• Krátkometrážní

Le Diable noir (1905)

Ale pane režisére, to už tu přece bylo před osmi lety! L'Auberge ensorcelée je dokonce i nápaditější. Technicky trošku vyspělejší Černý ďábel je, jsou zde dvě postavy, v Zakleté hospodě si Méliès vystačil ještě sám.

Dobytí pólu (1912)

I mistr se někdy vyčerpá, Méliès mírně vykradl svoji Cestu do nemožna. Dobytí pólu kombinuje animák s akčním filmem. Katastrofy, které se dějí skupince cestovatelů, nemají konce. Pak ale přichází setkání s hvězdami, přesněji souhvězdími. Jenže tento výborný nápad pan režisér zazdívá zarputilým opakováním. Roztomilý je rock and roll po přistání a boj sněhovými koulemi.

Tout va bien (1972)

Jak se praví ve filmu, každý sám sobě historikem. Godard sobě nejen historikem, ale i kritikem, který přebíhá od satiry, k rozmáchlým filmovým gestům, aby je rychle utlumil dalším z mnoha nápaditých citátů.

Divoká planeta (1973)

Velmi poučné animované sci-fi o síle lidského ducha.

Udělení milosti se zamítá (2002) (TV film)

Nesmírně precizní scénář, nikdo není jen svině, nebo vzor ctností. Vynikající casting, z bratrů Hádků byl vybrán ten, který umí hrát. Skvělá hudba, Dolanského životní role a v neposlední řadě Svobodova citlivá režie. Tohle všechno tvoří esence jednoho z nejlepších českých filmů.

Co zabilo mamuty? (2007) (TV film)

Co zabilo mamuty, ale samozřejmě jen a jedině na území Ameriky. Vždyť každý správný Američan ví, že Země patří pouze USA, takže proč řešit nějaké jiné území. Tvůrci se zmohli na jednu nepříliš povedou animaci, do které se zamilovali. A tak smršť, která před sebou hnala vše, co jí přišlo do cesty, opakují v pravidelných několikaminutových intervalech. Co se z dokumentu nedozvíte, je odpověď na otázku, co zabilo mamuty.

Poslední motýl (1990)

Děsivé válečné drama bez kapky krve. Svět krutosti zhrublý naivníma dětskýma očima. Kachyňa uměl dětský svět převést na filmové plátno. Zde ho promísil s naivitou umělce, francouzského mima. Byť se jedná o jedno z nejsilnějších dramat z II. světové války, rozhodně po něm nezůstane v mysli diváka hrůza a pocit pomíjivosti. Zůstává pocit odhodlání a obdiv k síle odvahy, která ví, že půjde do transportu, ale když tam musí jít, tak chce jít se ctí.

Šeptající fantom (1975)

Až neuvěřitelně hloupé jednání postav, Rajniakův nadporučík musel trpět několika duševními poruchami. Kapitánka (a že jich u VB bylo!) na tom nebyla o moc lépe. Noční Bratislavou cupitá neozbrojena, do nemocnice si však zbraň vezme. To, že pointa vlastně nebyla žádným rozuzlením a nikdo se neobtěžoval byť jen naznačit motiv pachatele, to už je jen smutným dokonáním celé téhle tristní taškařice.

Ptačí svět (2001)

Proti Mikrokosmu obrovské zklamání, ptáci letí tam, letí dál, letí zpět. Občas nějaký zajímavý záběr, ale těch bylo poskrovnu. Pobavil mě jeřáb, který uklouzl, a nadchla mě stařenka, která krmila hejno z ruky.

Zelená karta (1990)

Až někdy budu mít opravdu hodně volného času, zahraji si hru "najdi deset rozdílů". Dám si přetěžký úkol a ty rozdíly budu hledat v amerických romantických komediích. Zelená karta radostně zachovává kliošoidní téma: nejdříve se nechtějí, potom se poznají a pak se chtějí. Ach jo, kdyby tvůrci aspoň přeházeli pořadí. I změna na úkor srozumitelnosti by byla žádoucí. Ale nic. Jako vždy sympatická hlavní dvojka, občas mírně humorná situace a závěr naštěstí není až takový hepáč.