WikiLeaks (2013)

Film si zaslouží vysoké hodnocení, protože je to kvalitní řemeslná práce, přímo kandidát na nacistického Oscara. I když tak trošku kopíruje The Social Network. Naoko se tváří nestranně, ale smysl poselství je jasný. Ze začátku tu máme někoho geniálního, hodného obdivu, hraného oblíbeným hercem. Na konci dostaneme lháře (původ bílých vlasů), skoro vraha nevinných obětí WikiLeaks a sexuálního násilníka, který se musí schovávat. Je morální zveřejňovat všechno? Tohle je odvěké dilema demokratických novinářů. Film je z produkce USA a USA mají ohledně WikiLeaks jasno.

Backcountry (2014)

"Tento výlet se tak stane největší zkouškou jejich vztahu." Hehe, dobrá věta z obsahu. Takový výlet končívá buď zasnoubením anebo rozchodem. Nebo jako v tomto případě jsou i jiné možnosti. Čekala jsem spíš horor, že je bude harasovat ten rádobyprůvodce, ale nakonec to bylo celé jinak. Jako v tom vtipu, kdy kněz odhání při povodní vrtulník, hasiče, záchranáře, že ho zachrání sám Pánbůh. A ten mu po utopení v nebi vysvětlí, kdopak asi poslal ty všechny zachránce? Tato dvojice taky dostane plno znamení shůry, které namistrovaný městský "zálesák" odbude nebo dokonce schválně ignoruje. Survival scény se moc povedly. Film si totiž nehraje na monstra a hrdiny, je tu pouze normální příroda s normálně se chovajícími zvířaty. Herecké obsazení je taky dobré, ústřední dvojice vyvolává přesně takové emoce, jaké má.

Satan přichází - Šelma povstává (2016) (epizoda)

Ďábelské dítě je strašidelné, ale třicetiletý ufňukaný novinář strašidelný není. Hororovými prvky pilot šetřil a ty, co nám poskytl, jsou akorát výsměch původnímu filmu. I ti rotvajleři byli spíš roztomilí. Nebýt hudby, ani si nevšimnu, že nesleduji Mladí a neklidní nebo podobnou kravinu. Dávám body navíc za originální likvidaci afroameričanky.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Poslední film pojednává o tom, jak se teroristé schovávají mezi bandou migrantů ze zaostalých oblastí Panemu, hledající svoje štěstí ve vyspělém Kapitolu za cenu destrukce způsobu života kapitolanů. :-) Poslední knížka mě bavila nejméně a rozdělení na dva rozvleklé filmy jí taky nepomohlo. Je tam sice plno dospěle ponurých momentů, nedůležité postavy odpadávají jako Deset malých černoušků, ale kvůli natáčení z pohledu Katniss přicházíme o hodně. Škoda kvalitních seriálových herců, kteří se tam jenom mihnou, abychom se 135 minut museli dívat na milostný trojúhelník permanentně nešťastných bytostí. Happyend by mohli nejlépe zhodnotit čerství absolventi vysoké školy. Sice ultimátně zvítězili a nesou si domů trofej ve tvaru diplomu, ale ten největší opruz teprve začíná.

Moonwalkers (2015)

S britskými komediemi mám většinou problém, že buď jsou moc vulgární nebo přijdou vtipné jenom Britům. Tohle je však mišmaš, kde najdeme britský humor, americké násilí a kdo ví, co ještě. S obdrženým poselstvím, že tráva, opium a magické houbičky vyřeší všechny trable, jsem se dokousala až nakonec a zasmála 10x častěji než v běžné americké komedii. Akorát mi tam neseděl Rupert Grint, který byl asi obsazen jenom proto, aby tato nízkorozpočtovka měla známou (a ne příliš drahou) tvářičku. Na vedlejší role super, ale na hlavní roli není dost výrazný.

Princezna Mononoke (1997)

Tohle musí být něco jiného, než obyčejné anime, když to má takové výborné hodnocení, říkala jsem si. Jenže snímek je akorát další důkaz, že Japoncům nerozumím. Příběh má hloubku, postavy nejsou ploché a není to klasická šarvátka mezi vítězným dobrem a zlem poraženým na hlavu. Africké děti zase nedostaly najíst. Což by bylo všechno fajn, kdyby se to obešlo bez té karnevalové šaškárny s démony, duchy, bohy apod. Bylo to jako hledat nevěstu v bordelu. Kdo si dá práci, najde světici i mezi prostitutkami, ale zbytek se nechá odradit. Pro děti je tam moc násilí a pro dospělé moc pohádkovosti. Krásně vypracované pozadí je doplněno klasickými držkami anime, že jsem se místo toho mohla klidně dívat na Pokémony. Za všechny mluví scéna, kdy orákulum promlouvá k hrdinovi, zvěstuje mu brzkou smrt, ale obličej má vytlemený jako by líčila úspěšný lov v Kauflandu.

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Bohužel pro mne spíše zklamání. Všechny původní sezóny jsem neviděla, ale snad pokračování nemělo být jenom pro skalní fanoušky, kterým už není -náct a jsou zhýčkanější. Některé díly byly vtipné (viz ten ještěrkodlak), ale začátek a závěr se věnují hlavní zápletce, do které zamotali snad všechny konspirační teorie, co existují. Poslední díl má být spíše upoutávka na další sezónu než seriózně vedený závěr.

Domácí vězení (2014)

Hlavní hrdinka, co asi hraje 16letou postavu s vizáží 30leté staré panny, mi lezla první půlku filmu na nervy tak, že jsem doufala v její brzký brutální konec. Ne, že by zbytek rodinky byl extra sympatický (matka s otčímem si to drzé hovado vyloženě vykoledovali)... zato druhá půlka, kde už se ví, o co tam kráčí, je pořádný nářez. Smála jsem se v jenom kuse (nepřestávajíc doufat, že Kylie konečně skape). Jako parodie dobré, protože ten rodinný barák by těžko pojal celé sanatorium plus milion tajných chodeb. Nicméně jsem nevěděla, že to má být komedie, a tak jsem film spíše brala jako trapné strašení neúmyslně vyvolávající smích, jak se to stává u některých béčkových počinů.

Pavučina snů (2003)

Při druhém shlédnutí mohu lépe ocenit postupné budování atmosféry, sympatickou partičku, která se kdysi zastala retardovaného kluka byla za to nezvykle odměněna, a slušné herecké výkony Damiana Lewise či Morgana Freemana (I když ten to tak nežral. Víc by tam seděl Giancarlo Esposito, ten umí šílené velitele dobře). Kvalitu filmu zdánlivě sráží explicitní hororové záběry, protože ač je tam odkaz na Vetřelce, není čas na honění jedné příšery, která sem tam vykoukne zpoza větrací šachty. A výskyt příšery/příšer ve filmu automaticky snižuje hodnocení u spousty diváků. Každopádně s SSDD se umím identifikovat 100%.

Dallas 63 (2016) (seriál)

Pilot 70%: Už před čtením knihy jsem si říkala, že Kennedy mě až tak nefascinuje jako průměrného Američana. A že jenom blázen by chtěl měnit něco, co se stalo před padesáti lety a mezitím nedošlo k žádné vážnější katastrofě, které by se dalo záchranou Kennedyho zabránit. Ale budiž, Amíci svého Kennedyho zachránit chtějí a díky Kingovi se o to mohou pokoušet zábavně poučnou formou. Pilot nastartoval něco, co by mohlo být áčkovým seriálem. Ani moc rozvleklý (což kniha místy je), ani moc uspěchaný. Můžeme se v klidu seznámit s postavami a jejich motivacemi. Cestování časem zavání zamotáním se v klasickém schématu časoprostorové (ne)logiky. Nicméně ten seriál (nebo předloha) není o cestování časem, ale o Lee Harvey Oswaldovi. Hodnocení celého seriálu 100%: Seriál si zachoval špičkovou kvalitu hlavně díky tomu, že se tvůrci nesnaží být moc tvůrčí a věří mistrovi Kingovi, že svému vypravěčskému řemeslu rozumí. Rovněž chválím citlivý výběr herců. Hlavně Oswald vypadá děsně uvěřitelně.