• Krátkometrážní

Třicet případů majora Zemana - Křížová cesta (1976) (epizoda)

Luděk Munzar vstal z mrtvých a z jeho fanatického nacisty se po reinkarnaci stal spravedlivý kněz. Ze seriálu tedy vyšel neutrálně, jednou v roli ryze záporné, podruhé v roli ryze kladné. Ve většině vedlejších rolí to fungovalo tak, že do těch záporných byli obsazováni herci, kteří minulý režim příliš nemilovali. Do rolí kladných hrdinů pak byli povětšinou obsazeni členové KSČ. Z tohoto pohledu je překvapivé obsazení komunisty Valy do role náboženského fanatika, který těm zlým minimálně napomáhal v šíření zla.

Hovory s TGM (2018)

Trestuhodně krátký filmový vltavín, já chci přidat ještě alespoň jednou tolik. Budař je hodně dobrý, ale Huba je absolutně dokonalý, není to vlastně Huba, Masaryk pro potřeby tohoto snímku obživnul a přišel si povídat s Budařem za přítomnosti filmového štábu. Čeština Martina Huby musí zahanbit kdekterého rodilého mluvčího, krásná, bez špetky přízvuku, dokonalost lahodící sluchu. Vydržela bych ho poslouchat dlouhé hodiny. Děkuji pánům Kosatíkovi a Červenkovi za důkaz, že český film nechcípnul.

Napříč Paříží (1956)

Komedie bez vtipu, drama bez dramatických zvratů, takové plytké nic a hlavně o ničem. Gabin sice tvrdil, že dobrý film musí mít hlavně dobrý příběh, ale po válce hrál bez výběru v čemkoliv, byť to bylo značně nevalné kvality. Připomíná mi to současnou hollywoodskou produkci, technicky filmu nelze nic vytknout, je obsazen hereckými hvězdami, jen již druhý den po zhlédnutí nebudu vědět, o čem byl. V případě tohoto hodně nevydařeného filmu to vlastně nevím již nyní.

Třicet případů majora Zemana - Vrah se skrývá v poli (1975) (epizoda)

Odhlédnu-li od filmových kvalit, bylo by vhodné se pozastavit nad postavou faráře. Ten má své svědomí zatíženo již zhruba jednu dekádu a světská moc si jej nevšímá. Pak se mu na faru násilím vloudí zločinec, farář se ocitá v pasti kvůli možnému vyzrazení jeho dřívějšího hříchu. V roli oběti trpně snáší přítomnost muže, který se potřebuje zbavit svých komplexů. SNB faráře neoprávněně vyhodnotí jako jednoho z organizátorů teroristické akce. A můžeme si položit otázku, zda to nebyl zásah božích mlýnů za jeho předchozí fatální selhání coby slušného člověka. Procházka vždy rád vykresloval postavy, u nichž nedominovala ani čest, ani zločinnost. I zde nabízí divákovi k zamyšlení, zda měl být farář obviněn. Do doby, v níž hořelo i se střílelo je zasazen čistý romantizující prvek rozpadajícího se vztahu manželů Motlových. Jelikož i ÚSTRK konstatoval, že se v Babicích nejednalo o provokaci StB, lze tento díl považovat za jeden z politicky nejkorektnějších, pouze reflektující dobové reálie. Moderní pojetí Zločinu a trestu s farářem v hlavní roli mi přijde skvělé a určitě hodné zamyšlení.

Třicet případů majora Zemana - Loď do Hamburku (1975) (epizoda)

Major Zeman bez Zemana není kompletní. A nemůže mi to vynahradit ani Jelínkův překrásný hlas a Brzobohatého překrásné všechno. Díl sice nepostrádá kriminální zápletku, ale je natolik upozaděna, že nám Sequens nabídne vyřešení případu přiznáním vraha Bláhovi. O výsledku tohoto doznání není eso pražské kriminálky ani informováno. Takže dochází ke dvojímu selhání bezpečnostních složek. Rozvědčíkovi Hradcovi uniká agent - chodec, kriminalistovi Zemanovi vrah. Sečteno a podtrženo se jedná o naprosto nezvyklou kriminálku, kdy MV představuje členy ozbrojených složek jako lidi z masa a kostí, tudíž schopné i selhání. Je to celkem neotřelý tah i na naše poměry. Českoslovenští filmoví příslušníci sice neoplývali nadpřirozenými schopnostmi jako jejich američtí kolegové, ale nad padouchy pravidelně vítězili. Díky seriálové formě bylo možno toto vítězství oddálit a ponechat diváka v napětí, zda zlo bude potrestáno. Problém spatřuji v tom, že se jedná o nejslabší díl série, místy dokonce nudný. Přes krátkou stopáž má mnoho hluchých míst. Mistr napětí Sequens selhává na celé čáře. Výsledek na mě působí dojmem, že Sequensovi bylo úplně jedno, jak tento díl natočí. Dokonce i Šmída nepůsobí tak charismaticky jako obvykle, v některých momentech je citelné jeho neherctví a Šmída je toporný. Mohla bych konstatovat, že Sequens si začal. Rezignoval na vysoce nastavenou laťku kvality a nelze se tedy divit, že osudy všech zúčastněných jsou mi naprosto ukradené. Za zmínku stojí opakovaná účast Františka Filipovského v jiné roli, než předchozí dentista z dílu Bestie. Zároveň se zde objevuje i Lackovič, který pro potřeby opétovného setkání Honzy Zemana s Blankou Mutlovou vstane z mrtvých, aby k románku na dělnické ubytovně mohl dělat stafáž.

Třicet případů majora Zemana - Strach (1975) (epizoda)

Příliš růžovými brýlemi viděný případ bratrů Mašínů. Místo vrahů jsou zde dva zbabělí kluci, kteří podléhají vlivu psychicky narušeného vůdce jejich trojice. Tohle bych Sequensovi i odpustila, ale pozitivně vyznívající závěr nikoliv. Vrazi dosud nebyli potrestáni, takže tento konec, kdy pachatelé jsou dopadeni, nebo mrtví, mi přijde jako naplivání do tváří obětí Mašínů i jejich blízkých. Velice se divím, že takto překroucený příběh cenzura umožnila odvysílat. Uvážíme-li fakt, že ceký seriál vznikal na přímou objednávku MV, mohu dospět jen k jedinému závěru. Soudruhům daleko více vadilo připustit selhání SNB, než překroucení skutečnosti ve prospěch vrahů. Na druhou stranu musím ocenit Sequensův nápad s hračkou, která se stala průvodkyní mrtvých.

Třicet případů majora Zemana - Mědirytina (1975) (epizoda)

Téměř starosvětská kriminálka poprvé představí vyjukanou budoucí paní Zemanovou jako jednunz hlavních podezřelých z falšování potravinových lístků. Scény mezi Doleželovou a Brabcem jsou nadmíru roztomilé.

Třicet případů majora Zemana - Bestie (1975) (epizoda)

Atmosférou hýřící krimi se může pochkubit několika velice barvitými figurkami v podání skvělých herců. Nemohu se rozhodnout, zda mě více zaujala chladná kráska Ireny Kačírkové, nebo noblesní šejdíř Miloše Kopeckého. Zeman se projevuje jako poměrně necitlivý člověk, když oznamuje blízkým skon jejich příbuzného. Místy působí jako stroj bez emocí určený pouze k vyšetřování, ale pak najednou projeví ohromný zápal při hledání pachatele, aby se jeho zvěrstva již neopakovala. Sequens skvěle Zemana napsal tak, aby nebyl dokonalý, tudíž se s ním divák mohl lépe ztotožnit.

Třicet případů majora Zemana - Hon na lišku (1975) (epizoda)

Celá kriminálka se smrsknula na lov tajemné vysílačky, k tomu se řeší politika a obyvatelé Kateřinské Hory jsou nuceni si vybrat stranu. Zajímavá je scéna, během níž Lojza Bartík sděluje při poslechu rozhlasu: "Vyhráli jsme, soudruzi." Automaticky očekává, že každý, kdo je mu sympatický, má stejné politické smýšlení. Zde jsou patrné stopy skvělého psychologa Procházky, jehož postavy vždy vycházely z reálných základů. Samotný díl má několik velice zdařilých scén s obrovským se sexuálním napětím mezi Bláhou a Čadkovou. Příchodem Bláhy na scénu se v seriálu objevuje i alfa samec, což do té doby pro československou tvorbu nebylo obvyklé. Navíc scéna plná vášně mezi Bláhou a Čadkovou v lovecké chatě by bez potíží uspěla v erotickém snímku. Absence takových scén v naší domácí tvorbě měla samozřejmě kromě důvodu, aby nebyla poskvrněna morálka socialistického člověka, také jeden zcela pragmatický. Nedostávalo se alfa samců a Brzobohatý zkrátka nemohl hrát úplně ve všech filmech. Takže milé dámy, užijme si toto unikum plnými doušky, pro několik následujících desetiletí to bude poslední český filmový alfa samec.

Třicet případů majora Zemana - Rubínové kříže (1975) (epizoda)

Prelátovi s hlasem Jiřího Adamíry bych snad odpustila i tu kolaboraci s válečnými zločinci prchajícímí přes naši zemi za svobodou. Petr Haničinec ve své snad životní roli sehrál krásného fanatika a jeho vyčinění kasaři za prohřešek bylo skutečně parádní. Dokonce jsem málem i věřila Willigovi, že z parapetu v prvním patře nespadl a dokonce se mu podařilo zastřelit zloducha. Bylo to poprvé a naposledy, kdy jsem tomuto z rozhodnutí strany herci něco věřila. Za to náleží má hluboká úcta Sequensovi, protože jen skutečně špičkoví fežiséři dokážou vykřesat špetku hraní i z totálních polen úrovně Williga.