Ďábel (2010)

Poctivý levný horor, který mě v záplavě těch krvavých nesmyslů, co se teď točí, hodně potěšil!

Wanted (2008)

Takhle má správný akčňák vypadat. Nekonečná jízda plná nevídaných triků, které vizionář Bekmambetov vytváří povětšinou hlavně na place, ne v postprodukci, krve a černého humoru. K tomu všemu se mu podařilo zlákat tak skvělé herce jako McAvoye, Jolie a Freemana. A když se přidá fakt, že je to podle Millara, je snad jasné, že to bude pecka. Nesmí se to brát vážně, ale to nedělá ani Bekmambetov.

Pohřben zaživa (2010)

Tohle mě minulo. Další zbytečný rádoby trhák s malým rozpočtem, co chce oslnit něčím... "jiným". Oceňuji, že se kamera ani jednou nepodívá z rakve, ale jinak je to absolutně nudné, předvídatelné (prý "nepředvídatelný děj", pche!) a plné logických zádrhelů.

Komici (2009)

Já nevím, co američani vidí na těch penisech, honění a kouření. Kdyby tam nebyly tyhle blbé vtipy a hlášky (od Sandlera bych je ještě bral, k jeho postavě se hodí), bylo by to jasných pět hvězdiček za krásný, hořkosladký film á la Muž na měsíci. Takhle musím bohužel ubrat, protože na tom, že někdo říká sprosťárny, neshledávám nic vtipného, obzvlášť, když je to stand up komik a lidi se mu začnou smát jen co řekne "koule". Tohle mohl Apatow opravdu víc vychytat, protože to tenhle jinak krásný film plný úžasných herců dost sráží.

Opravdová kuráž (2010)

Nemyslím si, že by Coeni remakovali starý film s Waynem, ale že natočili vlastní verzi knihy Charlese Portise. A povedlo se jim na výbornou, tenhle syrový western šlape ve všech ohledech - od scénáře až po hudbu. A herecké obsazení je přímo úchvatné - a to nemyslím jen ústřední trio, ale i Joshe Brolina a Barryho Peppera (mimochodem v roli Pepper Neda:-)).

Sociální síť (2010)

David Fincher je výjimečný tvůrce. S tím, jak žánrově odlišné filmy točí, by se mohlo zdát, že je "jen" zdatným rutinérem, ale Fincher je víc než to - svým filmům se plně oddává, točí je s citem a dává do nich kus své duše, jakkoliv hloupě to zní. Film o facebooku, film o šíleném dospívání v americe, film o touze být jiný než ostatní, to je The Social Network. Sorkin napsal výborný scénář plný nezapomenutelných (ale taky nezapamatovatelných) replik, Eisenberg skvěle stvárnil Zuckerberga a Trent Reznor tomu dodal atmosféru. A Fincherovi se to zase povedlo.

Černá labuť (2010)

Vysoká očekávání a jméno Aronofského se samozřejmě podepisují na mém hodnocení. Nápad Černé labutě je zajímavý, pokus o studii posedlosti, touze po dokonalosti a vlastní sexualitě se však fatálně nepovedl. Vznikl film, který je prvoplánový, za každou cenu šokantní a vlastně příšerně plochý a nereálný. Nakonec jsem se dvě hodiny díval na nesympatickou baletku, která má halucinace, zvrací, stříhá si nehty a s někým se otlapkává. To je teda žalostně málo.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Děcka jsou skvělý film, dobře napsaný, profesionálně zrežírovaný a od všech hlavních představitelů výborně zahraný, ale pro mě je kamenem úrazu extrémní očekávání, které jsem od filmu měl. Chvála ze všech stran, srovnání s Bokovkou či Malou Miss Sunshine... Jenže oproti těmto filmům Děckám něco schází. Možná více humoru, možná více emocí, které by z díváka dokázala vytáhnout. Je to opravdový a velmi upřímný příběh ze života, a ty já moc rád, ale právě musí mít přesah, něco navíc, co to okoření. Jinak by mi totiž stačilo žít svůj vlastní život a sledovat ho. Každopádně nadprůměrné a extrémně silné tři hvězdičky, jen nemůžu výš, protože jsem čekal trochu víc.

Zelený sršeň (2011)

Nečekal jsem, že to bude až takováhle sranda. Už první scéna s Waltzem jako Chud-kdo-fským (ještě jednou díky, Quentine) a štěkem skvělého Jamese Franca dává tušit, že půjde o pecku nabitou svérázným a chytrým humorem a hláškami hodnými zapamatování. První polovina je pak humorem neskutečně nabitá, ve druhé už přece jen Gondry stupňuje akcent na akci a děj, ale i v této poloze je Sršeň velmi dobrý. Rogenův styl srandy se výrazně otiskl ve scénáři, který napsal s Goldbergem, zároveň je pro roli Britta Reida jako stvořený, chemie mezi ním a Katem je taky bezvadná a ani Cameron Diaz mi tu nijak nevadila (ono taky naštěstí nedojde k žádnému zbytečnému románku). Gondry se prokázal jako všestranný režisér a já mu tleskám a těším se na pokračování, bylo-li by stejně kvalitné. P.S. Proč ne ve 3D? Když už to teď umíme, stejně se bude brzy točit úplně všechno ve 3D. Mně se líbilo, že Gondry se nesnaží o přehnanou invazivnost, ale využívá jej spíš pro větší vtáhnutí do děje a vizuality, která je v Sršni skvělá! Suma sumárum: velmi mě to překvapilo, potěšilo a nakonec bavilo i víc, než příbuzný Kick-Ass.

127 hodin (2010)

Silný námět přesně kopírující skutečnost K tomu přišel Boyle, takže bylo dopředu jasné, že půjde o zajímavý film. Podělat se to samozřejmě dá, ale na druhou stranu, dát tomu něco víc, než že je to "podle skutečnosti", už taky nejde. Stačí dobrý herec (Franco opět boduje), zkušená režie (Boyle si zlepšuje renomé po slátanině z Indie), ozvláštnit kamerou, střihem či hudbou (splněno, splněno, splněno) a citlivě natočit happy-end (takhle se to ale opravdu stalo, takže výtky na to, že hned potká lidi jsou úplně zcestné, nehledě na to, že je to zkratka - šel šest hodin, než je potkal!), a máme napínavý, nervydrásající a dojímavý hollywood. Nic víc, nic míň.