Identita (2003)

Když jsem viděl poprvé, byl jsem unešen a překvapen, ale na podruhé jsem viděl, že to má nějaké trhliny a tak jdu s hodnocení o jednu hvězdičku, tedy na čtyři. Pořád je ale Identita skvělým filmem, který obsahuje víc napětí než sama boouřka, která tam celou dobu burácí. Všechny postavy jsou sympatické a podezřelé zároveň, suverénně nejvýraznější je postava Johna Cusacka, který tu, jako vždy, exceluje. K tomu všemu připočtěte charaktera Liottu, dobře stavěnou Amandu Peet, velký a nečekaný zvrat, a dostanete velmi nadprůměrný thriller, který rozhodně stojí za vidění.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

(Téměř) dokonalý film z druhé světové války, plný fantastických hereckých výkonů (Sizemore, Burns a samozřejmě Hanks), nádherných obrazů Janusze Kaminského a děsivé atmosféry zmaru druhé světové války. Přitom se ale film nesnaží divákovi válku znechutit stylem "jaké to ale bylo peklo", spíš jen ukazuje beznaděj a setrvačnost, s níž vojáci bojovali a divák si tak říká: "Co kdybych tam byl já?". A pak je tu jeden vznešený úkol, který je jen záminkou proto, aby se Spielberg mohl koncentrovat na jednu partičku několika chrabrých chlapů, jejichž charaktery, osudy a proměny jsou to, co film žene a proč byl natočen. Nutno dodat, že ona partička je dokonale vymyšlená a poskládaná dohromady, takže je radost sledovat tento tříhodinový Spielbergův opus, a to bez jediného zívnutí či přivření oka. S Mnichovem nejlepší Spielbergův film minimálně od Schindlerova seznamu. Hvězdičku strhávám za úvodní a finální hřbitovní záběry ze současnosti a záběry na americkou vlajku - to prostě nesnáším.

Horší už to nebude (2006)

Zach Helm napsal neuvěřitelně úžasná příběh - vtipný, dojemný i sutný. Do toho všeho zamíchal kaufmanovské prvky a výborné hlášky. A Forster to dotáhl k dokonalosti, jeho nápady jsou neobvyklé a zábavné. Hlavní dvojka v podání Ferrella, který je snad lepším hercem, než komikem, a Gyllenhaal nemá chybu, oba jsou ve svých rolích na správném místě, třešničkou na dortu pak je Dustin Hoffman... Stranger Than Fiction mi tak učaroval, že ani nejsem schopný napsat smysluplný komentář...:-)

Brazil (1985)

Propracovaná a neuvěřitelně fantaskní vize surreálného antiutopického světa ovládaného byrokracií. Geniální kulisy, na nichž se Gilliam vážně vyřádil, připomínají Metropolis Fritze Langa, deprese je všudypřítomná, zároveň je film prošpikován absurdním humorem. Gilliam odkazuje na německý expresionismus, nacismus, Ejzenštejna a vytváří tak dosud nepřekonanou černohumornou antiutopii. K tomu netradiční výkon De Nira a skvělý Pryce. Brazil není film, je to zážitek, který se prostě musí vidět, nejenom jednou!

Mechanický pomeranč (1971)

Brutální a groteskní sonda do světa násilí jako zábavy, do hudby Ludwiga Van, do systému převýchovy, do čehokoliv vás napadne. Poprvé jsem viděl ve dvanácti, což mě zničilo. Od té doby pouštím pravidelně a pokaždé nenacházím slov... Několik z nej filmových momentů vůbec pochází z tohohle filmu.

Stalker (1979)

Neuvěřitelně komplexní, filosoficko-psychologické veledílo světového filmu, ze kterého nelze spustit oči. A pokaždé Stalker funguje jinak, protože je tím, čím jsme my sami, jak ostatně říká ve filmu jedna z postav o Zóně. Nelze tedy říct, že není o ničem. Je to film o lidech, o víře a přáních, ale může být čímkoliv chcete, aby byl a lze si ho pustit několikrát, aniž by se okoukal. Tarkovskému není co vytknout, film je po technické stránce dokonalý, doplňuje jej fantastická hudba a geniální kamera. Pro mě je Stalker nejlepším filmem, jaký jsem kdy viděl a považuji jej za jedno z mála nesmrtelných děl světové kinematografie. Vlastně, jak už jsem řekl, je to umělecké dílo. A komu se Stalker nebude líbit, nemůže řict, že ho nepochopil, ale musí si uvědomit, že je prázdný.

Láska nebeská (2003)

Láska nebeská je můj nejoblíbenější film. Můžu ho totiž vidět kdykoliv (už jsem ho viděl asi osmkrát) a pravidelně na něj každé Vánoce dostanu chuť a pustím si ho. Teď se mi to stalo už v listopadu. Nejkrásnější Vánoční film vůbec, možná i romantický.

Vetřelec (1979)

Parádní, "staromódně" natočený horor, kde hlavní roli nehraje ani Ripleyová, ani vetřelec, ale atmosféra. Tenhle Scottův počátek jedné velké ságy je děsivý psychologický horor, který rozkládá diváka, až ho nakonec sestřelí úplně, a ač dneska už možná ztratil něco málo ze své hrůzostrašnosti, pořád je nejlepším vetřelčím filmem a vůbec sci-fi hororem. Pánům O'Bannonovi, Scottovi a Gigerovi patří jeden obrovský filmový dík.

Osvícení (1980)

Kingovi se sice Kubrickovo zpracování jeho románu nelíbilo, ale jako film je geniální. Kubrickovi se podařilo natočit nejlepší horor vůbec, to, jak pracuje s napětím je dokonalé. Strach, nejistota a tajemno jsou cítit na každém kroku a to je klidně všude rozsvíceno. Nicholson podává jeden ze svých nejlepších výkonů a slovo "šílenství" dostává úplně nový rozměr. Klobouk dolů, Kubrick prostě umí natočit jakýkoliv žánr a vždy to bude revoluční dílo.

Sedm (1995)

Veletemná deprese bezejmenného amerického města, kde řádí šíleně geniální vrah. Pitt, Freeman, Spacey a Fincher v nejlepším hollywoodském filmu posledních dvaceti let.