Rambo: První krev (1982)

Film, který vůbec není hloupý a nebál bych se ho nazvat téměř filosofickým. Potřeba vyjádřit frustraci vojáku navrátivších se (nejen) z Vietnamu je silná a je to motiv, který by rozhodně neměl být opomíjen. Škoda, že automaticky spadá do škatulek typu "krvák" nebo "brutální akční podívaná". Jestli si dobře pamatuju, zemře tam pouze jeden policista/příslušník národní gardy a ještě svojí vinou, jestli mě paměť nešálí.

Mazaný Filip (2003)

Z pokračovatelů českých parodií se jedná o asi nejlepší počin. Drží se duchu klasických parodí, i na ně přímo odkazuje či je paroduje, využívá přesně dávkovaný humor a motivy, které všichni dobře známe. Pro milovníky humoru divadla Sklep je to skoro nutnost a povinná vidba.

Knoflíkáři (1997)

Mistrné propojování dějových linií. Brilantní herecké výkony mezi nimiž se neztrácejí ani výkony neherců. Všechno podáno velmi nenuceně. Zkrátka krásný a chytrý film, který si jako Silvie neustále pouštím a puštím, a pouštím...

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Velmi trefná satira, která při svém vzniku asi působila dojmem silné nadsázky, možná tak i vznikala. Zpětně se ale ukázalo, že to možná bylo nejdoslovnější pojmenování euforického nádechu počátkem 90. let. Věřím, že takových Bohoušů Stejskalů se po restitucích objevilo mraky.

Habermannův mlýn (2010)

Je potřeba ocenit snahu Juraje Herze vynéstna světlo téma české odplaty vůči německému obyvatelstvu na konci války. Velmi silný film, kterým jsem se bohužel nenechal strhnout. Sám ani nevím proč. Čistě technicky mně pouze nebyl příjemný dabing zejména německy mluvících postav a hraní Karla Rodena, který působil, že byl celou dobu malinko mimo.

Poslední doutník (2010) (divadelní záznam)

Brilantní kus, který se velmi nečekaně sveze od situační komedie k dramatu. Trojlístek učinkujících funguje spolehlivě.

Deskový statek (2008) (divadelní záznam)

Deskový statek je krásně napsaná a podaná hra, která přesně zná svě místo a nedělá ze sebe nic, čím není. Kdyby situační komika fungovalo u všech děl, které se do ní zaklínají, tak jako zde, byla by ot nádhera. Vše podpírá strhující výkon Pavla Kikinčuka, Veronika Žilková, které bych uvěřil o dvacet let míň, a Matěj Dadák jako milý objev. Michal Pavlata pak už jen potvrzuje svoje postavení stálice Činoherního klubu.

Národní klenoty (2012) (seriál)

Nevídaná profesionalita u českého televizního dokumentu. Miroslav Táborský je jako průvodce ideální, nedělá chytřejšího než je a dává přednost památkám samotným. Uchvátila mě také nádherná kamera, která se konečně u takovéhoto formátu nebojí jízdy a jeřábu.

Probudím se včera (2012)

Nemohu si pomoct, mně se to moc nelíbilo. Film, která nemá příliš silné (nebo žádné) sdělení, by, si myslím, měl být alespoň řemeslně na úrovni. Zde se o tom však nedá mluvit. Herecké výkony zejména z přítomnosti nejsou dobré a uvěřitelnost či logičnost příběhu kulhá na všechny strany. Během sledování vyvstávají logicky otázky typu: "co se dělo s tělem Petra, když byl v minulosti," a jiné. Ruší i dobové nedokonalosti jako například plastová okna, satelity na domech, i přiliš hezké a moderní vzezření mnoha dívek ve filmu. Snímek tak zachraňuje pouze silně charismatický Jiří Mádl a Eva Jozefíková, která mě po Signálu mile překvapila.

Dům (2011)

Krásný, citlivý film. Škoda dabingu.