Na Zlatém jezeře (1981)

Neskonale uklidňující a lidský snímek s příběhem lahodící duši. Znamenití herci, scénář, kamera a hudba. Balzám na vše, nač si jen člověk vzpomene... Nemám víc co dodat, pro tento film neexistují vhodná slova.

Vyhoď máti z vlaku (1987)

Docela slušná zábava, zaručeně nejlepší na celém filmu je nesnesitelná matka v podání Anne Ramsey, neuvěřitelně zahraná rapsódie! Takovou matinku bych teda opravdu nechtěl... Naprosto zasloužená nominace na Oscara, škoda že ho nedostala, pár měsíců po předávání zemřela.

Dvojí hra (2009)

Už název filmu jakoby napovídal, že nepůjde o poklidnou love story k odpolední kávě, místo číslovky "dvojí" by šla v názvu klidně použít i kterákoliv jiná, protože počet her, které film nabízí je takřka nespočetný... Až mi z toho soustředění šla místy hlava šejdrem, na konci mě napadl jediný vhodný a výstižný komentář: "to byla teda jízda...":-) Zdálo se mi to čím dál víc zamotanější a už jsem přestával věřit v uvěřitelný konec, ale nakonec se povedlo. Film nabízí řadu působivých a nápaditých míst, jako třeba perfektní úvodní titulky, hledání kopírky nebo závěrečnou scénu v hale... Povedený je i soundrack, který výborně ladí se svižným sledem událostí. Julia Roberts a Clive Owen odvedli skvělou práci a je radost sledovat jejich hru kočku s myší, vyloženě je to baví. Celé to na mě působilo promyšleně a energicky, ale trochu víc lidskosti by neuškodilo, někdy se mi zdálo, že sleduju roboty a ne lidi, ale v těchto "kruzích" je to asi běžné. Film mě celkem překvapil a rád se k němu zase někdy vrátím, do skupiny "jednou a dost" je ho škoda.

Silvestr na přání aneb Čí jsou hory Kavčí (1977) (pořad)

To nejlepší co mohli na Silvestra v televizi vysílat, vysílají na Nový rok od 1:00 do 4:00... V roce 1977 byla televize jedna, ale její silvestrovský program stál zato a stojí zato i po třiceti letech, dneska je televizí 100 a ani na jedné není po solidním humoru, vtipu a legraci ani památky, fujtajbl, to aby se jeden hned na Nový rok po... (doplňte si co chcete, hodí se tam všechno možný:-)

Lev v zimě (1968)

Omračující historický snímek, který má vše co má historický film mít. Pro milovníky staré zlaté herecké gardy nepopsatelný zážitek! Scénář je výsledkem mistrovské práce a i díky němu je herecké umění P. O'Toole a K. Hepburn doslova dechberoucí, jiné vyjádření mě prostě nenapadá. Každý z dialogů nabízí malou hádanku a záleží jen na důvtipu diváka jak si s tímto slabikářem poradí:-) Dalším neodmyslitelným prvkem, který se podílí na celém úspěchu filmu je bezesporu hudba, která spolu s kostýmy znamenitě dotváří věrohodnou atmosféru daného období. Celému štábu, pod taktovkou osvíceného režiséra se podařilo vytvořit jedno z nejlepších historických dramat, jehož kvality snad budou i nadále stoupat. A i přesto, že tento film se může pochlubit jen tím nejlepším, stejně jako některým dalším komentujícím se i mně jeví jako skromný a tím pádem více přitažlivý.

Bakaláři - Čepice (1983) (epizoda)

Zábavná vánoční povídka, v hlavní roli čepice a spol.:-)

Africká Královna (1951)

Co jiného se dá očekávat, když se v Africe sejdou dva vynikající herci a zručný režisér? Samosebou úchvatný a nadčasový film, po 70 letech od svého vzniku stále fascinující, při jeho sledování jsem přestal myslet na vše ostatní, jen jsem si vychutnával skvělé herecké výkony, trefné dialogy, kameru, skutečnou i studiovou Afriku a v neposlední řadě i dabing (z roku 1980) Vladimíra Brabce a Jaroslavy Adamové (její neustálé "...pane Allnutte..." je přímo senzační)! Zlaté "staré" filmy, ještě že je máme! Tohle by už dnes nikdo nesvedl, ani z poloviny tak dobře...

Láska rohatá (2009) (TV film)

Ty kometáře tady už mě ani nebaví číst, pořád se jen něco s nečím srovnává, až je to protivný...nechápu proč mám v komentářích k pohádce z roku 2009 číst nějaký srovnávání s něčím co vzniklo skoro před půl stoletím. Princip pohádky to splnilo, dobrý a celkem vtipný nápady tam taky byly, obsazení je na TV pohádku solidní, a že se šišlání někomu nezamlouvalo to je věc jiná. Buďme rádi že se aspoň ČT snaží, protože koukat každý Vánoce až do smrti pořád na stejný pořady i sebelepší by se mi teda nechtělo. Z novodobých pohádek stále patří tato k těm povedeným a vhodným pro děti, kterým se (jak jsem mohl sám vidět) navzdory všem zdejším negativním komentářům líbila.

Slečna Marplová - Proč nepožádali Evanse? (2009) (epizoda)

Knížku Proč nepožádali Evanse? jsem četl hodně dávno, přesto ale byla tak skvělá, že mi něco utkvělo v paměti. A to "něco" se pořád hlásilo o slovo a křičelo: takhle to nebylo... Čekal jsem velké napětí, protože předloha napínavá skutečně byla, ale zde bylo napětí tak nepatrné, že jsem se místy i nudil. A vůbec, celkově to působilo jaksi neuvěřitelně, zmateně a nevlídně. Slečna Marplová tam ve skutečnosti vlastně vůbec neměla co pohledávat a její "narafičení" bylo tak kostrbaté, že to šlo docela dobře poznat, prostě se do tohoto příběhu, kterému vévodí Bobby a Frankie (v knize Sylvia), jednoduše nehodí. Scénář je psaný jako na koleni a nenabízí téměř žádné zábavné místo, natož vtipné. U této adaptace se měli tvůrci obzvláště držet pouze předlohy, protože zatím se nikdy nikomu nepodařilo přepracovat něco tak, aby předčil geniální Agathu. Další snaha, například ta ze strany herců, se pak bohužel vytrácí do vzduchoprázdna. Škoda.

Informátoři (2008)

Na tento film jsem se hodně těšil, ale po zdejších komentářích a hodnoceních jsem čekal katastrofu. Díkybohu se našlo i pár uživatelů, kteří se nenechají strhnout davem a napíší i něco navíc, čímž povzbudí ostatní potencionální ale odrazené diváky, jenž měli kdysi chuť se na tento film podívat... 40% hodnocení je podle mě úplně mimo, ale to se časem ještě změní. Většina píše: film o ničem, odpad... O ničem? No promiňte, pod ohodnocením "o ničem" bych si představoval úplně něco jiného. Nevím kdo z nás prožil 80. léta v L.A. (troufám si říct, že nikdo), ale s tím jak bylo toto období interpretováno ve filmu nemám problém a myslím si, že tvůrci nebyli daleko od pravdy. Ono popravdě není s čím porovnávat, nebo si aspoň nevybavuju film s podobným námětem. Mozaikové zpracování koresponduje s dobou "chaosu" a závěrečné vyvrcholení bylo aspoň pro mě více než dostačující. Nenudil jsem se ani chvíli, nápaditá kamera, dokonalá hudba a plno známých hereckých tváří, které podávají slušné výkony. Zdá se, že všechny příběhy a zúčastnění mají to hlavní společné, opak je ale pravdou, všichni nejsou zkažení, odepsaní, beznadějní...v každém se odehrává něco jiného a jestli bylo cílem filmu uvědomit si, že každý má šanci kráčet svou vlastní cestou, tak se mu to daří a úsilí do něj vložené není zbytečné. Málokdy se neshodnu s většinou, ale tentokrát to nejde, podle většiny hodnocení je tento film snadno zapomenutelný, bez myšlenky, bez kvality a s tím se tedy ztotožnit rozhodně nemůžu. Zajímavé komentáře: Kitty_Kat, Antek