Perníkový táta (2008) (seriál)

Dokonalý, geniálny, nepredvídateľný, šokujúci, dramatický, dojímavý, zábavný, jednoducho záležitosť, ktorá sa musí vidieť. Ak prvé tri série boli päť "hviezdičkové", posledné boli ešte niekde úplne inde (na pomyselných šiestich). Každou ďalšou epizódou si tvorcovia posúvali ľaťku vyššie a vyššie, napriek mojim očakávaniam, že lepšie to už by nemôže ma stále úspešne vyvádzali z omylu. Neľutujem čas strávený ani pri jednej zo 62 epizód a skladám pomyselný klobúk z hlavy na znak poklony Gilliganovi, Cranstonovi, Paulovi a všetkým, ktorí sa podieľali na vytvorení tohto masterpiece-u...

Perníkový táta - Felina (2013) (epizoda)

Čo napísať k poslednej časti najlepšieho seriálu všetkých dôb? Asi to, že po jej vzhliadnutí som cítil veľké zadosťučinenie zo záveru a zároveň akúsi prázdnotu z toho, že predsa ide o definitívne poslednú epizódu Breaking Bad. Veľká vďaka Bryan Cranstonovi, Vince Gilliganovi, Aaron Paulovi a všetkým, ktorí sa na tomto seriáli podieľali.

Perníkový táta - Žulový stát (2013) (epizoda)

Pokiaľ si spomínate na Waltov guľomet v kufri v jednej z predošlých epizód je vám asi jasné k čomu sa v poslednej epizóde schyľuje. Walt pochopil, že keď si nemôže najať zabijáka, musí sa ním (znova) stať. A ja mu proti tým zmrdom držím prsty. Za Hanka, Gomiho, Jesseho a jeho dievča!

Perníkový táta - Ozymandias (2013) (epizoda)

Nekutočné! Táto epizóda musí citovo vyžmýkať každého diváka ako poslednú handru. Nepamätám sa, že by som doposiaľ na filmovom (či seriálovom) plátne videl niečo dramatickejšie, hektickejšie či smutnejšie. Nie je snáď jedinej z hlavných postáv, ktorej by mi nebolo po zhliadnutí Ozymandias-a ľúto. Na konci poslednej časti mi bolo ľúto Walta, pretože napriek tomu, že sa snažil skončiť a konečne viesť pokojný život ho sled udalostí stiahol pod hladinu ako najsilnejší vír, aký si dokážete predstaviť. Na začiatku tejto zase Hanka, pretože takýto koniec si vážne nezaslúžil, rovnako ako všetkými manipulovaný Jesse, ktorý vlastne posledné udalosti spôsobil a aj napriek tomu sa naňho nemožno hnevať. To, čo tvorcovia robia s jednotlivými postavami a vlastne aj divákmi je neľudské. Teda neľudsky geniálne.

Perníkový táta - Doznání (2013) (epizoda)

Keď som pri Waltovom priznaní počul meno Schrader a videl Hankovu šokovanú tvár musel som vypsknúť smiechom. Záver mi trochu uchádza, keďže Jesse vie, že to boli konvalinky a nie ricín, takže hneď púšťam ďalšiu epizódu.

Perníkový táta - Zahrabáno (2013) (epizoda)

Skvelé, ale po vzhliadnutí ma napadla myšlienka, prečo Walt so Skyler už dávno s toľkými peniazmi nevyužili Saulovho Zmizíka, po tom, čo ich Hank odhalil.

Perníkový táta - Krvavé peníze (2013) (epizoda)

Tik-tak-tik-tak udalosti v závere seriálu pripomínajú bombu, ktorá zákonite musí vybuchnúť a ovplyvniť všetky postavy. Rovnako ako predchádzajúca epizóda aj táto skončila práve v tom najlepšom.

Perníkový táta - Proplouvání nad tím vším (2012) (epizoda)

Za ten záver to ani inak ako 5* ohodnotiť nejde, som zvedavý ako s týmto odhalením Hank naloží. Každým pádom skvelý spôsob ako prinútiť diváka pozrieť si ihneď ďalšiu epizódu.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Revenant nie je filmom pre masy a len určitá skupina divákov si ho dokáže užiť naplno. Priznávam, že som patril medzi nich, napriek tomu mám výhrady, ktoré ma prinútili neudeliť maximálne hodnotenie. Tou prvou je dĺžka, aj keď chápem Iñárritu, ktorý by určite každé ďalšie vystrihnutie považoval za heretický zásah do jeho diela, no 120 minút by som osobne uvítal ako rozumnejší rozsah. Druhou je pre mňa nepochopiteľný scenárový prešľap, keď sa na trestnú výpravu na konci z celej pevnosti vydáva s Glassom len kapitán, hoc len krátko predtým ho neváhal zachraňovať omnoho väčší počet posádky. Realistické poňatie, v ktorom sa celý snímok niesol, podtrhnutý surovou krásou prírody jednoducho môžem a chcem vydávať vo filmoch častejšie. DiCaprio presvedčivý, aj keď Oscar bol tentokrát skôr vymodlený komunitou, keďže Revenant nepredstavoval úplnú špičku jeho hereckej tvorby, ťažko mu však v tomto prípade niečo vyčítať, pretože herec jeho kvalít si ho jednoducho zaslúži. Každopádne Revenanta vnímam ako veľmi podarenú záležitosť, ku ktorej sa určite ešte niekedy rád vrátim.