Shrek: Zvonec a konec (2010)

Čtyřka je jiná, než předchozí trilogie. Míň parodická, míň protkaná popkulturními odkazy, zato přímočařejší, dějovější a napínavější. Trochu těžko hodnotit, v kontextu série prostě slabší tou odlišností, samo o sobě však rozhodně lepší, než trojka...

Shrek Třetí (2007)

Pochopitelně slabší než jednička a dvojka, ale pořád parádní komediálně pohádková jízda narvaná popkulturními odkazy, parodiemi a citacemi. Shrek, oslík a kocour se navíc nikdy neomrzí.

Kazatel zla (2010)

Typicky finsky zvláštní, zvláštní a dobré. I když mouchy v podobě přílišné bizarnosti postav a jejich nelidskosti, rozuměj v dosluvném významu, a trochu jednoduchého scénáře, tu jsou. Ale stále je to napínavá, zajímavá kriminálka s bonusem v podobě finsky husté atmosféry.

Lovec trolů (2010)

Sympatická, hravá a hlavně parádně nadsazená hříčka o lovu trollů. Je to originální, dobře natočené a taky skandinávské. To říká všechno.

Vánoční prázdniny (1989)

Těžce nevtipná komedie, u níž mi bylo po celou dobu trapno za všechny zúčastněné. Jsem celkem tolerantní a ocením i "blbé" komedie a možná je to tím, že jsem tohle viděl až v roce 2013 ve svých 22, ale Vánoční prázdniny prostě nejsou vtipné. Sled nedotažených gagů, které humorem sotva smrdí, banda podivných a nepravděpodobných postav a scénárista na tripu. Nevermore.

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Kdysi to fungovalo a měl jsem to rád... Ale když vidím Rolničky s odstupem, víc než dvě dát fakt nemůžu:-)

Wallander (2008) (seriál)

Bezchybná atmosférická detektivka, která zhmotňuje to nejlepší z trochu vyhypovaného žánru severské krimi. Kenneth Branagh v roli totálně oddaného a trochu vyhořelého Wallandera předvádí absolutní herectví, které patří k tomu nejlepšímu, co kdy na TV obrazovkách proběhlo. Kamera vykresluje neskutečně nádherné obrázky, střihači volí pomalé a hutné tempo a netradiční hudba podporuje hustou atmosféru, která se jen tak nevidí. Wallander je komplexní zážitek, škoda slov, to se musí vidět.

Chata v horách (2012)

Těžko hodnotit bez spoilerů a doslovností, Chata v horách se prostě musí vidět a zažít. Myslím, že ani nemá smysl číst většinu zdejších komentářů nebo třeba žánrové zařazení v popisu. Jednak tam chybí "komedie", ale předně se Chata v horách nedá škatulkovat do známých žánrů. Vždyť právě na tom tvůrci staví, že s žánry hrají hru, převrací je, využívají a zneužívají, jdou proti očekáváním a zároveň jim v ústrety. Goddard, Whedon a spol. osnují velký filmový experiment, parodii a hommage zároveň, která zákonitě potěší srdce i oko každého fandy "pokleslých" žánrů. Další palec nahoru pak za casting, hlavně v případě Whitforda a Jenkinse.

Millerovi na tripu (2013)

Millerovi jsou komediální pecka, která umně balancuje na tenké hranici mezi vtipností a vulgaritou, což je v dnešní době výjimečné, protože většina komedií spíš sklouzne k tomu druhému. Tvůrcům se podařilo sepsat funkční a gagy nabitý scénář (který však přeci jen při docela dlouhé stopáži sem tam drhne) a hlavně jej obsadili dokonalým hereckým ansámblem. Sudeikis je dlouhodobě jedním z nejlepších komiků, Emma Roberts je příjemně frackovitá, Will Poulter je objev jako prase, Ed Helms se jen baví a Jennifer Aniston... co dodat:-) I přes pár chybiček jsou Millerovi nejlepší mainstreamovou komedií z Hollywoodu od Šéfů na zabití (jejichž kvalit však o chlup nedosahují). Zajímavé je, že v obou hraje Rachel, teda Jennifer...

Království lesních strážců (2013)

Ač příběh nepřináší nic nového (o to v pohádkách ani nejde), je Epic tím nejepičtějším a nejlepším animákem roku 2013 (Croodsovi prominou). A to pro svou dalekosáhlou imaginativnost a do jisté míry i inspirativnost (kéž bych zase mohl být dítětem, tohle by na mě mělo velký vliv). Animace je nádherná, bitvy si nezadají s dospěláckými fantasy a prostředí je promakané, stejně jako celá mytologie lesních strážců. Ani nespočítám, kolikrát jsem si během filmu řekl "Aha!" nebo "No jasně!". Možná trochu proto, že jsem od tohohle snímku nic nečekal, mě to tolik dostalo. I tak je to ale parádní animák pro všechny generace, který si rád dám znovu.