Godzilla tai Space-Godzilla (1994)

Celkom zaujímavý film, hlavne keď si odmyslím mini Godzillu, mini Mothru, mini víli, opätovné používanie telepatov a ich neuveriteľných schopností vo veľkom a ďalšieho obludného mecharobota, ktorý je proti kaiju potvorám nefunkčný. Konečne na Godzillu idú trochu inak a okrem nekonečného strieľania všetkými tankami, delami, raketometmi a stíhačkami sme sa dočkali stealth prístupu špecializovanžch jednotiek. Ale nelogickosť je opäť prítomná a zjavná - v minulosti im nestačili všetky delové granáty sveta a teraz na ňu odhodlane mieria dokonca aj pištoľou, jednou jedinou.... :D Na druhej strane sme sa dočkali celkom vymakaného nového protivníka, ktorý je s prehľadom desivejší ako pôvodná Godzilla (tú by už trebalo faceliftovať) a nekonečnej, ale relatívne originálnej bitky. Keď sa budem snažiť ignorovať veci, ktoré sú mi proti srsti, nakoniec to nie je tak strašné. PS: G. sa nám posúva do neutrálnej roviny.

Godžira VS Mekagodžira (1993) odpad!

Ťažký prípad - nesympatický hlavný hrdina (takému priblblému ohreblovy sa veľmi nedá fandiť) a smiešne nekvalitný dej - návrat Rodana je spojený s perfektne ukážkovou scénou ako sa to nemá robiť - už keď to vyzerá byť pre vedcov na ostrove najhoršie, z ničoho nič (doslova) sa objaví Godzilla a pekne bezdôvodne si to rozdá s Rodanom na 5 minút, tak aby mohli vedci odletieť. A toto Japonci nemali dopustiť, nechali si ničiť Suzuku! (sad face). Aby sa prúser zavŕšil, potom sa narodilo Baby, začali sa riešiť rodinné väzby medzi monštrami, rozbehlo sa telepatické dorozumievanie a film išiel definitívne do sr... Naviac sa mi zdá, že efekty sú o kvalitatívnu úroveň o niečo nižšie ako zvyčajný štandard posledných filmov. Asi ma to nekonečné recyklovanie duelantských (a viacnásobných) súbojov už prestalo baviť a zlízol si to tento film. Ale tie červené svetielkujúce oči, na tie sa dalo pozerať.

Godzilla tai Mothra (1992)

Japonský Indiana Jones hneď na začiatku, pozerám, že japoncov baví opisovať zaručené hitovky zo západu, minule Terminátor a teraz Indy....pridaný japonský špecifický humor buď milujete alebo nenávidíte, ja som zatiaľ nerozhodnutý. Toľko k úvodu filmu. A čo zvyšok? Ďalší z novodobých rádoby remakov sa zameral na príbeh Mothry - a ten sa mi zo všetkých príbehov "kaiju mytológie" páči asi najmenej. Bod plus apoň za podvodný (nie podvodnícky) súboj pri vulkáne, niečo také nevidíte v každom filme (iba v každom piatom :D). Veľmi blízko k odpadu, veľmi blízko. PS: Môj komentár s poradovým číslom 300. Je ich už ako Sparťanov! :D

Godzilla: Duel megasaurů (1991)

Až v tomto filme nám bude poodhalený skutočný pôvod Godzilly (a jeho úhlavného nepriateľa) a tiež nám na samom začiatku filmu bude poodhalený jeho koniec - spoiler alert od samotných tvorcov.... Zvyčajne ma filmy s cestovaním v čase veľmi neoslovia, ale tento na to ide celkom šikovne a uveriteľne (ak sa to dá tak nazvať). Spolu so zaujímavým, i keď kvalitne uleteným príbehom a samozrejme nie veľmi prekvapivým dejovým zvratom je tento film slušné sci-fi. Ale tie efekty sú už skutočne na smiech, porovnajte si T-Rexa z Jurského parku s týmto T-Rexom. Dá sa povedať, že rovnaká doba vzniku a úplne rozdielne prevedenie. Len škoda, že v druhej polovici sa z toho stáva niečo ako nevydarená vykrádačka Terminátora, v závere predsa len príde na prekombinovanosť myšlienky s cestovaním v čase (plus vytunovaný Ghidorah, prečóóó) a keď pridáme veľmi zaujímavé herecké "výkony"...nemôže, aj keď sa o to snaží, dostať odo mňa priemerné 3 hviezdy. PS: Mne sa zdá, že pri väčšine filmov mám úplne opačnú mienku o kvalite, ako ostatní Godzilí fanúšikovia.

Godzilla vs. Biollante (1989)

Zlátanina bondovky, nadprirodzena (všetci tí detskí telepati), skutočného nástupcu pôvodnej Godzilly (stvorenie zlej zbrane vedcom z dobrých úmyslov), s priehršťou repetetívnej deštrukčnej akcie, nejakým štandardným románikom dvoch mladých ľudí (najlepšie hlavných postáv) a z diaľky viditeľné a dopredu rozpoznateľné mravné ponaučenie na záver - čiže štandardný monster movie. Bohužiaľ tento ma nebavil, chybou asi bude prekvapivo veľa akčných scén a hlavne nadmerné používanie ohnivého dychu Godzilly (kde sú tie časy, keď som sa zabával na wrestligových chvatoch), rýchlo sa to omrzí a o dejovej stránke ani nehovoriac. Len tak premýšľam, dokedy budú robiť Godzillu s bábkohercom, ale už sa objavuje náznak budúcnosti - prvé počitačovo generované scény. Zo zatiaľ najultimátnejšieho protivníka Biollante (jednoznačne drsnejší ako King Ghidorah) mohli vyťažiť o niečo viac.

Návrat Godzilly (1985)

Tento niečo ako remake prvého filmu je viac o politike ako o Godzille, ale to mi nevadí. Efekty vskutku veľkolepé (čo dokázali predviesť s hercom v obleku a miniatúrami je podivuhodné, vydupali z toho maximum), ale čo je dôležitejšie, obsahovo veľmi nemastné-neslané.....hlavný problém je omylom vystrelená jadrová hlavica? Ale prosím vás, dá sa to aj lepšie. Ďalsia vec mi nejde do hlavy, kedže to nie je remake, pretože dej pokračuje po prvých filmoch, prečo je Godzilla zrazu opäť nepriateľská voči ľuďom? Alebo prečo je G. ako spomalený zhypnotizovaný film riadený nejakým práve vymysleným pudom? K hlavným pozitívam by som priradil celkom dobrú hudbu, inak veľmi nie je čo vypichnúť.

Mechagodzilla no gjakušú (1975)

Priame pokračovanie Godzilla vs. Mechagodzilla ma zaujalo oveľa menej ako predchádzajúci film. Mlátenie prázdnej slamy, ktoré neprináša moment prekvapenia. Vlastne neprináša nič neopozerané, opäť sú tu mimozemšťania so svojím "masterplanom", opäť im ide po prstoch dvojica vyšetrovateľov z Interpolu a je tu aj nerozhodnutá žena, ktorá nevie na čiu stranu sa pridať a dôjde ako vždy na tradičný súboj kostýmových hercov, pričom si privolali do partie nového neohrabaného kamaráta....

Godzilla tai Mechagodzilla (1974)

Myslel som si, že Godzilla vs. Mechagodzilla bude úplne kopírka King Kong Escapes. Ale našťastie nie je, je tu oveľa väčšie ohnivé inferno! :D Ach, ale prečo tu trepú zase tých mimozemšťanov....našťastie nie sú tak na smiech ako predchádzajúce pokusy. Zaujímavé, už niekoľkokrát som videl podobné alebo takmer rovnaké filmy (King Kong Escapes, Godzilla Vs. Monster Zero, Godzilla Vs. The Sea Monster), ale zatiaľ čo ostatné som pretrpel, tento mi neprekážal. Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Normálne som sa asi zbláznil a celkom sa mi to páčilo! Áno, má to svoje muchy mäsiarky, ale v rámci tohto bláznivého podžánru je to celkom vydarený film. Máme tu všetko - zákerných tajomných záporákov, podradnú neoriginálnu dejovú zápletku, trochu okultna, niečo z akcie a veľkolepé súboje monštier (tie mi vadia pre svoju infantilnost a neohrabanú smiešnosť, veď viete prečo, ale tu to tak nebolo! Bavilo ma to do konca, a že ten záverečný súboj bol riadne dlhý.).

Godzilla tai Megalon (1973) odpad!

Ďalší z množstva podivných filmov. Prvá scéna (na jazere) celkom pekné natočená, bohužiaľ ďalej to natočené pekne nie je. Najviac ma rozsekala naháňačka na konci prvej tretiny filmu, ešte nikdy som nič podobné nevidel, skutočný zážitok...A ďalšie bizarné scény nasledujú v rýchlom slede, oni vlastne idú v nekonečnom rade za sebou. Pohyb maxichrústa Megalona je na Oskara, robot sa sám naprogramuje na x-násobné zväčšenie aby bojoval s potvorou, hlavní hrdinovia prežijú neskutočné...Too much bullshit a primálo Godzilly. Už sa to začína zvrhávať na obskúrny kabaret ľudí s úchylkami na oblečky monštier. Robot podáva ruku Godzille po dobre odvedenej práci....povedzte mi, že to bolo robené pre 7 ročné deti, inak si to zlyhanie vysvetliť neviem....

Čikjú kógeki meirei: Godzilla tai Gigan (1972)

Myslel som si, že som si už zvykol na herecké výkony v kaiju filmoch...ale tu je to na novej (pochopiteľne) horšej úrovni. A to som ešte poriadne nezhodnotil príbeh, ktorý je plný WTF momentov (obyčajné dievča prebije dvoch namakaných ozbrojených ochrankárov ako nič DVAKRÁT, OK pozabudol som, že dievča je karatistka ale aj tak....) a nelogického správania sa, jednoducho ešte horší ako "hranie" hercov. Ďalšia perlička (z mnohých) sa nájde pri rozhovore medzi monštrami, kde navzájom medzi sebou pri dorozumievaní zvieratá využívajú zvuk pretáčania kazety - vybuchol som smiechom. Bláznivý dej, ešte horšie prevedenie, ale body plus aspoň za novú über Godzillu na scéne, na ktorej sa konečne dizajnéri poriadne vybúrili. Bohužiaľ, bojové scény su stále zárukou kvalitnej zábavy (wrestlingové chvaty nikdy neomrzia), pričom sa mi zdalo, že niektoré scény sú recyklované zo starších filmov, napríklad pád Godzilly cez most v 67. minúte. Neviem, aký matroš brali tvorcovia pri tvorbe tohto filmu, ale chcem ho tiež. :D (nápad s meterologickým balónom, tip-top). Jedna hviezdička za Gigana a za šokujúcu "first blood" scénu. PS: King Ghidorah náhodou nezomrel v jednom staršom filme? PS2: Godzilla začína byť až nudne neporaziteľná...