Černobílý svět (2011)

Nebýt až přehršel tlačení na city v poslední třetině a totální glorifikace všech černochů táhnoucí se celým filmem, jdu do plných. Téma je jednoduše skvělé a zvolený přístup nenásilnosti kvituji s obrovským povděkem. Ale rovnoprávnost přece není, nikdy nebyla a nebude o tom, že všichni bílí (krom jedné) jsou špatní a naopak všichni černí rodí dobro, neustále tesají moudra do kamene a mají duše kříšťálově čisté. Nic není bohužel černobílé jako krásný český titulek filmu.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Nečtěte si tady žádné kmentáře, nečtěte si obsah, nekoukejte se opakovaně na upoutávky. Prostě běžte do kina, skutečně se to vyplatí! V dnešní době jeden z hrstky excelentních napínáků jak ze staré školy, které se dostanou do kin. Silný a sebevědomý debut, na to má Abrams svůj patent.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Super napsané a zahrané. Překvapivě mě ani neprudili herci v rolích dětí, ba naopak. I když se nejedná o extra lehké téma, protože řeší jeden z dalších možných způsobů rozkladů a zkoušky rodiny, R-kový rating ždíme navíc neostýchavě, tak film vyznívá velmi pozitivně a tzv. feel-good. Ruffalo je prostě borec a sype moudra jak brambory do kýble.

Deadpool (2016)

Možná jsem dopředu už čekal, co přijde, čili jsem nebyl napoprvé tolik nadchnut jako například u Kick-Ass. Přes to všechno je Deadpool mooc zábavnou hříčkou, které, kdyby byla ještě méně šablonovitou, bych s radostí přiřkl hvězd pět. Dlouho jsem se takhle v kině nahlas a od srdce nenasmál. Rozhodně by na ní ale neměly chodit děti pod 15 let (v ČR stanovená mez přístupnosti, jenže ji nikdo nehlídá; v USA Ratingu poctivé R-ko).

Země zítřka (2015)

Brutální nátěr imaginace není pro každého, což dokazují místní procenta (vlastně i index na imdb). Bird spojil akčnost jeho hrané MI s hravostí a důmyslností jeho animáků, čímž nechal vzniknout nabušené jízdě plné představivosti a kouzelnosti. Chce zapojit v tomto směru divákův mozek, což byl spolu s působivou pohádkovou atmosférou trend naposledy v poslední čtvrtině minulého století. Asi chápu špatná hodnocení, ale nejde mi namysl velká míra podhnodnocení. Film má netradiční stavbu, sympatické hrdiny, krásné porstředí, na dnešní dobu pozoruhodné vnitřní poselství... a k tomu z něj tečou nápady! Jdu proti proudu, ale mě se Tomorrowland líbil, a to hodně. Samzřejmě v ENG verzi, dabing nemá cenu rozebírat - ten jsme raději nedokoukali.

Osm hrozných (2015)

V rámci svého pole působnosti to asi o moc lépe udělat nešlo. Nicméně stále je Osm hrozných v podstatě o ničem. První půlka je utápění se v sebeglorifikaci a druhá je na Tarantina filmařsky netradiční pouze skutečností, že opět krapet přitlačil v naturaličnosti a ubral na humoru. Ale kurňa, takhle vyšponovat napětí a vypointovat zápletku za pomocí jedné chajdy a páru vesměs zazenitových herců umí stále jenom on! Ještě mi přijde, že oproti dřívějším počinům solí mnohem větší a vážněji vyznívající kritiku současného lidského chování a rasismu. Příště kratší záběry na dřevěnou scohu krista, dostavníky, planiny a kratší dialogy nepodstatné pro vývoj děje, plís! Třičtvrtě plynu.

Pomáhat a chránit (2011)

Famózní (doslova!!!!) Gleeson v čele všech excelentních herců diktuje snímku tempo. Podle jeho podání, pojetí, chování jeho postavy film sype dál. K totálnímu nátěru už chybí The Guard jenom více osobitější režijní pojetí a klikatější scénář. Tleskám a nechápu, kde se mi tenhle film zatoulal, než jsem ho chytil a viděl.

Most špiónů (2015)

Steven se nám vrácí zpátky na špici. Ze začátku jsem byl celkem na vážkách, jestli to bude fungovat. Avšak za několik minut jsem sám sebe přistihnul, jak hltám každičkou vteřinu filmu a v napětí očekávám, co bude následovat. Krásné kulisy, pamatováníhodné scény, skvělá atmosféra, uvěřitelně a lidsky zahrané figury. Jen kdyby Spielberg vždy nebyl tolik rodinný, patologický a občas přehnaně moralizující. Pokud by něco ze zmíněného ke konci ubylo, dávám plnotučné hodnocení. Zrovna u Bridge of Spies bychom se bez toho obešli. Takhle jsem na silných čtyřech.

Ant-Man (2015)

Po prvním Iron Manovi a Avenegerech je Ant-Man asi nejlepší Marvelovka, co jsem zatím viděl. Naštěstí je tak trochu jiná, mohla by fungovat třeba jako super pilotní díl k seriálu. Díky určité všednosti, menšímu měřítku (doslova, zároveň i pojetím příběhu), všudypřítomnému humoru, který nevypadá jako svoje pouhá parafráze, Márvelákům film konečně funguje během celé stopáže v konzistentní podobě. Tahle 'béčková' sestava smázla rozmáchlé Strážce Galaxie jak křídu. Finální půlhodinka je neskutečně vtipná, zábavná a našláplá. Přestože se v ní nevyhneme jedinému klišé, určitě osvěžuje omšele stejná finále komiksáků značky Marvel a ucítíte i stopy serióznějších scifáren.

Spectre (2015)

Nejdříve lidé soptili, že Bond je Bourne, pak soptili, že je z něj úplně něco jiného zcela mimo mantinely, pak soptili, že se z něj stává tragický hrdina, a že sakra už přece všichni chceme všechny propriety, které kdy učinily Bonda Bondem. Proč si stěžovat, když jsme to konečně dostali??? Bond se vrací do doby Conneryovek, kde byly holky, zbraně, byl mocnej padouch, bořil se svět, voněl styl, kralovala skvělá hudba a uprostřed svištěl borec, kterej si je všechny dal k snídani, mezi tím stačil ještě povozit strejdu na nárazníku po Římě a všechny se vším vyhlásit. Že má Bond stále nějaké svědomí a zbytek pochmurného výrazu z novějších dílů už je jen minoritní stopou na Spektakulární poctě oldschoolovým kouskům a obratu ke kořenům, co se až nečekaně vydařil. Avšak vzpomeňme si, jak se někdy tvářil Sean Connery. Craig je prostě borec a doufám, že si Bonda nerozmyslí. Mendes krouží svoje narativní kolečko zdárně do cíle. Držím mu pěsti aby nás potřetí totálně sejmul. Slintal jsem blahem nad horou odkazů do všech obdbobí Bondovy historie. Těsně pod vrcholem, uvidím napodruhé._ Bez pochyb ihned zvedám hodnocení na plnou palbu, neboť mě napodruhé čekal elektrizující zážitek. Všechno, nad čím jsem poprvé váhal, působilo teď mnohem přirozeněji (dokonce i úvodní titulková sekvence s diskutovanou titulní písní stejně jako závěr filmu). Zejména musím vypíchnout neskutečnou uvědomělost tvůrců vůči univerzu, kdy skládají moderní odkaz staré škole s těmi nejlepšími špetkami obrody Jamese Bonda z posledních let. Famózní hudba (udávaní tempa scény a koktejl původních motivů s novými i z titulní skladby je opravdu geniální) s navrátivší nadsázkou budují postavám silnou půdu pod nohama. Totiž ústřední dvojice je naprosto skvělá a Waltz při druhém shlédnutí pasuje na Stavra už vskutku parádně. Spousta scén nabývá na intenzitě, hlavní akční sekvence jsou od sebe jasně odlišené, posouvají děj dál a dokonce jsou dopředu tyto změny naznačené (čehož si při první projekci zákonitě nemůže divák všimnout). Bond je zpátky Bondem. Já děkuji, v hloubi duše jásám a mé fanouškovské srdce plesá. Nebojím se napsati (ni říci), že Spectre bude patřičně doceněno až časem a řadí se k novátorským, netradičním kusům série._Oprava, takový pecka to není, Skyfall obstojí časem z Mendesovek mnohem líp. Na rozdíl od odstatních se mi ale Léa Seydoux líbí velmi.