Pozemšťan (2007)

Film v podstatě v jednom pokoji, o několika málo postavách, postavený jen na monologu a sem tam nějakém dialogu, občas podkreslený instrumentální hudbou, bez jediného triku. Když vás zaujme, už na něm musí něco být, ne? Minimalistická sci-fi je natolik bravurně zrežírovaná a zahraná (samozřejmostí je skvělý námět), že žádné další prostředky nejsou potřeba. Navíc napsat k takovému snímku scénář, aby jste se necítili okradeni či unuzeni k smrti, muselo být skutečně náročné. Kdo rád mystifikuje a nechává sebe mystifikovat, rád si hraje s různými teoriemi, co, jak a kdy mohlo být, měl by Pozemšťana určitě vidět._Dokonalá konverzačka, je to umění a jako takové se musí cenit. Jdu na plnou palbu.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Chtěl bych se jmenovat Han Solo, vypadat jak Harrison Ford před třiceti lety, mít za ženu princeznu Leiu (velká kočenka ve všech dílech), mít za kamaráda potažmo švagra Luka Skywalkera, který by mi občas půjčil svůj světelný meč na hraní a mít svého Millenium Falcona, se kterým bych se proháněl vzdálenou galaxií a to by se dělo kdysi dávno.. E VI má své mouchy, ale ty zahanbí neskutečný závěr. Finální bitka nemá obdoby a celý snímek obsahuje opravdu veliké množství nezapomenutelných scén, krásné hudby, dynamické a teatrální akce a krásné atmosféry. Bombastické zakončení nejlepší trilogie všech dob.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Naprosto neskutečně nadupaný scénář ve skvělém filmu. Kershner má co režírovat a díky onomu scénáři prokresluje v perfektní atmosféře svět SW. Legendární záležitost, která si nezaslouží snad nic jiného než pět hvězdiček. Spolu s novou E III je Impérium prototypem vesmírné dobrodružné fantasy (středně temné a zábavné). Za dvě hodiny se stane hromada věcí a celek nepůsobí ani trochu přeplácaně. K tomu se přidávají kouzelné efekty, oscarový zvuk a nadoscarová hudba! Smekám a konečně naplno docěňuji váhu mého už dříve tolik oblíbeného snímku.

Občanský průkaz (2010)

Nespornou a výraznou výhodou tohoto filmu je, že oproti většině českých hořkých komedií neselhává v dramatických momentech. Ba naopak jeho vyhrocené a vážné úseky posouvají děj dál a dávají mu mnohdy nový rozměr, načež humorné výjevy působí zcela nenuceně. Ano, jedná se schématem a námětem o nic nového nepřinášející, další sladkokyselou komedii 'ze života' z propíraného minulého režimu. Jenže proti této skutečnosti bojuje Občanský průkaz svou formou, množstvím dějových kudrlinek, širokým pojetím propletence příběhu, kde jedna rodina má jen o málo větší roli a HLAVNĚ skvělými herci. Ústřední nehercké kvarteto působí vcelku věrohodně, čemuž napomáhají herecké výkony profesionálů, které hlavní čtveřici 'obalují'. Perfektní Geislerová (že by pátý Český lev?), přirozená K. B.-L., netradiční Macháček atd. Trojan nechává snímek plynout a doplňuje ho o příjemnou atmosféru, zvláštní poetiku a nádech nějaké neidentifikovatelné esence, která i ty největší žvanily v kině umlčí hned po pár minutách. A jako bonus poskytuje OP několik hlášek, které čiší potenciálem do budoucna zlidovět. 80-90%. Musim to dat na 5

Kmotr II (1974)

Al Pacino je bůh, ale Marlon Brando o něco větší. Perfektní film a důstojný nástupce dokonalé jedničky.

Prokletý ostrov (2010)

Takhle nějak si představuji svůj oblíbený žánr: mysteriózní. Perfektní film (skoro - pro mě). Po dlouhé době něco, kde s klidem dávám za pět a též něco, kde jsem si hned po skončení pouštěl zpětně scény jak ze závěru tak ze začátku. Famózně zahrané výkony. Před pár lety by mě nenapadlo, jak postupem času začnu mít rád DiCapria._Perfektní ve všech detailech - druhá projekce mi odhalila spoustu záběrů, které jsem napoprvé vnímal jinak. 100%

Počátek (2010)

Komplexní ve všech detailech. Počátkem (nedobře zvolený překlad v názvu dle mě - v titulkách zmíněné 'vnuknutí' by bylo bývalo lepší volbou) Nolan možná takovou díru do světa neudělá, ale opět s ním ukazuje svou ohromnou sílu. Skvělý nápad (tak trochu Třinácté patro že?) podporuje silná sestava ve všech odvětvích, kterou Nolan zřejmě už jen tak neztratí. Inception by mohl být klidně o půl hodiny kratší jako o hodinu delší se stejným závěrem samozřejmě (peklo)! Všechno tam nacpat prostě nešlo, stejně však Někdo píše: je to zemité, Nolan točí o snech a není to abstraktní.. a co třeba: nabourávání do snů je běžná věc, ale jak se tam vzalo? ( jedno slovo že armáda..) ..a stavění snů je tak nějak automatické pomocí modýlků?... napojme se hurá na jeden nějaký přístroj přes tvojí hlavu pomocí hadičky a sedativa .. Spousta věcí se může zdát nedotažených v širším kontextu, je však potřeba je dotahovat? Nebo se podívat až do konce na poslední záběr? Nebo natočit osmihodinový blockbuster? :) 90%_ Napoprvé mě Vnuknutí jednoduše nedostalo úplně. Ale já vím, že Nolan si druhou šnaci zaslouží (i v kině) a šel jsem od toho. Docela nečekaně jsem jen kulil oči a říkal si: oni ti Nolani nakonec moc dobře věděli, co dělají a ROZHODNĚ jsou o krok před divákem, i když se při první projekci tak nemusí zdát. Pro mě naprosto nevšední zážitek, dokonalá mozaika, která nese hroudy myšlenek, nápadů a sdělení a nakonci do sebe zapadne, jakoby si sama ulila na začátku svou formu. Přes dvě mírné logické boty přhazuji pátou hvězdičkou a jasných 100%._SPOILER: To, že děj přibližně od poloviny nesedí časově, ve finále už vůbec, je jen filmařský nástroj pro našponování, nebo další z Nolanových indicií podporujících nespadnuvší káču na konci?

Sbohem, baby (2007)

Nejradši bych si nakopal zadek za to, jak jsem dlouho Gone, Baby, Gone odkládal. O to víc mě mrzí, že jsem takový film neviděl na plátně. Nátlakovou filmařinu, kterou nám zprostředkoval Ben Affleck, já rád. Hodně rád. Perfektní světlo, kompozice scény - jakože postavení herců, úhel kamery, pozice hlavního dění a hlavně.. už dlouho se mi nestalo, abych hercům věřil každé slovo a každou grimasu. Určitě jim umožnil skvělý scénář onu důvěryhodnost, scénáři to pak zřejmě umožnila předloha. Vynikající potemělá detektivka s logickými zvraty, hutným přesahem a vybroušeným závěrem. Dechberoucí scény v unikátním celku.

Venkovský učitel (2008)

Bomba. Úžasný film, dostal mě. Bohdan Sláma mě nezklamal, ba přímo nadchnul. Už u Štěstí jsem mu držel palce a teď to vyšlo naplno. Super scénář, skvělí herci, hudba, atmosféra, myšlenka. Na začátku jsem to Ladislavu Šedivému moc nevěřil, postupem se to ale zlepšilo, někdy ve třetí čtvrtině po 'zásadním' zvratu mi děj a film přšel až mírně zmatený. Ve finále však zafungoval přesně tak, jak měl. V duchu tleskám.

Bugs Bunny a jeho přátelé (1960) (seriál)

Bugs Bunny je frajer, nandal to vždy všem, dost často chudákovi Duffymu. Hodně nadupaná záležitost.