tak mu do nich scénář vloží nějaký vtip, z nichž minimálně polovina je zbytečných nebo toho nejhrubšího zrna. Z Galaxy Questu se vtipy citují ještě dnes po 17 letech, z Deadpoola si po týdnu pamatuji dva. Ovšem chápu, že tento koncept bude slavit komerční úspěch a že bude film za pár měsíců zapomenut nemusí studiu nijak vadit.

Riaru Onigokko (2015)

Pokud máte rádi umělecký gore se surreálným příběhem, je to film přesně pro vás. Já bohužel nějak nezvládám kombinaci umělecky pojatých snových vizí, převtělování a brutálně krvavých záběrů - pořád raději sázím na smysluplnný příběh a rozumnou zápletku. Některé scény jsou ovšem opravdu vychytané a musím pochválit kameru a slušný výkon Reiny Triendl.

Popelka (2015)

V době všemožných modernizací vznikla klasicky pojatá adaptace klasické pohádky. Skvělá grafika, vynikající exteriéry, interiéry a kostýmy. Výborná hudba je kapitola sama o sobě. Herecky všechny převálcovala Cate Blanchett jako macecha a na své malé ploše (škoda) zazářila Helena Bonham Carter jako víla. Lilly James jako Popelka odvádí kvalitní výkon, ale na ty to dvě jmenované ještě nemá. Derek Jacoby jako král by si také zasloužil větší prostor, ostatní mužské postavy působily mdle. Vím, že je to jen pohádka, ale historickou atmosféru nedělají jen kostýmy - tohle mohli autoři ještě dotáhnout. A Disneyovské "komické postavičky" - tentokrát myši - mi už vážně lezou na nervy. Celkově rozhodně palec nahoru - moderně natočených klasických pohádek je jako šafránu.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Už po šesté to stejné - strašidelný dům, kamery na stojanech a jedna roztřesená v ruce, podivné střihy, občas proletí nějaká šmouha. Hrdinové se chovají jako mentálně postižení a přestože vidí vedle postele své dcery strašidlo, stejně ji zase uloží do té samé postele, popřejí jí pěkný spánek a nechají ji osamotě. Nulová atmosféra, i ty lekačky jsou vyloženě odfláknuté. Tohle už vážně nefunguje.

Temné lesy (2003)

V Norsku je krásná příroda a hluboké lesy. Také jsou tam zruční režiséři, kteří vykřešou atmosférický horor i z mizerného scénáře plného klišé a bez špetky invence. Bohužel ani herecké výkony mě nijak nezaujaly a žádný z herců nevyčníval z průměru. V podstatě se postavy celý film potácejí od chaty k jezeru a dumají, jestli je tam ještě někdo s nimi nebo se prostě jen bojí v temném lese. Na noční honičky snímané roztřesenou kamarou za svitu baterek v hustém lese jsem už vyloženě alergický. V zábavnosti je daleko lepší Fritt Vilt a v atmosféře Headhunters, což paradoxně ani není horor.

Gekijōban Naruto: Daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! (2005)

Tento film příliš nezapadá to klasických narutovských schémat. Příběh a kulisy spadají do postapokalyptických anime a dost připomínají Trigun. Animace a vizuál je odlišný od seriálu - jiné pohyby postav, jiné úhly pohledu, chybí typické záběry vzteklé Sakury, některé rádoby 3D animace předmětů jsou vyloženě nepovedené. Děj je jedno velké klišé a uvěřit záporákovi jeho blábol je vážně obtížné. Smutně nevyužitý je potenciál známých postav z Písečné a Shikamarua. Humorné odlehčení prakticky neexistuje. Autoři se pokusili posunout Naruta novým směrem, ale tohle rozhodně není ten správný směr.