• Krátkometrážní

Ulice Montmartre č.125 (1959)

Já jsem se rozhodně při sledování filmu nenudila. Jako vždy výborný Ventura byl doplněn zdařilým výkonem Roberta Hirsche a Andréi Parisyové v roli chladné a vypočítavé vdovy. Zklamáním pro mě byly Audiardovy dialogy, kdyby roli Pascala hrál někdo jiný, než Lino Ventura, bylo by to na 3*.

Action immédiate (1957)

Průměrná bondovka, krásné ženy, něco střelby, něco automobilových honiček, vícero pěstních soubojů. Henri Vidal byl sympaťák a stejně tak je sympatický i tento lehce ironický film. Za zmínku stojí žárlivá scéna Barbary Laagové, když uvidí Vidala v restauraci s Maureyovou. Okamžitý zásah je snad jediný film, ve kterém hraje Lino Ventura nesympatickou postavu. Leč i tak je jeho výkon opět velmi dobrý. Vidal, Laagová a Ventura odvádějí profi práci, což se bohužel nedá říci o ostatních. Action immédiate předvádí spoustu stereotypů a často sklouzává do nudy. Vynahrazuje to však ironií, kterou režisér snímku Maurice Labro zcela výjimečně použil. Labro špionážní filmy točil rád, ale jeho oblíbený Roger Hanin se do role ironizujícího milovníka určitě nehodil tak, jako Henri Vidal.

Ces dames préferent le mambo (1957)

Nevím, jestli za to může Constantinův původ, ale tenhle film mi připadá, že pochází spíš z produkce USA, než Francie a Itálie. Tak trochu parodie sama sebe.

Le Chemin des écoliers (1959)

Delon v pouhých 24 letech předvádí, že ho Allégret objevil pro film dobře. Francoise Arnoulová je skvělá především v pasážích s Bourvilem, který si zde zahrál jednu z mála vážných rolí. Ventura v roli kuplíře je naprosto okouzlující.

Les Lions sont lâchés (1961)

Brialy v roli snobského floutka je neopakovatelný. Postelová scéna s CC má hodně blízko k české erotické komice. Ventura, byť v netradiční roli milovníka, je jako obvykle výborný. A způsob svedení Albertiny (Claudia Cardinalová) Andrém (Lino Ventura) je vskutku neotřelý.

My se nehněváme (1966)

Hudba Bernard Gérard. --- Báječná komedie s bezvadnou muzikou Bernarda Gérarda. Oblíbené francouzské téma, sranda z Britů, je zde dotaženo k dokonalosti. Čepičky, motorky, tanečky a kouřové signály předvádí britský gang naprosto rozkošně. Ventura a Constantin bravurně zvládli komediální roli.

Dva muži ve městě (1973)

Vždycky, když tenhle film vidím, říkám si, že nebudu brečet. Marně...

Když je v Paříži noc (1955)

Není to jen obyčejná gangsterka, film se snaží i o morální poselství. Půl století však vykonalo své a pochybuji, že zrovna tenhle snímek by někoho dokázal odradit od užívání drog. Uznání si zaslouží přesvědčivé výkony Gabina, Kedrové a Ventury.

Ďábel a desatero (1962)

Vtipná mozaika, předchůdkyně Kieslowského Dekalogu.

Pensione Edelweiss (1958)

Velice zdařilé drama s perfektní atmosférou. Napětí graduje až do samotného překvapivého závěru. Vynikajícímu Lino Venturovi solidně sekunduje Henri Vidal, který zemřel v pouhých čtyřiceti letech v prosinci následujícího roku na infarkt. Vlčí bouda je sice poněkud napínavější, ale Macháček Venturu nepřekoná.