Divoká banda (1969)

10/10 - Je to cca třicet let, co jsem coby mladý milovník westernů typu Sedm statečných či Tenkrát na západě viděl i tento film. Přiznám se, že jako náctiletý jsem tento film nepochopil. Tento film nepatří totiž do stejné skupiny s výše zmíněnými kovbojkami - tento film není (i) pro děti. Mezitím jsem si oblíbil i novější westerny (příp. antiwesterny) jako Young Guns I a II, Mrtvý muž či naposledy Brimstone a rozhodl jsem se Divoké bandě dát druhou šanci. Po cca třiceti letech mohu prohlásit, že tento film je geniální a řadí se svojí kvalitou bok po boku takovým perlám jako Hodný, zlý a ošklivý či Nesmiřitelní. Tohle je prostě nadčasový snímek - pan Tarantino se může snažit jak chce, ale tohle už snad nelze překonat. Nejen čtyři vrcholné části (banka, vlak, most a závěr) jsou nesmrtelné, ale vlastně celý film. Chvílemi jsem ani nedutal, případně s radostí zkoumal jednotlivé charaktery postav (není to jen akční/dobrodružný/western, ale i žánr psychologický), nebo jsem se smál, jak už při filmu dlouho ne (kulomet prostě patří na podstavec, jinak nastane průser :-) ). A závěrem jsem chrochtal blahem asi jako při závěrečné scéně v Nesmiřitelných, když William Munny vstoupil do lokálu a všechno to tam vystřílel (a pokud to srovnám s výborným závěrem ve stejném roce natočeného dalšího legendárního snímku Butch Cassidy a Sundance Kid, konec tohoto filmu u mě zvítězil). Těším se na další Peckinpahovy staré legendární filmy!

Hon (2012)

9/10 - Uf, tak to je opak "příjemné oddechovky" na nedělní večer. Manželka se mě ptá: "Proč se na to díváš, když u toho nadáváš?" A já jí odpovídám tak, jak by odpovědělo asi mnoho z vás: "Protože to bylo skvělé! Ale už to nikdy nechci vidět!" PS: Mimochodem - po Brimstone další vynikající evropský film, který jsem v poslední době zhlédl. Uvědomuji si - a sypu si popel na hlavu - jak jsem v poslední době zanedbával film našeho kontinentu a určitě s tím hodlám něco letos udělat...

Nebe a dudy (1941)

10/10 - Jeden z nejlepších československých filmů všech dob a možná nejlepší československá komedie všech dob s nezapomenutelnými Pány Herci Marvanem a Plachtou (no jasně - a s malými Blahníky :-) ) vznikl za protektorátu. Film, který člověk může vidět mnohokrát za život a nikdy neomrzí. Vždy si užívám Marvanův "léčebný pobyt" v chalupě, jeho "přerod", ale snad nejvíc miluji scénu, kdy se polepšený Bartoš vrátí zpět a jak na jeho proměnu reaguje jeho služebnictvo. Závěr je jedním z nejdojemnějších happyendů vůbec.

Brimstone (2016)

10/10 - Tohle je pro mě špička současné světové kinematografie. Při zhlédnutí tohoto anti-westernu jsem si nemohl nevzpomenout na staré dobré Eastwoodovy Unforgiven, ačkoliv tohle bylo zase o něčem jiném. Sám se snažím být praktikujícím křesťanem, takže podobná témata mi moc nedělají radost, ale vzhledem k tomu, kolik zla bylo ve jménu křesťanství v historii spácháno lidmi, kteří se za křesťany považovali (nebo se spíše za ně vydávali), tak bych se nedivil, kdyby se podobný příběh skutečně stal. Film byl nesmírně syrový (i místo i pěkně "surový"), výprava i hudba úžasná a herecké výkony skutečným koncertem (Guy Pearce coby Reverend by se určitě vešel do TOP50 filmových hajzlů všech dob, to byla prostě dobrá volba). Film se sice věnuje ženám či utrpení žen, ale rozhodně si nezaslouží přívlastek "feministický" - tím bychom jej neprávem "shodili" (a v tom případě by feministickým mohli být i výše zmínění Nesmiřitelní). Naopak - protikladem ďábelského Reverenda jsou charakterní chlapi jako manžel Liz či její první láska - mladý pistolník. (Před)závěrečný verdikt je však ponechán na hlavní hrdince, ačkoliv smutný dovětek, kdy se happy end nakonec vlastně nekoná, jen završuje celkovou trpkost tohoto příběhu.

Nabarvené ptáče (2019)

6/10 - Kniha je pro mě nezapomenutelná, proto jsem byl zvědavý, jak její zfilmování zvládne nepříliš známý český režisér; jak se vypořádá s určitými scénami, případně které vynechá a které změní (přece jen nezkrácená kniha by byla spíš na seriál). Řekl bych, že násilné či jiné nechutné scény byly natočeny ještě decentně - zatímco při četbě knihy mně kolikrát bylo nevolno, ve filmu jsem je strávil lépe. Hlavního hrdinu, jak jej zahrál Petr Kotlár, bych si podle knihy nějak takto představoval. Samozřejmě mnohé věci bych - nebýt předchozího přečtení knihy - úplně nepochopil. Nevadilo mi, že některé věci se v knize odehrály jinak, ale mrzí mě, že film naprosto ignoruje myšlenkové bohatství knihy, všechny ty otázky, které čtenáři kniha pokládá a na něž není jednoduché odpovědět, protože svět prostě není černobílý. Některé změny, např. Marhoulova verze pomsty trhovci, vyznění příběhu uškodily. Chápu, že ve filmu chybějící železniční tragédie by znamenala značné navýšení rozpočtu, tudíž vyšlo lépe dvakrát vystřelit... A v tom je jádro problému - zanikají tak důležité myšlenky obsažené v knize. Např. že výsledkem onoho hesla ´oko za oko, zub za zub´ může být jen další nespravedlnost, kdy umírají nevinní lidé. Na druhou stranu - přes tyto výhrady a vysoce nasazenou laťku literární předlohou - film nebyl zase tak špatný, hlavně po formální stránce. Kamera byla úchvatná, herecké výkony dobré, a proto nakonec dávám lepší tři hvězdičky.

Europe: Rock the World (2004)

8/10 - Video kompilace výborné švédské pop-metalové kapely. Snad málokdo v životě neslyšel hity The Final Countdown, Rock the Night nebo baladu Carrie ze skvělého a nejprodávanějšího alba skupiny The Final Countdown (1986). Na této kapele si cením toho, že natočila úspěšná alba v 80. letech a řadu kvalitních alb v novém tisíciletí, která už však zajímají jen skalní fanoušky, jako jsem já. Osobně nejvíc miluji druhé album The Wings of Tomorrow (1984), které je dle mého názoru nepřekonané, a comebackové album Start from the Dark (2004), proto nemohu dát plný počet hvězdiček.

Oldboy (2013)

7/10 - Hodně zvláštní film, který určitě zaslouží druhé zhlédnutí, a vůbec ne nepovedený remake. Zatímco v orginále byl hlavní hrdina "zvířetem", v remaku z něj udělali "poamericku" superhrdinu. Potěší časté dějové zvraty a výborné herecké výkony (skvělá ústřední trojice Brolin + Olsenová + Copley, ale ani Samuel L. Jackson nezklamal - prostě jeho obvyklý výkon). To věznění mohlo být více rozvedeno - myslím, že dvacet let v jedné cimře, bez kontaktu se světem, s nezodpovězenými otázkami týkajícími se minulosti i budoucnosti - to muselo být šílené - v originále mi ty hrdinovy emoce přišly bližší realitě. Originál je opravdu o vlas lepší. Bylo by to za lepší tři hvězdičky, závěr zvyšuje moje hodnocení na čtyři hvězdičky - ta pointa je stejně šokující jako např. u Angel Heart, The Sixth Sense nebo The Village.

Rozsudek smrti (2007)

6/10 - Rozsudek smrti je hodně rozporuplné dílko. Moc nechápu, proč má lepší celkové hodnocení než třeba tématicky podobný Equalizer 2. Režie mi přijde dobrá, ale scénář nic moc... Na hlavní postavě se mi líbí to, že je to obyčejný člověk, ´ouřada´, který je vlivem tragických událostí zlomený, zoufalý a má ze svých protivníků strach. Není to žádný superhrdina, ale člověk z masa a kostí, který má kolikrát namále. Lze pochopit jeho situaci, kdy mu pomsta zaslepila mozek a pouští se do války se silnějšími protivníky. Nechápu ale ty okamžiky, kdy se stává takřka akčním hrdinou a vítězí nad protivníky tam, kde by to člověk nečekal (a jakým způsobem! - viz bitka v autě a skok z něj na poslední chvíli). Odpustil bych mu klidně i to, kdyby své protivníky zabíjel někde zezadu nebo lstí, když to jsou proradní darebáci, kteří jsou na tom fyzicky lépe, ozbrojení a navíc v přesile, ale chvílemi je to hodně nedůvěryhodné. A ten závěrečný přerod v mstitele, který jde všechny zlikvidovat, mi už přišel totálně nereálný. Nick Hume není John Wick, ani Robert McCall. Také mě docela dost rušily nelogičnosti (např. Nick Hume uprchne z nemocnice, policie to ví a stejně jej nechá oddělat zbytek gangu? To ho ani nenechají sledovat, když je podezřelý ze zabití některých gaunerů?). Takže moje pocity z tohoto snímku jsou smíšené - na jedné straně je mi hlavní hrdina sympatický jako zoufalý táta od rodiny, který kvůli nefungujícímu systému vezme spravedlnost do svých rukou, na druhé straně ta snaha z něj udělat někoho, kdo není, je komická. Lituji - a doporučuji místo toho klasiku Death Wish či novější A History of Violence.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

9/10 - Nejslabší? Nevtipný? Postradatelný? Největší (nesmysl)? Nemastný neslaný? Tento film miluju! Po velmi dobré jedničce a vynikající dvojce přichází úplně jiná trojka a já jsem (na rozdíl od většiny ostatních uživatelů) jedním slovem nadšený. Při prvním zhlédnutí se mi sice mlaďoši pletli, ale napodruhé už jsem se v nich orientoval a musím říct, že tato čerstvá nová krev to pěkně oživila. I když stará parta v čele se Stathamem, Snipesem, Lundgrenem a ostatními byla tentokrát trochu v pozadí, pořád měla co říct. Na Arnoldovi i Gibsonovi bylo vidět, jak si to užívali. Jsem zvědav na čtvrté pokračování - doufám, že bude! PS: Jo, a Banderas mě nesral, ale naopak - ať už v ukecaných nebo akčních scénách byl výborný,dokázal rozesmát i dojmout. Bez něj by to bylo o hvězdičku méně.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

8/10 - Po letech jsem se na T3 znovu rád podíval a musím napsat, že to nebylo zdaleka naposled. Je to výborné pokračování. Arnold je skvělý a jeho T-850 se mi líbí snad ještě víc než T-800 v předchozím díle. Nick Stahl, ani Claire Danes - na rozdíl od některých svých následovníků - neprudili. Mostow to nepokazil - "smůlu" měl jenom v tom, že předtím Cameron natočil T1 a T2. Jeden z nejlepších akčních filmů roku 2003...