Barry Lyndon (1975)

Tento film bol dlhý asi ako moje čakanie na obhajobu mojej diplomovky, a asi aj tak rovnako záživný. Život každého človeka má svoju sínusoidu vzostupov a pádov - a Barry Lyndon mal zo života poriadnu húsenkovú dráhu.... Dalo sa to pozerať, ale vyšiel som z toho vyslovene bez negatívnych alebo pozitívnych nálad (ale kostýmy a výpravu musím pochváliť, na nich sa dalo záležať).

Mechanický pomeranč (1971)

Posolstvo Mechanického pomaranča je tak odvážne a rovnako aj drsne ukázané, že sa jednoducho nedá prehliadnuť. Film si zobral poriadne sústo, ale zuby si nevylámal, je tu toho poriadne veľa - dystopický svet budúcnosti, prichádzajúca totalita, morálna skazenosť, všadeprítomné extrémne násilie a extrémne spôsoby ako ho vyriešiť, politické manipulácie, kreatívne využitie klasickej hudby ako súčasť zápletky a neveselá predstava budúcnosti, ktorá má ďaleko bližšie k súčasnosti, ako by na prvý pohľad mohlo zdať. Výborné spracovanie, ale je tu jedno ALE. Pre priemerného diváka (akože mňa) je príliš experimentálny. Neviem, nepozeralo sa mi na to dobre a nedalo by sa povedať, že som si jeho sledovanie užil (asi príliš náročný žáner na sobotné popoludnie) a užívanie si asi ani nebol Kubrickov zámer. Celková pointa má riadne gule, z násilníka spravil režim obeť, ktorému sa všetci ospravedlňujú...Rozhodne stojí za zamyslenie aj dnes, takmer 50 rokov od premiéry, film je stále aktuálny a možno čím ďalej, tým viac.

Tento film má veľmi rozvláčny rozjazd, prvú polhodinu to nebolo ani vážne, ani zaujímavé ani vtipné, proste nijaké. Potom Dr. Divnovláska už našťastie našiel svoje smerovanie. A musím sa priznať, že zopár absurdných úsmevných momentov film ponúkol, ale rozhodne som nebol ohúrený a ani som nepukal od smiechu. PS: Toto je môj komentár s poradovým číslom 600, neuveriteľné kde som sa dostal... a kde sa zastavím?

Lolita (1962)

Ešte aj dnes by som s určitosťou opísal Lolitu ako provokatívny film, tak aký rozruch musel vyvolať v dobe svojho vzniku? Hneď úvodná scéna si ma namotala (Peter Sellers v celom filme ide na bomby a dostal do vena takú podivínsku postavu, bije z nej maximum) a aj keď ma film veľa poslabších miest, hneď niekoľko výjavov sa vryje do pamäti (scéna s nabíjaním pištole bola jednou z nich). Zaujímavý pohľad na ľudskú slabosť ducha a jeho boj morálnymi hodnotami (či už vo vzťahu muž žena ako milencov, a aj ako skúmania manželského zväzku, k náboženstvu a a ďalších osobných veciach človeka a ľudí). Chcel som dať 4*, ale druhá polovica filmu ma veľmi nezaujala. Prvá bola celkom dobrá. Premena Lolity v závere filmu z mladučkej a vypočítavej dievčiny, ktorá sa ako lusknutím prstu zmenila na rozumnú (ale stále vypočítavú) žienku domácu, ktorá drží rodinu na hladine, sa mi nepozdávala.

Zabíjení (1956)

Veľmi dobre napísaná krimi s jednou vynikajúcou postavou - manipulátorky Sherry. Tiež sa mi páčilo veľmi podrobné rozplánovanie (ako vždy takmer) dokonalej lúpeže a podrobné a nechronologické zobrazovanie deja. Ale to je všetko, čo je primálo na výborný film. Nebol som z neho na vetvy. PS: Toto je asi jeden z filmov, ktoré zrejme Tarantina ovplyvnili v jeho filmárskom remesle.

Vrahův polibek (1955)

Nie práve najvydarenejšie Kubrickovo dielo, veľmi priemerná krimi, ktorá ma nijak špeciálne nezaujala. Je to tak obyčajný film, že ani neviem, čo by som napísal viac, lebo nemám čo.

Strach a touha (1953)

Dal som sa na maratón filmov Stanleyho Kubricka a už jeho prvotina mi dala zabrať. Poriadna psychohra z prostredia vojny, ktorá sa rozplieta do širších súvislostí, ale iba dve z troch postáv a ich motivácii mi boli zaujímavé, tretí (Sidnyeho) príbeh sa mi vôbec nepáčil. Áno viem, že tam boli štyri postavy, ale tá posledná bola skôr len do počtu. Priemer.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Počkať, niečo mi tu nehrá, pozerám remake Godzilly alebo remake Konga? Rovnaké titulky ako vo filme o Godzille a dokonca je tam rovnaká dejová "prupovídka" (s úplne rovnakými replikami, od slova do slova! - "V 54-tom tam robili atómové testy. Neboli to testy, ale oni sa snažili niečo zabiť."). To, že sa film odohráva v rovnakom univerze a za všetkým je rovnaká organizácia (Monarch) to ešte neznamená, že sa budú kopírovať repliky. Fúú, ako vedel som, že v Legendary Entertainment pripravujú Konga na duel s Godzillou (na ktorý sa teším ako malé decko, plus moje tajné želanie - nech to preklenú aj so svetom Pacific Rim prosím prosím - guilty pleasure level maximálny) ale tvorcovia tú prípravu na budúce filmy nezobrali z najlepšieho konca. Taká nenáročná akčná oddychovka, ktorá ma ale veľmi vydarený vizuál s množstvom ľúbezných záberov a detailov. No proste samé super slowmo efekty, instagramové filtre na kamere a pekná akcia. Nič viac, niť menej. Film samotný, keď si to tak uvedomujem, je úplne bez ladu a skladu, postavy len bezcieľne putujú od jedného extrémneho stretnutia na ostrove k druhému a k tretiemu až do finále. Za vizuál 100%, za dej asi 5%, čiže priemer, ale úprimne sa mi to celkom páčilo a chvíľu som rozmýšľal až nad 4*. Tento film je ukážkový príklad, kde by som chcel dať hodnotenie tri a pol, škoda, že sa to nedá. Kong nám nabral steroidy, slušne povyrástol, je poriadne hustý a jeho ničenie som si užíval, ale bude to stačiť na Zillu? Dúfam, že uvidím už čoskoro.

King Kong (2005)

Neviem, prečo mi ČSFD komentár ani hodnotenie k tomuto filmu opakovane neregistruje, už ho tu dávam asi tretí krát..... Jacksonov epický Kong. Musím sa priznať, že tento remake som videl skôr ako pôvodnú verziu. Je tu všetko ako v pôvodnom filme, dokonca niečo naviac a všetko je to vtlačené do extrémnych rozmerov a podôb. Scéna s prechodom priepasti cez kmeň stromu? - checked, veľa dinosaurov? - checked (plus tá dokonalá akčná sekvencia s TROMI t-rexami, čo trvá 15 minút!!!), spoznávanie krehkej krásky a Konga? - checked, nechutná scéna s obrovským hmyzom? - checked (tá bola z pôvodného filmu z roku 1933 vystrihnutá, tu sa pridala), veľkolepé a dojemné finále na Empire State Building? - checked (plus navyše sa vo veľkom štýle ničí zasnežený New York) a mnoho ďalšieho. Všetko to robí z filmu nádhernú poctu originálu a je viac ako jeho poctivý pokračovateľ. Ale je tu jeden háčik, všetok ten obsah robí z filmu takmer nekonečnú exhibíciu, ktorú je najlepšie pozerať na etapy. Ani ja som to na prvý krát nepozeral vkuse...

King Kong (1976)

Originál je len jeden. Snaha bola, ale na filme mi vadí nejedna vec. "Kráska" je skutočná kráska, ale aj zároveň aj strašne otravná a hlúpa postava. Normálne som fandil, že nech si ju Kong zožerie. Ani z trikovej stránky to nie je bohviečo. Čo z toho, že Kong vyzerá oveľa realistickejšie, keď ostatné efekty sú na tom snáď horšie ako v pôvodnom filme? Napríklad scéna s kmeňom cez priepasť vyzerá poriadne amatérsky a odfláknuto. Celkovo sa na ostrove zdržíme len minimum času a hneď sa uteká k finále, ktoré vôbec nemá štýl a veľkoleposť pôvodného filmu.