Lollipop Monster (2011)

46. MFFKV - čekal jsem leccos, ale tohle opravdu ne. A skvěle jsem se bavil. Má to šmrnc, neni to zoufale povrchní, a konec je tak nádherně absurdní, že jsem jenom koukal. Poprvé se mně ve Varech stalo, že lidi netleskali jenom na konci, ale i mezi scénami jak v divadle. Nejkrásnější byly čtyři stařenky sedící na sedadlech za mnou, které se ze záčatku styděly a ke konci měly záchvaty smíchu.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

46. MFFKV - pro mně nejlepší letošní film ve Varech a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tady se dokonale ukazuje, jak každý film přes sebelepší herecké výkony a zpracování stejně sotjí a padá se scénářem. Děj který tepe, herci kteří hrají neskutečně civilně a hlavně věrohodně, a "posraná" situace, která se může stát každému z nás lusknutím prstu. Strašně by mě zajímalo jaké k běmu byly postoje v Iránu.

Potomek knížat (2011)

46. MFFKV - ze začátku to nevypadalo až tak špatně, ale jakmile to začne moralizovat má to nekročeno do hrobu, a jakmile se to stratí samov sobě, je to rázem v něm. Ve vší úctě, konec mně přišel stejně zmatený jako úvodní slovo režiséra před projekcí. Dvě hvězdičky za docela slibný začátek a za hlavního představitele, který hrál jako o život.

Czech Made Man (2011)

Moc jsem nevcěděl co si o tom myslet. Líbilo se mně, že to bylé své, líbila se mě forma. Ale působilo to na mě, jako kdyby někdo vystříhnul každou druhou scénu. A nějak se mně při tmo v hlavě furt zjevovalo Ulovit Miliardáře a Akumulátor. Proč, to nevim.

Sedm (1995)

Jeden z prvních pořádných a první Fincherův film, ke kterýmu se se nachomejtnul, protože máma ho má ráda (vyvražďovačky a kriminálky k žehlení). Je to úžasný. Skvělej motiv sedmi hříchů, kterej je dostatečně obecnej, aby pořádně upoutal pozornost a přitom dovoluje na svý ploše rozjet prakticky cokoli, čehož se Mistr zhostil víc než dobře. Spacey v roli magora tomu jen dosadil poslední drahokam na pomyslnou korunu kriminálních filmů.

Schindlerův seznam (1993)

Tenhle film je obzvlášť síla. Něco takhle emotivního se jinde sotva dá najít. Nejde k tomu ani pořádně nic psát. To se prostě musí vidět a uvědomit si, co člověk je a jaká je cena za život a ošahat si svoje vlastní lidství. A vůbec tu nejde o to, jestli Oskar Schidler takový byl nebo ne, protože zde funguje jen jako prostředník.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Pro tenhle film mám obvzlášť slabost protože tolik miluju Miloše Formana a hned po Amadeovi je tohle pro mě jeho nejlepší počin. Paralela s Československem a vůbec vchodím blokem je víc než patrná, nehledě na přímé důkazy (zprávy o berlínské zdi ve vysilání v santoriu/cvokárně) a to film ještě víc váže na moje malý československý srdce.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nevim jestli je to opravdu Nejlepší film všech dob, ale je to zkrátka film, kterýmu nejden nedat všech pět hvězd. Na to, že byl Frank Darabont debutant a mnoho lidí si před shlédnutím myslí, že jde o čínskou produkci (šóšeng), je to opravdu majstrštyk. Ke konci Andymu držíte pěsti a když leze kanálem plnym sraček, klidně byste za něj dejchali. Bravo.

Kmotr (1972)

Knihu sem čelt v podstatě jako dítě a už tehdy sem si představoval, že by to moh bejt taky bezvadnej biják. A to se taky stalo. Marlon Brando je skutečnej buldok, mafiánský boss jako vyšitej, jeho synci do jednoho povedení, hudba vás rozpláče, vizuálnost uchvátí, děj strhne a vyprávění pohltí. Prostě skvost. Dost.

Forrest Gump (1994)

Velmi hravý film. Tak hravý až je krásný. Tak hravý až se občas považuje za příliš pravdivý a "ze života". Pro mě zůstává hlavně hodně hravým, ať už technicky, za což byl po právu mnohokrát oceněn, nebo myšlenkově, za což je často obdivován a vynášen do nebes. Moc by mě zajímalo, zda by takový příběh funguval i v českém prostředí, či by ho smetl patos nebo ironie diváků.