Quantum of Solace (2008)

“They say you're judged by the strength of your enemies.” Sklamanie. Tak sa dá jedným slovom po skvelom Casino Royale nazvať jeho veľmi voľné pokračovanie Quantum of Solace. Veľmi voľné preto, že naň povrchne nadväzuje len v úvode a na samotnom konci. Jeho predchodca bol originálnejší, nápaditejší či záživnejší snáď vo všetkých ohľadoch, počnúc lokáciami pokračujúc bond girl, hlavným záporákom a končiac akciou. QS by možno nebolo tak kritizované, keby šlo "len" o tuctový akčný film, ale na tak veľký a finančne nákladný filmový projekt akým bondovky bezpochyby sú, je prosto až moc priemerná. Chýbajú pamätné scény, ktoré by prinútili k opätovnému vzhliadnutiu, miesto toho prakticky hneď po konci vyprchá celý film takmer okamžite z hlavy. Keby aspoň tá akcia stála za to, ale musím sklamane konštatovať, že ani v tomto ohľade som si film tak úplne neužil. Drží sa totiž až moc pri zemi (napriek tomu, že si James zalietal). Pochvalu si zaslúži snáď len za menšie kopnutie do zahraničnej politiky Amíkov a varovný prst nad naoko ekologickými spasiteľmi. Forster a s ním aj jeho bondovka však v konečnom resumé zvládli zanechať len veľmi rutinérsky pocit...

Volejte Saulovi - Hrdina (2015) (epizoda)

"Přestaňte žvanit a udělejte ze mě krasavce!" Tak tomuto sa hovorí Streisandovej efekt :)

Volejte Saulovi - Nacho (2015) (epizoda)

Trochu slabšie ako posledný diel, ale stále vidno, že seriál ide dobrým smerom. Saul sa konečne dal (čiastočne) s Mikeom dokopy a odhalil niečo, čo vďaka svojmu svedomiu aj sám zapríčinil...

Volejte Saulovi - Mijo (2015) (epizoda)

"Ty jsi ten nejhorší právnik na světě." "Šetři dech, hele, ukecal jsem ti to z rozsudku smrti na šest měsíců." Druhá epizóda sa prekvapivo neuberala v tak humornom nádychu ako prvá a viac sa približovala atmosfére Breaking Bad. To všetko vďaka skvelej púštnej scéne, kde Saul aj s Tucom spoločne excelovali. Motivačných 5*, pretože chcem takýchto epizód v Better Call Saul vidieť viac.

John Wick 2 (2017)

Pristupoval som k tomu síce opatrne, pretože všetci vieme ako väčšinou pokračovania podarenejších akčňákoch končia, John Wick 2 však regresiu rezolútne (xy headshotmi) pochoval. A to do takej miery, že prekonal aj samotnú jednotku. Lokácie sú jednoducho skvostné, akcia svižná a tempo konštantné od začiatku až do konca. Napriek tomu, že je to prehnané (ten chlap snáď nemá v nohách žiadne kosti, po všetkých tých zrážkach autami, by človek očakával aspoň maličkú fraktúru a ono furt nič, nebyť toho noža v stehne hopsal by si určite do konca John svižne ako antilopa), musím uznať, že to bolo veľmi štýlovo prehnané. Ide jednoducho o ten druh filmu, ktorý mužské (a prekvapivo podľa vysokej účasti nežnejšieho pohlavia v kine) asi aj časť ženského na vymytie mozgu po vyčerpávajúcom dni potrebuje. Takže spokojnosť a o nejaký ten rok sa teším na pokračovanie, 8/10. P.S.: Scéna po vzore šaty robia človeka a dobrá výbava zabijáka, patrí medzi naprostý žánrový skvost, napriek tomu, že v nej nemusel padnúť ani jeden výstrel, tlieskam!

Casino Royale (2006)

"Why is it that people who can't take advice always insist on giving it?" Toto nie je reštart, ale vzkriesenie! Craig do toho skočil pekne po hlave a stal sa prvým skutočným Bondom 21. storočia. V miestach, kde postráda elegantnú ľahkosť, ktorou ovplýval v tejto úlohe Connery, to vynahradzuje svojou surovou húževnatosťou. Po Die Another Day sa tvorcovia poučili, ušetrili film od prehnaných gadgetov, ktoré zrazili spomínanú bondovku na úroveň sci-fi a vďaka pomerne (aspoň teda na bondovské pomery) uveriteľnému scenáru započali novú epochu. Pripočítajte k tomu nápaditú akciu a výsledný efekt hraničí s dokonalosťou. Okrem toho Casino Royale ovplýva najvýraznejšiou bondgirl v histórii v podaní Evy Green, kedy tentoraz nejde len o Bondovu ozdobu, ale vďaka svojej vlastnej príbehovej línii získava postava bondgirl konečne skutočný rozmer. A samozrejme exceluje aj Mikkelsen, ktorého Le Chiffre sa zaradil medzi najikonickejších bondovských záporákov. Za mňa vôbec najlepšia bondovka.

Sedm statečných (2016)

Tak v úvode musím povedať, že ani Sedem statočných z 1960. roku neradím medzi úplnú špičku žánru (aj keď je to určite klasika, teda aspoň čo sa westernov týka), takže k remake-u som pristupoval viacmenej bez nejakých väčších očakávaní či predsudkov, v kútiku duše dúfajúc, že ostanem na jeho konci príjemne prekvapený. Kedže pri takýchto filmoch sa zákonite nedá vyhnúť porovnávaniu, napíšem na rovinu, že prekvapenie sa nekonalo a originál to samozrejme neprekonalo. Miestami je to až moc patetické tým typickým americkým spôsobom, nehovoriac o politickej korektnosti, vďaka ktorej sa na malom kúsku divokého západu mohli stretnúť čierny Yankee so svojím bielym priateľom z Konfederácie, spolu s indiánom, Korejčíkom, Mexičanom, starým dedkom a chľastajúcim Írom. A aby neboli ani feministky diskriminované, úspešne im asistuje aj odvážna osadníčka. Ale aby som len nehejtoval, musím tiež uznať, že posledná polhodinka bola celkom napínavá, napriek tomu o hviezdičku menej ako o 56 rokov starší menovec => 6/10.

Hra (1997)

"Pokud nepatříte do vyšší společnosti, neznáte tu rozkoš se ji vyhýbat." No musím uznať, že s Hrou rozohral Fincher vskutku zaujímavú hru. O tom, že sa opäť dokáže vyhrať s divákovými nervami a podarí sa mu udržať ho v napätí až do konca už asi nikto pri tomto chlapíkovi nepochyboval. Pritiahnutosť za vlasy nie je samoúčelná a musím povedať, že som si celkom užíval ako sa prostredníctvom Douglasovho kravaťáka so mnou Fincher ako divákom celý čas pohrava. Záver vnímam podobne ako POMO a u mňa je to jediná maličká prehra snímku. Inak nemám žiadne ďalšie výhrady, takže 8/10.

Nebezpečné hry (1998)

Wild Things patrí do kategórie filmov na jedno pozretie. Chvíľu som uvažoval aj nad vyšším hodnotením, ale tie zvraty už sú ku koncu fakt viac zneužívané ako využívané v prospech snímku. Zahrané je to priemerne, no aspoň že sa oko môže pokochať krivkami krásky Denise Richards, ktoré sú tu ukázané v plnej svojej paráde. Aj to môže poslúžiť mužského (a možno aj časti ženského) publika ako motivácia k vzhliadnutiu. 6/10

Jeden svět nestačí (1999)

"Snad aspoň umíte lyžovat." "Byl jsem připraven na chladné přijetí." Po Tomorrow Never Dies som k ďalšej bondovke pristupoval s minimálnymi očakávaniami. Po jej vzhliadnutí som však ostal veľmi príjemne prekvapený. The World Is Not Enough takmer dorovnalo aj Golden Eye a v mojom rebríčku Brosnanových bondoviek teda obsadila striebornú priečku. Zajatie M, zvrat v deji spôsobený jednou nemenovanou postavou, krásna bondgirl v podaní Denise Richards, ktorá tromfla aj samotnú Elektru, to všetko mi zaručilo spokojnosť. Len z toho záporáka, ktorý nemal cítiť bolesť, ale na konci si v pästnom súboji (takmer) nechal od Bonda nakopať prdel sa dalo vyťažiť trošičku viac. 8/10