vampvegetar

Juraj Feč

okres Prešov

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 29.4.2019  13:48

prequelu od P.Jacksona som pridal cca 0,5 hviezdičky (4*), no napriek chybám ( priveľmi divoké až kardinálne súboje s príšerami bez väčších škôd a často neuveriteľným šťastím pri záchrane ) to malo hlavu i pätu, výborný retro úvod a pri skrátení a miernejších uvedených nedostatkoch to mohol byť skvelý film. Len toho bolo všetkého veľa - ale k novému - ten má všetkého veľa tam kde nebolo treba pridať a málo tam kde si to žiadalo, ale ešte celé viac po "hollywoodsky". Úvod je rovno štýlom "politicko-novinársky a vojensky ideme na vec", s úbohou narážkou na Godzillu a atómové obludy a po až predimenzovanom úvodnom vpáde a deštrukcii letky zrazu dochádza ku kúskovitým akciám a nie rozvíjajúcemu sa deju a čuduj sa svete, pozostalí a zväčša nevojaci prežívajú. Celé to pripomína slabotu "fotografky", ktorá ako bez mozgu len stláča prístroj a fotí a fotí i tam, kde ostatní bojujú a umierajú a ona sa skoro nebojí, no desné a oni chcú po divákoch potrebu "báť sa". K tomu nepodarené bláznovstvo ex-vojaka s bezprizornými domorodcami a úplne spackaná úloha pre Samuela Jacksona - ten už asi nemal inú možnosť po Zabijakovom osobnom strážcovi a tak to musel vzať, keď jeho komediálnosť a hereckosť takto degradovali. Celé pretkané historickým amerikanizmom a pritom miera vážnosti sa mieša často s nelogikou až skoro demenciou niektorých postáv a efekty to nezachránia ani s preexponovaným súbojom top príšer, to je skôr pre "motorizované kiná prvej polovice minulého storočia, keď sa začínalo s trikmi a diváci ich hltali". 2,5 a už nefotiť, preživšia a preživší.

• 26.1.2019  09:18

nechcem nazrieť do zrkadla súčasného "náročného" diváka ( zvlášť u teenagerov ), no ak toto má byť medz i top 300 filmami a takú úroveň, tak platí čím viac efektov a "komiksovizácie odľahčených akčákov" ( Avengers séria a boom hollywoodu od ako tak prijateľného Iron Mana v úvode a skvelého restartu Batmana ), tak tým väčšia naplnená kasa a taška mládeže olepená komiksohrdinami. Ta komiksová presýtenosť a úspešnosť skôr navádza, že v hollywoode je mierna kríza s kvalitným scénarom a réžiou a YA filmy sú "istotou" na úspech ( sú už miešané v sci-fi, krimi, vážnom i menej dramatickom poňatí a nielen v ich doméne - fantasy ). Už úvod mi nabúral chvály na film a ak sa vyskytli nejaké prekvapivé a hodnotné prvky ( náborové testy niektoré - nie skok padákom, mýticko-dekadentná atmosféra tajného spolku ), tak tých neuveriteľných častí pre YA večne pred TV usadených zazobaných seriálových školačiek a školákov tu bolo priam nepočítateľné kvantum. Komiksový pokus o "old" 007 s modernou technikou, starým až viktoriánskym nádychom a nevyváženou hranicou medzi akčno-smrteľnými a humornými šarádami okúzlil len na súčasnú dobu "štandardnými" trikmi a priemernou priam "sardonickou" zábavou s ale kvalitným strihom scén, no nadbytočnou polevou ťahanej stopáže. Ledva za 3. /to už si skôr pozriem rýchlovku Machete alebo Pirátov/

• 19.12.2018  18:23

3,5 film realistický, až depresívno ladený, kde ale ľudia vysporiadavajúci sa s problémami - zväčša negatívnymi ( či prekliatím života ) akoby nevyvodzovali, nehľadali alebo nevedeli o pôvodcoch alebo málo bojovali s nimi, len "prijímali" čo im život dá a to sa mi vidí ako skutočný skrytý zápor deja - až na pár momentov. Napriek tomu sugestívne dielo, len mu chýba "next level" k výnimočnosti ( detektívna alebo kognitívna sonda do uvedených nedostatkov a pod. ).

• 29.11.2018  15:42
    Collateral (2004)

silné 4. Súboj Tom/Jamie alebo naopak, celé v pozadí uveriteľných kulís typického veľkomesta s "obyčajnou" políciou bez superhrdinov. Miestami ( ale len výnimočne ) trochu veľa sugestívnych no štýlovo vhodných dojmov, no celkovo ukážka krimi-akčného filmu, ktorý sa neženie za akciou bezhlavo, ale s kľudom necháva padnúť vzniklú situáciu ako príde a ako sa s tým vysporiadajú zainteresované osoby. Kvalitní herci, chladnokrvnosť Vincenta proti panike a nevinnosti Maxa ( tiež si to niekedy prehodia pre adekvátne dôvody ) a záver, ktorým trochu fandíme i "zlému" mi pripomenul trochu Carlitovu cestu ( tam som mu fandil skoro celý film ). Tu ale cesta nekončí, jedine môžem tipovať z lekárskeho hľadiska, koľko dokáže zvládnuť postrelený a krvácajúci človek, kým "neodíde". Scény s "killnutím" jazzového hráča a so získaním nových kódov(mien zoznamu) mi aj po opätovnom pozretí dlho rezonovali v hlave.

• 27.9.2018  09:19

mezi 4 a 5, volím ale jen kvalitní 4. Duvodem je ( div se čténaři recenze ) délka filmu a to na báze systému "kamerová nebo-li Sergio Leonovská snad až orgistická struktura "skoumání" či představování postav, prostředí, přírody nebo kulis filmu formou expozice v pomalých až statických tocích děje". To co je charakteristickou črtou jeho filmu ( a mnohých westernu legendárních dob zlatého věku tohto žánru ) mi v tomto filmu už místy vadilo, i když jsem to očekával a spočátku to bylo přímo humorný. Chybí tomu vice mravu ( až moc skazení postavy ) a možná špitka sentimentu, no když už to měla být evokace "hard divokého Západu" přes jeho stínné stránky, tak právě i akce je někdy málo anebo je pomalá. Na druhé straně ostatní věci ( herci, vtipní hlášky a situace, kvalitní vyvrcholení ) jsou nezapomenutelné a film určitě je legendární už po prvním shlednutí. O protipólech "Škaredého humoristy" a "uhlazeného kliďasa a drsňáka Dobrého" a jejich zápolení ve filmu se ani nemíním zmiňovat, to třeba vidět, spolu by byly "živou definici" tehdejší doby pro pistolníka par excellance. Také Zlý nezaostává, no připadal mi trochu nuceně vyumělkován. Kladem byla také váleční scéna opět s lehkým humorem a ( v případě dabované verze ) si mužete počítat s úsměvem na perách výkřik "blonďáku" od naštvaného i klidného Wallaceho.

• 31.7.2018  10:08

rôzne názory, no u mňa skôr tiež drobný pokles kvality, už to bolo akčne až prehnané ako skoro diel 2, chýbali "oddychovejšie" pasáže s nejakou novotou, menej násilný humor, neotesane len sa to šialene rúti ( síce do kvalitnej ) novej a novej akcie a aj keď ako skladačka to bolo fajn, trochu mi to pripadalo ako rotácia MI bez nových prvkov okrem nových typov akčných scén ( nieže by bolo očakávané niečo iné od tej série, ale no, už to nielen prebondovali ale aj po Wickovali ) alebo "fyziologicky" ako keby som sa "sundal do nálady v krčme druhý raz ten istý deň po prebraní". Ostávam pri hodnotení 4, ale už len tak, tak , oficálne 3,5.

• 31.7.2018  09:53

mierny pokles oproti predošlému dielu, no stále na úrovni ( trochu viac nadsázky a antiakrofobického koloritu vo filme, ale to je účelom celej série, aj preto scéna z mrakodrapu je paradoxne najpamätnejšia z filme ) , celé to driftované viac ako na súboj voči jednému zloduchovi na politicko-medzinárodnú scénu ( pozostatky studenej vojny ) a zvýšením levelu humoru

• 31.7.2018  09:39

úspešný kompromis medzi 1 ( až veľmi "identitologizovanou" plnou zrád a prekvapení a nielen v maskách, no v úvode série zaujala ) a preakčnenou 2 ( u Wooa nič nové, tou dobou mládež a divák fachčal na masívnom raste techniky, PC hrách a taký akčný život režisér vnucoval - viac či menej úspešne na plátno a možno chcel prekvapiť ako T2 A aspektom na PC hráčov a slow-motion a podobné vychytávky, no vzniklo len suché aj keď návykové akčné klišé ). V tomto 3.diele už straty "členov tímu" bolia a mrzia a neodsýpajú rovno do novej akcie, sú tu osobné vzťahy a z toho vyvodené aj konflikty a pocity ohrozenia.

• 14.7.2018  08:58

první Mooreuv 007 mi moc nesedl, sice nahradil Conneryho vážnost, uhrančivost a britský humor za odlehčenější verzi víc na americkej spusob, totéž s akčnými scénami, těch je místy ne že moc ( u 007 slovo moc nemá téměř meze :-) ), ale jsou neúnosně zdlouhavé a místy i ten humor ( poliš u člunu ) pokulhává a více než nadsázke a vtipu jsem se smál "snaze" režiséra o legraci. Jen jedna bond girl ( až na úvodní domovní mikroepizodu ), Voodoo také přibarvené do nekomfortního šatu ( tanec s podzemními výtahmi atd. ) a celé to obaleno ve pro mně málo kvalitním celku, který mi dáva hodnocení jen solidní 3. I když krokodílí scénka a "individua" zloduchu "jedou", má to víc k nevydařenému odvaru krimi a Indiany Jonesa, kde Chrám skázy nahradili barové podniky a africké džungle.

• 8.7.2018  09:23

3,5 stars, "bežný" špiónsky akčák, nenudí , nešokne ( niekedy trochou brutality a až neúnosného množstva klamov -no to je špiónsky svet ), herci štandard, takže normálne za 3, ale chválim tu "viac reálnosti" v agentských kruhoch, kde si "užívajú a zneužívajú" svoje privilégiá skutočnejším stvárnením hypotetického života takej "vrstvy spoločnosti". A ako obvykle, aj sú zneužití alebo končia prezradením, azylmi či "závislosťou" na svojej práci, ktorá sa transformovala na život.

• 8.7.2018  09:15

no Cervanak má pravdu, lenže žijeme v 21.storočí a nie niekde v minulom v "zlatej ére" béčkových horrorov. Tým netvrdím, že ide o "béčkový" film ( i keď rozpočtovo, striedmo herecky a kulisami tak môže pripadať ), má ale všetky atribúty tých naj horrorov práve z minulého storočia s nižším rozpočtom ( alebo sa k nim silno približuje ), cítiť tu niečo z Veci, lokálnych horrorov odľahlých miest (Halloween,Dedina atď.) a má to aj výborný nápad. Len moderný divák by mal dostať predsa okrôchanejšiu podobu inak kvalitného hororu. Chýbal mi tu ucelene pripravený úvod a - síce nie nevyhnutne - aj uzavrenejšie ukončenie. Je to takto nasmerované ( a práve poslednými scénami ) k pokračovaniu, ktoré buď dá priestor viac vyvinúť uvedené nedostatky alebo z toho budú jatka a typické "béčko". Alebo to nebude pokračovať a ostane to ako kvalitná žánrovka ocenená u mňa za 4, i keď to mohlo byť i lepšie, no k "legendárnemu hororu" tomu kúsok chýbal.

• 3.7.2018  10:26

bez množstva veľkých noviniek, skôr miešanina toho čo bolo, staré s novým, treba však uznať, že akčná stránka veci je famózne urobená a ( i keď je to už rutina v súčasnosti u trikov ) naozaj sa pekne na to pozerá. V tejto časti je akcia miešaná očakávane, ale trochu nedôstojne s Jedi učením ( Luke sa skôr bráni a samotné zaučovanie je v neveľmi vydarenom šate pre mňa ) , účinkovanie Leyi je skoro trápne a pribudlo "scénerických pasáží", tie s Lukom síce fajn,no bolo ich veľa a nie sme v "hobbitove". Tiež je zmätok medzi myslením hlavných postáv, no to už bolo zvykom aj v predošlých sériách a celý film čaká na "extravagantný príchod" Luka na scénu, no ten sa koná v závere len "holografickou fintou" a vyčerpaním. Negatíva a pozitíva sa striedajú, celkovo sa séria veľmi neposunula ďalej ale odohralo sa mnoho veľkých bitiek, čo navodzuje dojem, že cieľom bolo uspokojiť starých i nových fandov a tržby to dokazujú. Len mierne udržaný a pozmenený štandard predošlej časti, môžeme dúfať, že posledný diel niečím šokne a nedá len sci-fi dobrodružstvo v kvalitnom klišé. slabé 4, ale 3 je málo ( 3,75 )

• 10.5.2018  09:18
    Annihilation (2018)

negatív Arrival - tu som čakal Béčko (tam Áčko) a dostal som vizuálne pozerateľný brak s predikovanými vadami v logike ako v béčkových sci-fi hororoch 80tych rokov ( u Arrival sa to po fajn úvode menilo na nedovarený odvar sľubného počiatku založený až priveľmi na vizuále a strácajúci trochu dôslednejšiu logiku ), kde v oboch prípadoch je to priveľmi mixnuté cez pocity a spomienky nejakej v minulosti narušenej povahy hlavnej hrdinky a jej spomienkami. Nelogika riešenia vzniklého fenoménu, málo vedeckého výskumu - už len tajné projekty Arey 51 určite žrali viac peňazí a vedeckého bádania ako narýchlo tu uklepaná metóda riešenia abnormality z vesmíru :-) - ale išlo o Béčkový film , po "smrteľných vojenských misiách" nepošlú vylepšený team ale "doktorky so zbraňami" ( ach, Votrelci ) ako i niekoľko hluchých a skôr introvertných filozofických častí doktoriek filmu viac škodia a zbytočne ho naťahujú, pritom i napriek uvedeným nedostatkom to nie je úplne zlé, fyzicky a dejovo - ak sa niečo deje - sa na to dá pozerať a vizuálne to je pekne natočené. Ale ďalšie 2 diely ( ako knihy ) ? To bude utrpenie pri takej réžii a ak vôbec, tak len jednorazovka z nedostatku iných možností a TV nudy. slabé 3*

• 8.5.2018  15:58

no neviem, ta chvála je namieste u hercov, ale film ako taký je depresívny pohľad na americký "kváziodtrhnutý" vidiek, ktorý ako keby žil svojou autonómiou popierajúcou velikášstvo a demokratické princípy s právom, ktoré si každý berie ako mu vyhovuje a spoločne to nijako či vlastne nejako dovedú k ... čomu ? no na to si urobte názor, ale ja som bez nadšenia, málo uveriteľný film, skôr mystifikačná až orwellowsky či kafkovsky vykreslená poetika , kde sa riadia heslom - narušil si mi pozemok alebo provokuješ ? - použijem zbraň či päste, tak sa to robí u nás. za hercov 3,5 , film 3.

• 7.5.2018  21:41

s väčším meškaním som podľahol rôznym fámam a kladným recenziám a išiel do kina na teenage komerčák. A nevadilo mi to. Plnú sálu som si síce neužil, no skôr to malo výhody a v kľude som si to celé "odohral" resp. odpozeral. Spielberg ukázal svoju podstatu a pôvod, film má korene v koncoch 70tych, hlavne 80tych a novotách ďalších "technicko PC trikových vývojoch" s rovnako ladeným úvodom a hitovými výbermi hudby. Úvod je výborný, vhupneme do futuro-worldu, rýchlo si zvykneme na virtual connected world a tempo šľape. Prostredná časť má svoje muchy : mierne mi vadilo neustále pričasté loadovanie nepriateľov a pokusy o zabitie Wada, niektoré trochu čudné prevtelenia a rozpory medzi avatarmi a real osobami - prečo si mám dávať iný ksicht ako mám, no ok nejaké svaly, mierne "vylepšenia" bez jaziev či fyzickú výdrž, to chápem - ale ako som už povedal, uctievať hrdinov či baviť sa na nich sa dá, no ak sa vám páči avatarka a jej reálne stvárnenie je úplne iné , tak to ťažko môže fungovať resp. môže to byť sklamaním, to poznám zo života. Tiež tie boje á la Pán prsteňov mohli byť trochu skrátené a "pomalšie" - fakt bol problém to vnímať detailne, tu už to trikové efekty prehnali a trochu mi to padlo samoúčelné a kontratechnické. Nedostatkom je i replikovanie starých kníh a filmových narážok ( nie z princípu, len tiež je to s vysokým výskytom ), ako keby chcel režisér ukázať novej vlne mládeže kúsky svetového šoubiznisu v akých vyrastal a niektroré prvky ( Chucky a Žiarenie ) mi skôr vadili, no Kong v úvode naopak bol vynikajúci. Záver je tiež priveľmi amerikanizovaný a pátosový, no to prepáčim , dalo sa to očakávať. To boli zápory, ktoré ( podobne ako u Blade Runnera s pre zmenu málo akciami a atmosferickým budovaním ) ubrali z 5*, no akceptujem, že ostatné všetko mastilo na jedničku. Film bol v neustálom tempe, stále sa niečo dialo a to pri takej stopáži a YA filme je fakt neľahké, oceniteľné a majstrovsky zvládnuté. Preto hodnotím 4*, ale v dobe neustálych komiksačiek, ktoré ťahajú mladým oči v rôznych pokračovaniach, typoch a neustálych reinkarnáciách a prerobávkach to je milé osvieženie aj pre divákov staršíchku a hold veku, vývoju a histórii počítačových hier. ( pre PC hráčov povinnosť vidieť ako keď vám príde na Slovensko hrať futbal Real Madrid alebo Brazília ).

• 4.4.2018  08:26

hodnotenie N A ( ako uvádzajú Angličania ), nedopozerané pre nudu, film o dobovej výprave s "hollow" dejom v réžii a scénari Carrie & Cujo ( krycí kód pre PTA, ktorý je natoľko schopný v súčasnom svete urobiť film s réžiou, scénarom a kamerou sám podľa jeho technologických požiadaviek ) . Kým DDL v Čiernej krvi mal čo hrať a urobil to skvele napriek nekomerčnému a neatraktívnemu scénaru, tu je len figúrkou v plytkom príbehu, ktorý je nahrážkou za ušitý film rekvizít. Pre osamelé ženy na dôchodku ( a k CC sa nevyjadrujem, pomlčím - ale nedopozerám ).

• 5.3.2018  09:40

neholduji sérii X-menu ( i když je pro mně o level lepší než napr. Avengers či Strážci galaxie ), první 1-2 díly měli své čaro a novum, potom už to upadalo i když nový restart zvedl laťku, která následne rychle šla dolu. Loganovy "sólovky" ovšem až tak netrpěli na spoustu postav a měli přímočarejší děj ( no 2.díl vyjímajíc, to byla kung-fu-men sekačka ) a to se potvrdilo i posledním filmem, který sice ( jedna z mála chyb ) nenavazuje nijak na předešlí díly a ani neujasňuje dukladně vznik "alter ego" stavu mutantu strácajících nejen sílu ale i své sídlo a autozámeční školu a komunitu. Ostatní ale maže a až na pár nadbytečných rozvláčnejch minut s deckýma etudama to bylo vážně tempo a echo prvních dílu. Vhodně zladené vizuální prvky ( akce a ponuré prostředí ) , do toho devastace nej osob X-menu ( o tom jako skončili ostatní X-meni se jen domýšlejme a určitě huř ) jakožto dusledek "takových bytostí", které nemužou fungovat a mít sílu při takových podmínkách donekonečna a tím žádne happy-endy, ale normální ukončení série, která už hrozila nekonečnou nudností a komiksováním, kde takový svět si pro mně vzhledem na prohnanou nereálnost v kontextu vývoje techniky a rozumu lidstva nezaslouží větší pozornost. I když v závěru sem mírně byl smutnej , no pozitivně ( duo Logan-Laura mě chytlo místy řádně a vlilo filmu to, co X-meny táhlo a to temnou mystiku takhle vyrobených individuí, co za to nemužou a tak s tím bojují po svém a není to nic příjemného ). Príslib nových pokračování očekávaně byl, no bude to na tvurcích a Lauře, zda-li dokáže podobně jak zo 3-4 díly zaujat a udělat sérii ještě pruchodnou ( o další větve po neuvěřitelně domíchané Budoucí minulosti a úbohé Apokalypse už těžce uvažuji jinak než o béčku, které vynáší jen prachy ). Nostalgicky k úvodu na začátku milénia i včetně uvedených nedostatku dávám 4.

• 15.1.2018  14:16

také 4 strácajúce sa z 5, je to remeselne výborné, aj herecky na úrovni i keď nie úplne top u hlavných postáv ( mali aj kvalitnejšie filmy, ale u Deppa jedna z jeho posledných vážnych a dobre hraných úloh v hodnotnom diele ), len miestami mi to prišlo trochu vyselektované ako celok a niektoré časti "Dillingerovho životopisu"- ako hlavnej dejovej niťe sú pekne a obsiahle stvárnené, ale v závere sa to urýchľuje a mierne unavuje. Nutno dodať, že to nebolo ľahké vtesnať do jedného filmu ( a to má 140 min ), ale napriek malým výhradám to stálo za to, gangsterské prepady a scénickosť dobových rekvizít sú výborné a nepredávkované, snáď len trochu povrchné sa mi videli neustále úteky chytaného protagonistu bez veľkej podpory falošných súdov a polície ( úplatky sú už v úvode, no neskôr sú úteky skôr vecou náhod a varovaní ) a to jeho tvár mala byť ovešaná a známa po celej Amerike v dobe slávy. Mannov priemer je ale lepší ako väčšina akčákov a nesklamal, Krstný otec to nie je, ale jeho veľmi kvalitné béčko áno.

• 24.12.2017  08:42
    Casablanca (1942)

fámy o filme ma až tak nenadchli, Ok - je to dobovo fajn dielo, so zaujímavou vstupnou a aj finálnou zápletkou, hlavné postavy zmietané medzi špiónskym a kvázinormálnym správaním v bezprizórnom meste vojnového statusu, čo rezonuje "spevácky súboj" nemecko-francúzskych návštevníkov kasína či podniku Ricka, ale stredná časť filmu založená na romanticko-vízovej podstate ma trochu nudila a sklamala. Čakal som viac fínt, podrazov a špiónskych kľučiek, no uznávam, že záverečná scéna s protivojnovým skrytým či odhaleným významom bola výborná a film vrátila do "hry". Videné čb, škoda, farebne to mohlo možno viac bodnúť i keď nostalgia je na mieste, no skôr pre pamätníkov ako diváka žijúceho nie len zo stagnujúcej minulosti (takto farebne už "urobili" viac filmov a myslím, že to nie je na škodu, že ak sa dajú vybrať titulky, tak by mala byť aj možnosť farebnej verzie-čb už neletí a pamätníci vojen a počiatkov filmu už skoro nie sú, tak choďme s dobou aj v tom smere), hlavné postavy Rick a Viktor ale "idú" a potešili ma aj kontra-dialógy s nemeckými okupantmi. 4*

• 5.12.2017  15:17
    Planeta opic (1968)

atypické sci-fi, na svoju dobu unikátne i keď mne v strede trochu "prorasisticky" pripadajúce dielo, kde ľudia sú obeťami vlastnej zničenej planéty, tiež skvelá záverečná scéna so sochou

• 5.12.2017  15:14

paródia na filmy s vtipný a "namakaným" Charliem, škoda že s odstupom času to už tak nežeriem, viac mi sadne Bláznivá strela , najmä 3.diel

• 5.12.2017  15:11

bláznivá rotačná komédia , ktorá nenudí ani na ........ neviem aký pokus toho istého. ale nič netrvá večne a aj vtipná zábava raz musí zlomiť kúzlo, Bill a Andie v svojich "hey day" rokoch kariéry

• 5.12.2017  15:07

vtipná, milá a zábavná rozprávka, ktorá bola neokukaná a pekne dejovo inšpiratívna, navyše aj animovanosť príšeriek navodzovala úsmev s typizáciou zloduchov a ich postáv

• 5.12.2017  15:04

kriticko ladený nervák ako katastroficky vnímaná triková hollywoodska extáza namierená na megalomanizáciu ameriky, mrakodrapov, korporácii a developerstva paradoxne cez veľkofilm Hollywoodu a to nielen technicky, ale i zodpovednosťou ľudí. vo filme sú všetky typy ľudí spadajúcich ( a v závere i padajúcich či náhodne prežívajúcich chyby pôvodcov ) v určitých mierach do týchto kategórií a definície tohto hitu, ktorý vie zaujať aktuálnosťou stále.

• 5.12.2017  14:55

miestami zdĺhavé, ale celkovo vydarená štylizácia protikladu ľudskej slobody - neslobody, demokracie - diktátorského a vojenského režimu , ktorá má neblahý dopad na niektoré postavy v tomto svete prežívajúce a dohnané ku tragickému koncu. s jednou z najlepších záverečných scén vôbec zo všetkých filmov čo som mal možnosť vidieť. veru, časy sa menia, ale mali by sa aj ľudia, ak nimi chcú zostať aj po zmene režimu a chápať ten nový, vraj čestnejší ( do akej miery, to si môžeme sami predstaviť - ak zmeníme totalitu za slobodu a demokraciu, výsledkom môže byť aj mafia, skazenejšie percento nezvládnuteľnej mládeže, v "lepšom prípade" nezamestnanosť a bezdomovci, ale i podnikanie či dostupnosť modernej doby vo všetkých sférach života západu - záleží na čo máme v kapse a čo chceme ).

• 5.12.2017  14:44

prvotná Funesova policajná komediálno-sériová epizóda, skvelý humor doby polovice minulého storočia a nezapomenuteľný komik, aký sa ťažko hľadá aj v Hollywoode ( Jimovi Carreymu ušli zo 2-3 filmy prinajlepšom, snáď ešte Belushiho a Bil Murrayho niektoré filmy "one person show" môžu bodovať )

• 5.12.2017  14:38

zákopová psychologická sonda do mysle dôstojníkov, vodcov, vojakov a všetko miešané v krvavej zmesi bahna a nespravodlivého súdu, fikcia o ľudskej odvahe, zbabelosti a ich zámene závisiacej od tých, ktorí o tom rozhodujú, jeden z najlepších ( možno i najreálnejších ) filmov z 1. svetovej, čo som videl

• 5.12.2017  14:28

retroindiánska klasika, s nádhernými scenériami, množstvom interesantných aj vtipných postáv, prepadmi, súbojmi a veľkolepou finálnou scénou pri jazere, trošku pátosu ale je to dobrodružný film a nie dráma a tento účel si plní

• 5.12.2017  14:23

lokálne "one sight" natočená krimi-voyerovka, kde to pripomína skôr divadelnú scénu vrazenú do amerického spôsobu obytnej štvrte a života prostredníctvom zvedavého "liečeného" fotografa s vraždou ( a sadrou ). možno trochu fádny a úzky námet či materiál , ale v rukách zdatného Hitchhocka výborný film, kde ani "nudné" miesta a scény nenudia.

• 5.12.2017  14:16

nepriateľský súboj ľudských pováh, hodností, cností a autorít sa mení v zajateckom tábore z otrokársko-psychologického do mentálno-humánne tvorivého súperenia, ktoré ale na podklade a logike vojny v závere opätovne za dramatických a fatálnych následkov ústí do úvodného nepriateľstva a už aj krvavého. majstrovsky utkané vojnové veľdielo aj s kvalitným herectvom a epos v závere dozretý ako víno.

<< předchozí 1 2 3 4 5