„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Tuna zlidovělých hlášek, přehršel perfektních hereckých výkonů (Plha, Hujer, rodinné duo Sovák - Schmitzer) v krásném filmu mistra české komedie. Oldřich Lipský opět naplno zabodoval opět s tandemem Svěrák - Smojlak.

Rocky (1976)

Nechápu, jak toto amatérské video mohlo shrábnout tři oskary. Herci jsou průměrní, kolikrát se nám ukáže mikrofon v záběru a samotný obraz je nesčetněkrát lemován jakoby objektivem kamery. Výsledek zachraňuje pár režijních vychytávek (televize, trénink), vynikající hudba a skutečnost, že ono amatérské video je někdy celkem zábavné a dokáže sem tam probudit i emoce. Jenže závěrečných 15 vteřin je vyloženě zbytečných, k smíchu a koleduje si o Rockyho pověstnou pěst. Pro mě je to rána vedle a velké nepochopení světového kultu. 50-60%

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Naprosto geniální záležitost. Nezapomenutelné. Buď miluj, nebo odejdi. Napoprvé je to pro mě jeden z nejsilnějších komediálních zážitků. Neexistují čtyři nebo tři hvězdičky. Buď odpad, nebo oddanost tomuto humoru. Pro mě nejlepší záležitost Pythonů. What is your Quest?

Šimon a Matouš (1975)

Tohle je klasika. I když klon, nejde mu neupřít mou mladickou zamilovanost (do něj).

Tři dny Kondora (1975)

To byly ty doby, kdy thriller nedoprovázela neskutečně zmatená a roztřesená kamera. Scény byly přehledné, věděli jsme přesně, co se na plátně děje. Při rvačce se zúčastnění nemlátili kameny a těžkými, kovovými předměty po hlavách. Tři dny Kondora mě také vtáhly a napínaly před závěrečným rozuzlením, jak to dopadne? Povedený konec.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Filmy s touhle nezapomenutelnou dvojkou zbožňuji již od mala a vždy si ty z těch lepších rád a s chutí zopakuju. Tento však patří k těm nejlepším. Jedná se o naprostou klasiku, která definitivně nastolila všechna klišé snímků s Budem a Terencem. Můžeme se z něj učit a předvídat dokonale ve filmech dalších. Pro mě je to genialita a vrchol italské komedie. Zpívací scéna z nácviku sboru je legendární a životu nebezpečná, umírám u ní smíchy. Když Bud a Terence, tohle by měl být pro každého odrazový můstek.

Kmotr II (1974)

Al Pacino je bůh, ale Marlon Brando o něco větší. Perfektní film a důstojný nástupce dokonalé jedničky.

Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Naprostý vrchol české večerníčkové tvorby. Táta mě jako malého vždy při sledování poňoukal - fandil, aby už konečně vyhrál jednou Trautenberk a já dětsky slepě ctil Krakonoše - nezapomenutelné. I když zpětně se na to dívám někdy jinak: Krakonoš byl občas pěknej parchant.:)

Skleněné peklo (1974)

Skutečně skvělá učebnice katastrofického žánru s celkem nekompromisním dějem a siituacemi. Bavil jsem se celé dvě a půl hodiny - a to výtečně. Nač říkat více? Snad zmínit jen nádhernou hudbu. A zmínit fakt, že Newman s McQueenem jsou spolu naplátně dohromady tak tři minuty a prohodí spolu cca 20 vět. Kdekdo by řekl, proč nevytěžit ze souhry těchto ikon více? Unikát! Chci to vidět znova.