• Krátkometrážní

Český sen (2004)

Je to zajímavý experiment. Možná dobře, že se něco takového natočilo a poukázalo se na to, jak je reklama silná. Ale kdo by té reklamě neměl věřit? Kdyby všichni měli předpokládat, že každá reklama je podvod, tak by tu ani nemusela být. Pokud to byl boj proti klamavé reklamě, tak se film zcela vymkl z rukou autorů a vzniklo něco zcela jiného.

Projekt Černá Voda (2015) (studentský film)

Sice to nepřináší do žánru found footage nic nového a je to tak trochu mixáž hororových prvků - ale přesto film po většinu času působí autenticky a správně depresivně, tajemně a dokonce jsem se i nejednou lekla díky dostatečně agresivním zvukům. 32 minut bylo kupodivu koukatelných. Zhlédnuto na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=HG10mbF0uqs

Dětovník (2015) (amatérský film)

Především technicky nezvládnuté dílo. Je to spíše dokumentaristické, než filmové. Příběh v pořádku.

Nadílka (2015) (studentský film)

Dobře natočené a určitě po scénáristické stránce zvládnuté .. ale .. do určité míry mi to přijde tak trochu nechutné se zapojením malých dětí. Mně tyhle snímky s velmi podobným vyústěním spíš tu tvář zkřiví a tahle koncepce tu už byla mockrát. Režisérka je zdatná filmařka a tak omluví, když mé hodnocení bude tentokrát spíš nižší.

Chlapáci (2015) (studentský film)

Je to dokonale natočení a zpracované. Do studentského filmu už daleko. Přesto to ale mohlo být kratší, nebo se tam mohla objevit výraznější dramaturgická křivka.

Šachovnica (2011) (studentský film)

Je to povedené. Přesto mi nepřijde dostatečně vysvětlené proč to všechno. Trochu mi vadila barevnost snímku. Především při interiérových záběrech, kdy hlavní představitelé byli od hlavy fialový a šíleně růžoví. Ani mi nevadila ta hudba, ale pokud pod celý film napíšete titulek, že hudba je od toho a toho, aniž by jste od něj měli autorská práva, je vám uvedení jména autora zbytečné. Na druhou stranu u studentských filmů, které jsou pro školu, se tyto autorská práva netýkají. Výborný herecký výkon ze strany .. mafiána? A dobrá kamera.

Nightlight (2015)

Trochu prazvláštní scénář s prazvláštní stvůrou. Neměla jsem možnost pocítit příliš strachu. Přesto tam pár dobrých momentů bylo.

Malá Velká Láska (2009) (amatérský film)

Film jsem (ne)pochopila nějak po svém. Pak, když jsem si přečetla uvedený obsah děje, zjistila jsem, že to bylo o něčem jiném. Některé věci tu nejsou dostatečně vysvětleny. Ale autor to asi už s postupem času vidí a ví.

Svatý Mikuláš (2014)

Found footage to sice určitě je, ale i na takový - někdo by řekl - home-made - je zapotřebí velké množství filmařského úsilí a talentu. Není to jenom o roztřesené kameře. Ta sice má vypadat jako amatérská a autentická, ale ve skutečnosti to tak úplně není. Musí být kvalitní, aby se děj dal dobře sledovat i v té roztřesenosti. Potom je tu druhá věc, a hodně podstatná - zvuk. Někteří filmaři tvrdí, že zvuk je 70% dojmu z filmu. A pokud je to pravda, tak tady to musí platit o to víc. Napětí a strach do těch scén nenaženete hudbou, nebo přehlušujícím duněním. Musíte využít okolní zvuk. Zvuk prostředí - společně s tichem, které navodí napětí a očekávání. Potom by fungovaly i lekačky. Je zapotřebí mít všechny tyto složky nastudované v daném žánru. Nemusí to být jenom o rozpočtu, který byl na film vyčleněn. Vždycky je zapotřebí si poradit. Herecké výkony někdy moc autentické nejsou. A strach nám přerušuje také jejich věčné vtípky, které mě na tom opravdu bavily. Zvolený font společně s řádkováním také nebyli zrovna dobrou volbou. Mám ale radost v tom, že se tam pracuje s barvou. A že ne vždy jsou ty záběry jenom takové, jak vylezly z kamery. Obdivuji ale autora a jeho kolegy, že se společně do takového projektu pustili, protože vím, co času a námahy stojí natočit byť pětiminutový film. https://youtu.be/JRje_Nb64GY

Ghoul (2015)

Z posledních pár vteřin filmu jsem trochu nesvá, ale i přesto celý film už asi od páté minuty komunikuje tou tajemnou atmosférou a projížděl mnou mráz až do konce. Je to jeden z těch filmových found footage počinů, který se opravdu povedl v plné míře. Funguje to. Co se týče českého dabingu - je hodně špatný. A myslím si, že i zbytečný. Je to lepší v originále .. tak jak to bylo v kinech.