8. míle (2002)

Eminemovo pošramocené ego se vydává skrze hutné verše na stříbrné plátno. Barva pleti nerozhoduje, jen když mezi verši rytmus je. Strastiplná cesta osamoceného bojovníka, jehož jedinou zbraní je jazyk. Nejtěžší úloha pro herce je, zahrát sama sebe, jenže říkat, že by Eminem byl herec by bylo troufalé, to však nemění nic na tom, že Eminem hrající Eminema si ukousl velké sousto. Eminem ve snímku působí jako zamindrákovaný citlivý chlapec, ketrý zničehonic propadá agresivitě a stává se z něj najednou na všechny si troufající chlapík. Snad to přehnal s tou citlivostí nebo s tou agresivitou? Právě tato rozporuplnost ubírá na celkovému dojmu. Co se filmařské práce týče, nic nevyvádí nás z předtuchy kýče. Atmosféra je často vyhrocená v místech, kde již není třeba. Tato přestřelka rapperských veršů byla možná aktuální v době Eminemovi slávy, avšak dnes po úpadku tohoto veršujícího chlapíka do podzemí, postrádá smysl. Ten kdo sebral tolik odvahy, že film viděl s dabingem, nechť si od mého hodnocení odečte 10 *.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Tož vydejme se na pouť nekonečnými dálavami amerických prérií...ne s Vinnetouem ale Butchem a Sundancem! Jak vyloupit banku snadno a rychle? To vše vymyslí velký Butch a koltem při každé strasti mu stojí Sundance. Nezapomenutelná dvojka záporňáků smete svou elegancí nejen všechny jejich nepřátele, ale hlavně vás smetou tváře Newmana a Redforda svým suchým humorem. Stejně tak jako Sundance dokáže trefit i tu nejmenší mouchu, kamera ve filmu dokáže trefit ten nejlepší možný záběr a mouchy má všechny vychytané. V tehdejších novinách se psal rok 1969 a mně připadá tento snímek maximálně 15 let starý, prostě nadčasové dílko. Přízviskem klasika westernu snad nikoho přítomného neurazím.

Dannyho parťáci 2 (2004)

Po vyloupení kasina se zase sešli. Ale proč? Radši měli ještě užívat těžce "vydělaných" prachů. Po elegantní jedničce přichází Steven Soderbergh s něčím, co tu ještě nebylo. Až neskonalou nudu nezachraňuje ani jedna komerční herecká hvězda. Děj je vyloženě kýčový, překombinovaný a některé vyústění situací je hodné béčkovým filmům. Kamera natáčela na autopilota a kameraman před každým záběrem vybíral hudbu, která by se do tohoto snímku hodila co nejméně. Ne, nejsem zarputilý odpůrce Oceánovo portičky, ale jiné hodnocení dát nemůžu po tomto představení. Jedna * snad jen proto, abych poukázal, že Dannyho parťáci nr.1 byl velice povedený kousek.

Once (2007)

Notový zápis těch všech kouzelných melodií v souhře s jednoduchostí tohoto příběhu. Plné hravosti a harmonie, okouzlující atmosféra. Mezinárodní snoubení dvou světů, které jsou tak rozdílné, ale zároveň tolik stejné. Struny vybrnkávající rytmus celého díla nám nedají oddychu. I ty největší nesrovnalosti, či chybičky v tomto hudebním počinu pohltí díra v Glenově kytaře. Příběh který se vám naladí na tu správnou vlnu vašeho života. V deliriu z mlhy zahalující celý Dublin do šedého hávu se mi pořád v hlavě promítají myslpohlcující záběry, které se vryly nejhlouběji do paměti mé. I já jsem objevil ten inspirující pramen, tvořivosti věčné.

Mazaný Filip (2003)

Nevídané, neslýchané. Snímek který zaujme jako celek. Je to jako nově objevený vynález. Nyní otázkou jestli si na tento vynález lidé zvyknou, či ho odhodí někam opodál. Václav Marhoul ve sklepě se Sklepem vytvořil dílo, chvílemi neskutečně vtipné, jindy zase nudné a trapné. Pokud hned od začátku přistoupíme na režisérovu hru (resp. na jeho styl humoru) vznikne nám povedená parodie na emerickou detektivku, pokud se nám to nepodaří, budem se dlouho proklínat, že koukáme na takovou pytlovinu. Regulérně se tento počin snad hodnotit nedá, poněvadž vidíte v tom filmu něco regulérního? Když sem poprvé shlédl tuto komedetektivku nevěděl jsem, jestli se mi to líbilo. Když jsem tuto taškařici shlédl dnes, o dva roky déle, přikláním se ke kladnému hodnocení. Proto "hvězdnou pěchotu" zvyšuji na 4, snad chtělo to čas.

Moje superbejvalka (2006)

Čím tvůrci romantických komedií překvapí příště? Co takhle Ben Stiller jako Terminátor vývojové řady 5, který se bezhlavě zamiluje do ženy, která čistě náhodou bude mít schopnosti kočičí ženy...a Stillerátor bude mít alergii na kočky! Celý film jsem žasnul do čeho se ta Uma uvolila. Čekal jsem pohodovou komedii, ale toliko trapných okamžiků, ve kterých jsem se styděl za hlavní představitele rozhodně ne. Luke Wilson mi do role vůbec neseděl a Anna Faris znovu dokázala, že na role tupých blondýnek se fakt hodí. Takže když sem uslyšel větu: "Ty si ta nejinteligentnější...", bylo hotovo. Ty dvě hvězdy dostává film jen za muziku, protože ta mi rozhodně sedla. Až mi bylo líto, že se musí objevit zrovna v takovym propadáku. Moje superbejvalka byla asi tak super, že na mou vlnu se nenaladila.

Gympl (2007)

"To je psycho." aneb klasickou Vorlovinu nečekejte. Je vidět, že český film překročil jistý mezník a nyní nastupuje nová éra. Nechci zrovna tvrdit, že právě Gympl je ten film překračující mezník, ale Vorel nám předvedl hořkou komedii z pochmurné Prahy, která si ani náhodou netyká se Snowboarďáky a komediemi jim příbuzným. Mezi řadami školních lavic visí ve vzduchu mezigenerační problémy, "nová doba", či rozdíly v sociálním zázemí. Jak je vidno ze snímku, život gympláka není vůbec jednoduchý a jeho učitele zrovnatak (z vlastní zkušenosti potvrzuji). "Slyšíte to? Tady někde musí bejt transformátor." Většinou statická kamera a mlžný opar okolo každého záběru, působí dosti tísnivě. Výkony herecké jsou díky sklepácké společnosti kvalitní a co se žáků týče Vorel ml. a Mádl jsou fakt "cool" a hrát asi fakt umí, ale co ta dámská společnost? Fraška. Výstupy přirozené jako poprsí Pamely. Suma sumárum tag na zeď Gympl by nemusel jen tak vyšumět, neb v něm je určité poselství. Teď jen otázka jestli i ostatní vidí to poselství, nebo jen blbost plnou hip-hopu, těch co čmárají po zdech, aj. Svou vnitřní hloubkou 4*, s tím gulášem okolo tak 3,5* (štěstí, že 5 zaokrouhluje nahoru).

Čokoláda (2000)

Menší množství čokolády každý den prodlužuje život, čokoláda zlepšuje náladu, shlédnutí filmové čokolády vám sice život neprodlouží, možná ani náladu nezlepší, ale příjemně vás překvapí svou nasládlou atmosférou. Doba byla silně prokatolická a ony šly proti proudu. Byl půst a ony si otevřely čokoládovnu. Díky těmto buřičským vlastnostem byly nenáviděny a zároveň milovány. Město plné různých příběhů, které spojila nebo rozdělila čokoláda. Hvězdy formátu Johnnyho Deppa nějak neoslnily, snad jen cukrovkářský čokoládový závislák Judi Dench. Mistr cukrář Hallström přidal všemožné ingredience, z nichž vzniklo něco tak lahodně koukatelného. (Avšak za jedné podmínky! Pokud při sledování nebudete mít u sebe alespoň kilo čokolády, nejspíš vám sliny potečou na "flígr".)

Transformers (2007)

Aneb pohádka z plechu a kapradí. Po dlouhé odmlce nás opět zasáhlo ono šílenství z aut, která se v robota v okamžiku změní. Z dítěte Michaela Baye se stalo přerostlé dítě a ve smrtícím tandemu s filmovým mágem Stevenem Spielbergem vznikl velkofilm, a to skoro zadarmo. (Ve srovnání se Spidermanem3-cca 300 mil.$ a Transformers-cca 150 mil.$, asi začínám věřit na zázraky.) Bay nám po nemastném, neslaném Ostrovu předkládá podívanou plnou efektů, výborných triků, no prostě vizuální slast. Spolu s povedeným soundtrackem srdce každého akčního blázna zaplesalo, neb všemožné záběry ze všech (ne)možných úhlů pohledu jsou tak dokonalé jako stíhačka měnící se v drsného Decepticona. Rzí na nablýskaných kapotách robotů je samotný příběh plný absurdních a naivních náhod, které občas připomínají parodii na americkou blbost. Co takový LaBeouf, který by vás dokázal "rozebrat" hláškou typu: "Co by udělal Ježíš?" Díky těmto faktům nejspíš nemůžem žánr nazývat parodií spíše pohádkou. Na velkofilm tohoto typu by se hodilo něco víc šik, Stevene, co řikáš? Nicméně to nebyla výtka vůči hlavnímu hrdinovi, protože právě on podal velice solidní výkon až na ony zmiňované "Samovy slabší chvilky". Ortel však zní, že Transformers nezklamali očekávání, ale prostě pětihvězdičkový spektákl to není. Uvidíme s čím přijdou, poslední dobou stále častěji proklamované, další díly. Jen pevně věřím, že to nedopadne jako s Piráty z Karibiku tzn. udělej další díly a prachy se pohrnou.Budeme počítat do pěti? Nebo do tří...

Sid a Nancy (1986)

Nejsem punker, neposlouchám punk, neposlouchám Sex Pistols, ale tahle prodrogovaná romance mě dokázala něčím zaujmout. Přece jenom život takového normálního anglického punkera sem mockráte neviděl. I tento snímek patří do té skupiny, který když shlédnete, slovu "drogy" se budete vyhýbat ještě hodně dlouho, neb celý film je doslova protkán heroinovými vlákny. Celou dobu jsem si říkal: "Kdo hraje toho hlavního pankáče?" Jaké překvapení tomu bylo, když jsem zjistil, že to byl právě Gary Oldman. Je pravda, že on dodnes dostává samé prémiové role, ale tahle byla dost ujetá a musím přiznat, že roli feťáka sem mu sežral i s jeho punkovou vizáží. Všechno toto zahaleno do prostředí hospod, barů, hotelů, feťáckých doupat, atd. A vše podtrženo nepřílišným osvětlením, takže např. záběr na sjetou Nancy právě telefonující v budce, kdy místro její tváře je vidět jen černá skvrna, působí dosti psychadelicky. Nevím z jakého důvodu, ale není zde uvedeno jméno režiséra, tak bych to rád dodal...režie:Alex Cox A na závěr snad jedno punkerské přísloví: Jen blbni, jen blbni, jen blbni...(a koukni jak dopadl Sid Vicious:)