LEGO® příběh (2014)

LEGO příběh je bez legrace sofistikovaná, hluboká a poučná jízda, která je naplněná dokonalými gagy, velkolepou akcí, barvičkami, kostičkami, a vůbec každým možným dětským snem. A pořád to funguje, nadto jako film snad spíše pro dospělé, než děti. Tvůrci dali dohromady silný a promyšlený scénář, který skládá poctu jedné slavné stavebnictvi, hraní jako takovému, kreativitě, fantazii, odvaze, ale také filmovému průmyslu a nebo přináší hodně trefnou satiru současné společnosti s příměsí trochy toho Orwella. A jak se do toho vleze Batman, Gandalf, Lincoln a Shaq? Budete se divit, ale parádně. LEGO příběh je horská jízda na trati úžas-zábava-legrace-akce-překvapení-údiv-zamyšlení-aplaus. Se závěrečným velkolepým twistem, který může závidět lecjaký jiný hraný a "vážný" film, přichází moment, který LEGO Příběh posouvá daleko před své animované kolegy a člověk z kina odchází absolutně ohromen. Best animák ever a minimálně ještě několik projekcí. P. S. Na svůj čtyřstý komentář jsem si nemohl vybrat lépe!

Český lev 2013 (2014) (pořad)

Shrňme si to do seznamů, jaký byl první Český lev bez zlořáda Vachlera. Negativa: 1. Trapas a nuda. 2. Scéna jako z devadesátek, ošklivost až hanba. 3. Eben. Ten člověk je profík, ale je nevtipný, zprofanovaný a evidentně neví nic o filmu (většina jeho "vtipů" šla proti tomu, co filmaři dělají, což taky bylo vidět na jejich kyselých tvářích). 4. Scénář. Tak ten to nemělo. Předávající trapně nevěděli, co mají dělat, mluvili do portů, když neměli, nedokázali vyjít či sejít schody (to padá na vrub scéně) a neměli co říkat. Filharmonici měli moc dlouhé skladby a tak vítězové trapně postávali a čekali, až můžou začít děkovat. 5. Hořící keř. Respektive akademici, kteří evidentně jiný film neviděli. Přál jsem mu hlavní ceny, ty jsou bez debat, ale neříkejte mi, že scénu, kostýmy nebo střih nemohli dostat i jiné filmy. Pozitiva: 1. Nepsal to Vachler, ergo tam nebyla Lucie Bílá. 2. Oscarové prostřihy na nominované. 3. Raut s masem? Shrnuto a podtrženo, akademici nevyužili šanci, kterou lvovi dalo osvobození se ze spárů Vachlera a zase zůstali provinční. Nuda, nuda, nuda, trochu trapas a zase nuda. Příští rok prosím o reparát.

Warrior (2011)

Neskutečně inteligentní, citlivá a zároveň drsňácká pecka z prostředí MMA zápasů. Ačkoliv Warrior jako každý jiný sportovní film podléhá jisté předvídatelnosti a výskytu klišé, tady mi to ani nevadilo. Měl jsem pocit, že ve Warriorovi je vše tak, jak má být. Chytrý a v rámci možností uvěřitelný scénář, který přináší velký (skutečně velký) lidský příběh v zápasnické kleci i mimo ni, fenomenální výkony tria Hardy-Edgerton-Nolte, k tomu správná hudba a dramatická kamera. Vznikl tak jeden z nejlepších sportů o bojových uměních a velmi nadprůměrné drama obecně. Tleskám, tohle mě dostalo - rozuměj přikovalo do křesla, dojalo, napnulo... Paráda za pět!

Děsivý omyl (2005)

Vcelku průměrný televizní thriller s pseudouměleckými ambicemi (kameraman si evidentně myslel, že točí něco úplně jiného) zabíjí posledních pět minut, po kterých máte chuť televizi vyhodit z okna. Devadesát minut (respektive dvě hodiny s reklamami) jsou zadupány do země stupidní pointou. Škoda. Jinak pěkná Monica Keena a celkem sympatický zabiják na telefonu. Ve výsledku je ale tenhle film opravdu děsivý omyl...

Arrow (2012) (seriál)

Ano, je to trochu teenagersky soap-operové. Ano, hraje si to na víc, než čím to je. Ano, Stephen Amell je příšerný herec. Ano, vykrádá to Batmana (to ale i komiksový Green Arrow ve svých začátcích, takže ok). Ale koho by nebavilo sledovat (s jedním okem vypíchnutým a druhým zavřeným) realistického hrdinu v metropoli 21. století, který má hláškujícího černošského sidekicka a sexy bloňďatou hackerskou spolupracovnici? Navíc se objevuje plejáda dalších hostujících hrdinů z DC univerza a celé je to vlastně hrozně... no ano, guilty pleasure. Další fetiš pro seriálisty.

Grimm (2011) (seriál)

Hrdě se přiznám k téhle pohádkovo-fantasy krimi guilty pleasure. Má to všechno, co baví skryté dítě ve mně - příšery, vraždy, pohádkovou mytologii, humor, pěkné slečny a božího Silase Weir Mitchella... A tak si s radostí pustím každý další díl Grimma, vypnu mozek a přestanu myslet na starosti všedního dne. K tomu taky ten seriál slouží, takže plní svůj účel. A kdybych chtěl být objektivní, řeknu, že to má kolísavou kvalitu, někdy hloupý scénář a hapruje logika, ale stejně by si to tři hvězdy zasloužilo. Jenže tady být objektivní nemůžu, když je to ta guilty pleasure. Takže klidně za čtyři a nestydím se:-)

Captain America: První Avenger (2011)

Příjemně oldschoolový a civilní film o jednom sakra správňáckém superhrdinovi. Retro a futuretro kabátek se vysloveně povedl, Chris Evans je nečekaně sympatický a narážky na zbytek marvelovského univerza jsou rozesety vtipně a nápaditě. Takhle to má vypadat, Captain America je poctivá a chytrá popcornová zábava, ze které čiší radost tvůrců ale i protagonistů.

Muž z oceli (2013)

Kdybych chtěl katastrofický film o invazi emzáků, pustil bych si Den nezávislosti. Od Supermana mám opravdu jiná očekávání, takže Man of Steel v podání Zacka Snydera dost zklamal. Není totiž ničím jiným, než Dnem nezávislosti se Supermanem s vizáží Travolty v Pomádě místo Willa Smithe a lepšími triky. I když ty jsou MoS i na škodu, když je každá bitka šíleně počítačová, nepřirozená a nepříjemná na sledování. Scénář je špatný a příběh servíruje v otřesně pomalém tempu se zbytečnými flashbacky, takže roste do hrozné stopáže. Cavill není nic moc a Amy Adams se na tuhle roli typově nehodí. Shannon nedostane moc prostoru, respektive jej ruší jeho kostým, který z něj dělá něco jako robopostavu z Ocelové pěsti. Ta tam je Snyderova invence a hravost, tohle je zbytečný, nezáživný, hollywoodský doják. Zbytečný restart série, Singerova verze byla ve své přiznané jednoduchosti lepší. Kdo má zásadně rád Supermana jako takového a Den nezávislosti, ať si klidně hvězdičku přičte, ale víc ne.

Temný rytíř povstal (2012)

Epický. Takový je třetí Batman Christophera Nolana. A je to možná trošku na škodu, vzhledem k relativní "civilnosti a realističnosti" předchozích dvou snímků. V The Dark Knight Rises je možná až příliš výbuchů a strojů a (skoro až laciných) zvratů a komiksovosti, ale platí to pouze v návaznosti na předchozí díly (což je však dost důležitý fakt). Přesto je to pořád (téměř) dokonalý film a důstojné završení jedné legendy, kterou Nolan stvořil a na níž nebude jednoduché navazovat (pokud vůbec). Nejlepším prvkem filmu je jistě Bane, temnější než temná verze již tak temného Batmana, padouch pro současnost, děsivý bijec intelektuál. Rozsévá smrt v nejmonstróznějším "projektu" na zničení Gothamu a na kolena sražený Batman nestíhá. Ta atmosféra strachu, bolesti, zmaru, beznaděje a smrti je to, co tíhne TDKR vzhůru, skoro až k prvním dvěma dílům. Samozřejmě spolu s jistou režií, výtečnou hudbou a parádními herci. Sic nejslabší ze série, pořád skvělý. 90 %.

Batman začíná (2005)

Batman pro 21. století, Batman jak má být. Dechberoucí portrét zrození legendy, temný, gotický, přesto tak civilní a realistický, až z toho mrazí. Nolan stvořil (anti)hrdinu pro dnešní dobu, před kterou můžou všichni Supermani, X-Meni, Spidermani i Bondové jen pokleknout. Natočil film nabitý atmosférou strachu i očekávání, přetékající skvěle obsazenými hereckými hvězdami, stojící na jistém scénáři a ohromující nádhernými lokacemi, kamerou a hudbou. Takhle se mají dělat komiksové filmy. 95 %.