G. I. Joe (2009)

Absolutní klukovský meganářez, kde je všechno, o čem v dětsví sníme. Sommers natočil jeden z nejzábavnějších akčních spektáklů vůbec a je dobře, že si udělal na konci prostor pro další díl, protože filmů s touhle partou bych snesl klidně deset! Obsazení je vlastně to nejvychytanější - Tatum je frajer, Wayans je vtipný, Sienna Miller je nejvíc sexy záporačka, Rachel Nichols nejvíc sexy intelektuálka a Dennis Quaid se na stará kolena stal velkým sympaťákem.

Star Trek (2009)

Nový Star Trek klišé začíná, pak vrší klišé na klišé a taky klišé končí. A přesto dávám pět hvězdiček, protože je to prostě parádní zábava, která nedá vydechnout, ani na chvíli nepoleví a snad se ani nebere moc vážně. K tomu parádní obsazení, kde se mi nejvíc líbil Eric Bana jako záporák (dávejte tomu klukovi víc takových rolí, hergot) a Simon Pegg. Abrams zabodoval... Ale kdybych byl Vulkánec a neměl emoce, asi bych musel Star Trek smáznout, vždyť je to vážně blbina.

Symptom Pandorum (2009)

Vlastně poměrně hloupé béčko, které se chvíli tváří, že by mohlo být něčím vícem, jakýmsi paranoidním psychem z vesmíru, ale nakonec přizná, je to béčko... Nemám rád monstra a mutanty a nevím, proč jich teď je všude tak plno. Co se ale musí nechat je, že na horor je Pandorum skvěle obsazené - Quaid i Foster hrají parádně.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Mám pocit, že se to nemůže líbit nikomu, kdo si už předtím užil knihu. Dalo by se filmu odpustit, že se mi příliš netrefil do mé představy o knize, ale Lisbeth je tu až moc drsná, tělo má jak kluk a ještě chlupaté podpaží. Navíc se po většinu filmu tváří jako mentálně zaostalá, na rozdíl od knihy, kde to sice je drsňačka, ale pořád v ní je něco ženského, něžného a především je po čertech pohotová. Blomkvist je tu moc slizký, nemastný a neslaný, na investigativního novináře, lamače ženských srdcí a věčného hledače pravdy. A dalo by se pokračovat. Co ale filmu neodpustím jsou změny, zkratky a zjednodušování. Jistě, kniha má 530 stran a film má už takhle 150 minut, ale tady nešlo o krácení, aby to mělo rozumnou stopáž. Autoři filmy zplošťovali postavy, měnili postup pátrání a způsob objevení stop, zvraty, přístupy lidí... všechno jinak a pěkně pitomě, takže jsem měl pocit, že sleduju béčkovou krimi, která mě nebavila ani nenapjala. Strašná škoda, vzhledem k tomu, že knihy jsou snad to nejčtivější, co jsem kdy četl.

Vánoční koleda (1999) (TV film)

Vánoční koledu Charlese Dickense mám rád, je to jeden z nejvánočnějších z vánočních příběhů vůbec, ale tohle zpracování se moc nepovedlo. Zprvu jsem se nemohl zžít se Stewartem jako Scroogem, postupně jsem mu však přišel na chuť, až na ten úplný konec. S čím jsem se ale vůbec nesmířil je příšerné zpracování Duchů. Jeden podivnější a směšnější než druhý, laciné televizní triky... Dalo se to vymyslet jinak. Lépe.

Legenda o Vánocích (2007)

Nádherný vánoční příběh, pravděpodobně ten nejhezčí, jaký jsem viděl. Skandinávci opět dokázali, že umí i krásné/komerční filmy, ne jen syrová a krutá dramata. A najednou se i blbosti jako červený oblek Santy/Joulupukkiho jeví naprosto logický:-) Vřele doporučuju všem milovníkům Vánoc a pohádek.

Inkoustové srdce (2008)

Mám velkou slabost pro příběhy o tajemných knihách, které svému majiteli změní život, takže nemůžu hodnotit jinak, i když vím, že objektivně jde o slabší průměr. Pro mě je to ale kouzelný příběh plný fantazie, který je radost sledovat. Navíc, když je takhle skvěle obsazen. Na Frasera, Bettanyho, Bennettovou, Serkise i Broadbenta se mi koukalo parádně, takže moje dětská část zaplesala, když mohla vidět Inkoustové srdce.

Dokonalý únik (2009)

Další z nelogických rádoby thrillerů, kde nepravděpodobnost střídá scénáristické klišé a neschopnost. Jediné, co film drží nad vodou je Timothy Olyphant a fakt, že se do hrdinů (těch skutečných, na konci) dá vcítit a fandit jim. Posledních dvacet minut se tak, i přes svou pitomost, stává napínavými a zábavnými. To předtím stojí za bačkoru. A nejhorší na tom všem je neuvěřitelně nesympatická a špatná herečka Milla Jovovich. Slabší průměr.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Těžko hodnotit další díl této dlouhé a epické série, když sám nic neuzavírá a vzhledem k hutnosti předlohy musí notně škrtat a přepisovat. Trpí tím nejen Princ dvojí krve, ale i jiné díly, které občas nějaký motiv nevysvětlí, ale přesto s ním pracují, takže divák neznalý předlohy se ztrácí. Sám o sobě ale film považuji za zdařilý, temná atmosféra zmaru, strachu a beznaděje by se dala krájet a nezbývá než sledovat hlavní hrdiny a přát jim štěstí. Ta nálada, ten stav světa HP je v tomto filmu vykreslen skutečně excelentně. To vše v krásném vizuálním hávu, které tentokrát doplňuje vynikající Broadbent a samozřejmě klíčová scéna s Brumbálem...

Miss Potter (2006)

Když pohádku, tak takhle. Jen jsem měl pocit, že jsem se o osobnosti Beatrix Potterové mohl dozvědět víc. I tak je ale Miss Potter příjemný film o jednom složitém osudu.