Chata na prodej (2018)

Díky pár dopředu přečteným komentářům jsem čekal po nadějně znějícím úvodu rozbřednutí do rádoby rodinného traumatického odpadu. Ale ne, dostal jsem příjemně černou (někdy opravdu notně) komedii s pár poetickými momenty. Ty však nejsou na škodu a jen dokreslují specifickou atmosféru, místy sunou děj. Parádní malý český film. Chytrý, trefný a zábavný.

Osada - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Druhy dil se stava prislibem. Treba se to povedlo i tentokrat?

Sebevražedný oddíl (2021)

V zásadě nic nového pod Sluncem. Je to sled scének se závěrem, který i když není klasickým digishitem, tak jím vlastně je. Ale je to tolik nekorektní (v dnešní době skoro vyhynulá záležitost), krvavé, zábavné, dělané s láskou a nadhledem a současně sebeuvědomělé, že Gunnovi fandím. Musím fandit, protože podobnou jízdu nezažíváme zrovna často. Zábava, co patří do kina, ale děti pod 15 bych na The Suicide squad nebral. Tři čtvrtě plynu.

Notting Hill (1999)

Těžká Achillova pata. Vytvořil jsem si slabost díky mé úžasné ženě. Duše romantika a snílka se ve mě nezapře. Nesympatizovat během 'Enháčka' s Hughem Grantem mi jde skutečně jen velmi ztěžka. Nebýt toho až brutálně napáleného závěru, jdu snad ještě výše.

Durrellovi (2016) (seriál)

Seriál, kde se protnuly ženiny i má kritéria na příjemný seriál. Ideál na deštivé víkendové dopoledne. K tomu navíc velmi dobrý, zajímavý a chytlavý počin. Překvápko, moc jsem nevěřil.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Famozni vec. Ja jsem stale den po zhlednuti natolik oslnen a rozhozen, ze netusim, jak se k Sugar Manovi postavit. Manipulace a ohnuti faktu sem, onehdy prihnuti tamhle, jsou nesporne. Ktery dokument je vsak nestranny a ciste objektivni bez viditelneho naklonu tvurce. To, ze o amikovi, jenz je slavny v JAR, v Oceanii a na techto mistech byl i vlivnou hybnou silou, tocil film sved a skoro nemel prachy pocin dodelat, uplne staci, abych pomalu jeho pribeh a ztvarneni miloval. Az si stahnu jeho alba, asi prihodim patou hvezdu.

Havel (2020)

Náš národ je rozdělený. Vždycky byl, nyní je to snad paradoxně ještě patrnější. A tenhle film, jak jsme konstatovali s mojí velice vnímavou a chytrou ženou, přichází přesně včas. I přes to, že se odehrává 52-31 let v minulosti, je naléhavě aktuální. Chápu rozporuplné přijetí, je to film pro nás, pro Havlovi zastánce, ale měli by ho vidět všichni občané České republiky. A je to film světových rozměrů. Od prvního (famózního) záběru sledujeme osobitě pojatou konstrukci Havlovy osobnosti. Je v centru dění a pomocí brilantně zvládnutých filmových nástrojů (kamera, zvuk, soundtrack) vypráví jeho cestu ke státníkovi, všechno okolo je jen jakoby bokem. Po velmi dlouhé době jsem byl na konci filmu dojatý a nechtěl jsem, aby skončil. A to navíc u českého filmu! Ptám se, kde je konec státníkům, na které mohl celý národ být pyšný? Přijde někdo, kdo bude opět respektován v zahraničí? Teď už dost emočním výjevům a neobjektivní adoraci. Mrzí mě jistá zkratkovitost v druhé půli a osekání některých postav, nerozvinutí možných naťuklých motivů (vězení naopak těžkotonážní váha) místy i nadbytečné odlehčování. Snímek mohl mít klidně o 15 minut delší stopáž. Herci dokonalí, atmosféra perfektní, spousta skvělých momentů a ten závěr... Jsem těsně pod vrcholem. U nás se stále ještě točí bravurní filmy! 90%_ Tenhle film mnoho chyb nemá (Proboha není to dokument a učebnice dějepisu! Mimochodem kde se v nás všech (!) stále bere tahle brutální švejkovost ke všemu se odborně vyjadřovat), jedna z nich je, že naneštěstí není o 20 minut delší.

1917 (2019)

Já naopak myslím, že herecky je 1917 velmi slušný počin na mladý kluky s ikonickou podporou veteránů jako Firth, či Cumberbatch (jenž neměl na konci nejmenší chybičku). George Mackay se počíná stávat mým oblíbencem. Celý film je velmi povedená a intenzivní šleha. Tlačilo to na mě určitě tak, jak Sam Mendes zamýšlel a já zůstal jen kousek pod nejlepším zážitkem. Příběh samozřejmě nemůžeme očekávat v případě survivalu nikdy v komplikované, či prevratné rovině, přesto ten film může být skoro perfektní (viz Gravitace, Potomci lidí atp.).

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Základem pro zdařilý děj filmu je geniální pokračování knižní předlohy. A. C. C. rozvinul svůj rozjetý konflikt a na pozadí geniálních HC sci-fi nápadů a inovací jej konkretizoval. Film se snaží jet po knize, sem tam si to ohne včetně druhé poloviny, ale je určitě zdařilým představitelem a reprezentantem skupiny - pokus o věrné přetáhnutí knihy na plátno.

Vlastníci (2019)

Co začíná mírným, tepavě komediálním tónem (geniální zpomalovací intro), končí jako těžkotonážní zrcadlo celé české polistopadové společnosti s detailním vykreslením vyňatých, klasicky českých 'typizovaných' charakterů. Jiří Havelka stále ví, že na to jako národ nemáme a nejradši bychom žrali kořeny minulosti, než si dali sebemenší námahu s budováním něčeho nového. Díky, že do kin došel z tuzemské produkce tématem sice velmi konkrétní, ale zpracováním mezinárodní film a my nemusíme aplikovat při hodnocení lokální měřítka. V kině si při sledování Vlastníků určitě neodfrkneme a kam jinam Lvy, když ne sem?