Dnes neumírej (2002)

Tohle je jedna z nejhorších bondovek (spolu se Zítřkem). Přeplácaná, s nevýrazným záporákem, s hezkou Halle Berry se nás snaží omráčit a tvrdit, že lepší, akčnější, napínavější kus v sérii nenajdete. Honičky.. no to už snad nejsou ani honičky, tou jsou takové zmatené, hypertechnicky vyzrálé skřeky. Finále nudné, neinvenční, bez větší vychytávky. A ty triky k tomu... Opravdu megamonstróznost padouchova plánu je už do nebe volající. Kde to skončí? To už je moc! A ještě ten strašnej Madonninej žblept v podobě role trenérky šermu a ultrahumus v podobě úvodní "rádobypísničky". Já nemít tak Bonda rád, tak už opravdu nevím.. Jaká škoda Pierce. Pánu Bohu děkuji za Casino Royale (zajímalo by mě, jak by to zahrál Brosnan). Ale přes to všechno - naštěstí ústřední dovjice má šarm, Berry je sexy, Brosnan drsný zarostlý antisexuál (nebo jak se teď říká opaku metrosexuála:) ), a přesto na něj ženský letěj (chlapci, zamyslete se :) ), betazáporák s diamanty vraženými ve tváři je cool a do půlky to má celé ještě jakštakš atmosféru. To vše zachraňuje hubené tři hvězdy._Sundavám na dvě, nejsem schopný to vidět vkuse podruhé celé. Tenhle Bond ve mně evokuje film Batman a Robin. Ještě že má ale svého Pierce, který se narozdíl od Moora i ve svých 49 letech (Live And Let Die - 46 let) skvěle hýbe a zároveň má neskutečné charizma... a na Halle Berry se lze koukat, přestože hraje tužku.

Baba na zabití (2003)

Prázdná záležitost pouze se zajímavým vyústěním. Za ten konec 50%.

Eragon (2006)

Knížku jsem nečetl, avšak před shlédnutím filmu jsem o ní dostal několikráte poreferováno. Takže je jasné, že tvůrci si příběh přizpůsobili a v některých pasažích až moc. Můj pocit je, že krátká stopáž zde tropí škodu, jelikož film je až moc sterilní a díky krátké stopáži na vás nedokáže dolehnout atmosféra knihy. Pokud by se jednalo o časově delší zpracování (například místo hoďky čtyřicet dvě a půl), tvůrci by mohli zkusit o malinko více kopírovat děj knihy a dokázali by třeba navodit atmosféru knižní předlohy, která je prý úplně někde jinde ( a samozřejmě na to, že to napsal asi v patnácti). Vyložoně smešná mi přišla pasáž, kdy dračice vzlétla do mraků a najednou vyspěla, horší fintu si snad scénárista nemohl vymyslet, aby urychlil stárnutí dračice. Akční scény chabé. Avšak jediný moment, který mě trochu potěšil, byl finální souboj hodné dračice s Eragonem na zádech proti zlému dráčkovi s parchantem na zádech. To mělo spád, tedy v rámci možností, avšak v knize to prý bylo úplně jinak, jak mi bylo vysvětleno. A somezřejmě triková hlavní hodná dračice byla skvělá (ale měla v knize peří??). Občas jsem se opravdu musel smát, i když mi to mé děvče pak trochu vyčítalo, ale samo posléze uznalo, že to stálo za prd, jelikož knihu samo četlo. Jako parodie na fantasy dobré. Jako klasický fantasy film už slabší. Chvílemi se film dostává do infantilních poloh, avšak se dočkáme nádherných exteriérů (přišlo mi že jsem viděl kus Slovenského Ráje a Bielanské Tatry - nevím, kde probíhalo natáčení netrikových venkovních prostor). A hoši, ten český dabing.. který producent to vymyslel... výraz Drakobijec je opravdu moc.:)

Armageddon (1998)

J. J. musel bejt sjetej, když tohle psal. První půle ještě dobrý, všechno se to tak nějak drží v klasickym Bayovskym stylu. Ale v druhý půli se to na ně na chudáky valí neskutečnou kadencí a oni to prostě dokážou... Ubrat v druhé půlce na ultrazběsilém sázení možných i nemožných katastrof vteřinu za vteřinou a bylo by to celkem fajn a legrace. Takhle je celkový výsledek, doplněný o značnou dávku laciné neměcké romantiky a extrémní dávku proamerikanismu, střihléhlo rozbředlým patosem (který tak moc dávkovaný je až spíše k smutku než k smíchu), bohužel jen podprůměrným koktejelem, ne-li břečkou. A nad propastí velikosti Grand Canyonu jí drží pouze neskutečné triky a tradičně vizuálně vymazlený pan režisér s celkem sympatickou crew (Zlaté maliny pomineme).

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Totální pohřbení Alien série. Ano, tak mě to zklamalo. Z pověstné atmosféry nezbyl už ani vyčpělý parfém. Jen stupidní dialogy, špatné herecké výkony a malá míra zábavnosti, kterou se autoři pokusili vykompenzovat mírou hnusu, jež, jak víme, někdy nemusí znamenat automaticky napětí (viz první -nejlepší- díl). S Alien sérií má film společné jen výtvarné (perfektní) ztvárnění, vesmír, potomka společnosti a Sigourney alias Ellen Ripley, jež sice místy ve Vzkříšení přehrává a zbytečně říká: "Koho tady mám vopíchat...", avšak stále je to ona. Zachraňuje ty dvě hvězdičky. Škoda, čtyřka leží příběhově někde mezi dvojkou a trojkou, ale kvalitativně pod nimi. I pod Vetřelcem na třetí přes mnohem lepší triky. Naštěstí to není zbytečně dlouhé, potěší pokusy o pár zvratů, přítomnost androida od C. Bohužel vetřelec-člověk na konci je spíše k smíchu. Zbytečný film, který Vetřelce nikam neposouvá a z části pohřbívá všechny klady dosavadní série. Nejslabší finální zmrtvýchvstání-zjevení Vetřelce v sérii. Ronu Perlmanovi sedne více Hellboy.

The Cloverfield Paradox (2018)

Proboha proč? Cloverfield svět si po 2 prima filmech zasloužil dospělejší vyvrcholení. Námět pro mě šmakózní, ale ten obsah? Uf, to bolelo, J.J., aby to s tebou nešlo už z kopce... Tady by větší dávka sofistikovanějšího producentského zásahu šla jen k duhu.

Osada - Epizoda 6 (2021) (epizoda)

Pravdepodobne prestavame se zenou sledovat. V pulce jsme dil vypnuli. Z postav se staly jen ploche nezajimave patvary, z epizod se stava sled smysl postradajicich ustrizku, veskere mluvene slovo susti papirem a navic je zahrane tak na silu, ze i nadejne rozehrana scena vysumi a rikame si: 'Co to jako melo byt?' A pak zacneme usinat. Posledni hvezda za dospele herce.

Definice lásky (2012) (TV film)

Šustění papírem je slyšet až za roh. Film naprosto bez jakéhokoli obsahu s charaktery, které svou plochostí předčí Polabskou nížinu, kdy 'prostinký' je milosrdné slovo. Polákovou by už valná většina chlapů poslala dávno k šípku, mistr Raego v posledním dějství otočí o 360° naprosto dementně a bezpředmětně, motivace Anikó Vargové snášet kotel od celé rodiny nenalezena. Abych to shrnul, většina charakterů je na pěst. Hubenou hvězdu zachraňuje klasicky dobrý Igor Chmela, kde jediný jeho charakter a jemu vlastní projevy dávají značit logickému vyústění a skutečnost, že jsme to dokoukali.

Leviathan (1989)

Ani obstojné obsazení a maestro Goldsmith za klavírem nezachrání tenhle film před upadnutím do břečky v druhé půlce. Při pokusech o přidávání tempa a gradaci napětí se Leviathan rozplizne na spoustu zbytečných záběrů (a chaoticky stříhaných), začnou se kupit totální hlouposti (vynoření) a všechno zabije závěrečný basketbal a úder do ksichtu. Až tomu ve výsledku nemohu odpustit tak okaté vysávání Vetřelce a Věci.