Záhadná Země (2015) (pořad)

Zaujímavý koncept. Fotografie z družíc a satelitov zachycujúce záhadné zjavy, svetlá alebo geometrické obrazce na Zemi, čo sa môže pri takomto záhadnom koncepte pokaziť? Zatiaľ som videl asi 8 častí a musím povedať, že kvalita je skutočne rôznorodá. Opäť sa tu vyskytuje rozšírený nešvár dokumentov na Discovery, sú zbytočne dlhé a rozťahané - na niektorých neznámych objektoch sa tvorcovia pristavia na večnosť a samozvaní odborníci na všetko sú schopní 10 minút rozprávať o tom, čo to nie je a nakoniec z toho výjde, že nikto nevie čo to je, alebo naopak niektoré skutočne zaujímavé záhady odpinknú za tri minútky bez širšej diskusie. Tu predstavované mystéria by som zaradil do troch kategórií: 1. záhady, ktoré spočiatku vyzerajú veľmi tajomne, ale nakoniec sa príde na ich celkom racionálny pôvod (väčšinou sú to rôzne geometricky zaujímavé stavby) - tieto sa mi páčia najviac, ale percentuálne sú v dokumente zastúpené najmenej. 2. jednoducho neznáme a nevysvetliteľné záhady, kde ostáva iba polemizovať o možnom pôvode a seriál vám nedá na nich odpoveď, maximálne tak veľmi pochybnú, tých je percentuálne asi najviac - bavia ma od prípadu k prípadu. 3. úplne hlúposti, naposledy ma zaskočila "obria tajná nacistická základňa z druhej svetovej vojny na Antarktíde" - ako toto zistili z jednej neostrej machule, na ktorej nebolo skutočne nič vidieť...a ako sa tvárili maximálne presvedčivo, poriadny trapas. Tieto senzáciechtivé absurdnosti posúvaju tento potencionálne dobrý dokument na úroveň sci-fi peciek ako sú Ancient Aliens. Nápad dobrý, ale obsah čoraz viac na výsmech.

Etiketa (2004) (seriál)

Tento výukový seriál, ktorý by som doporučil pozrieť si každému človeku, má možno nečakanú chybu, je až príliš podrobný a rozsiahly. Síce opisuje pomerne široké spektrum tém, zišlo by sa pozmeniť formát - kratšie, 5 minútové rýchlovky by mu sedeli viacej. Naviac, skutočne praktických a vhodných pre bežného človeka je možno prvých 10 maximálne 15 dielov, ostatné je vhodné pozrieť si ich, ak vás skutočne zaujala etiketa. Myslím si, že 99,9% sledujúcich sa nikdy nedostane na audienciu k prezidentovi alebo japonskému cisárovi. Ale prečo nevedieť, ako sa správať v daných situáciách, že? Nemôžem uprieť aj snahu tvorcov zatraktívniť jednotlivé scénky občasným maximálne suchým anglickým humorom, ale nie vždy sa podarí a občas sa iba trápne pousmejete. Nájde sa množstvo zaujímavých a poučných dielov, ale niektoré sú naopak úplne nadbytočné a nič neprinášajúce - napr. Sportovní diváci, Pešky i autem, Letadlem i autobusem či Kouření (tu sa začína čiastočne odzrkadľovať vek seriálu, v súčasnosti je to ešte prísnejšie...)

Slavné sportovní duely (2001) (seriál)

Videl som iba časť Ferrari vs. Mercedes a bol som doslova prilepený na obrazovke. Jednoducho strhujúci zážitok. Budem možno trochu trufalý, ale myslím si (a dúfam), že aj ostatné časti sú rovnako podmanivé. Snáď ešte niekedy v budúcnosti natrafím v televízii na ďalšie časti tohto zaujímavého dokumentárneho cyklu mapujúceho pravé korenie každého športového zápolenia - veľkej rivality.

Začalo to v Los Alamos (1995)

História atómového veku. Musím sa priznať, že na výbuchoch atómových bomb je niečo hrozivo príťažlivé. Dokument mi svojimy mrazivými zábermi a priam apokalyptickou hudbou Moskovského symfonického orchestra pod taktovkou Williama Stromberga privodil instantné zimomriavky v kilotonových objemoch. Skutočne šokujúce sledovanie. Čo sa mi jedine nepáči, je zjavná jednostrannosť dokumentu. Ukazuje američanov ako tých "dobrých" (čo je vlastne pochopiteľné, keďže ide o americkú produkciu z roku 1995) a všetkých ostatných za zlých. Pričom práve Američania majú na svedomí s prehľadom najviac testov (len upozorním, že už tak zarážajúca hodnota v dokumente nie je konečná), i keď ZSSR im statočne konkurovalo. Ale ťažko súdiť, ja som v tej dobe nežil, a niesom si istý, či by som vôbec chcel....

Telly (2012)

Vizuálne veľmi pekne spracované, ale k deju sa vyjadriť veľmi neviem. Čítal som aj priamo autorov opis filmu, ale mne nejako nekorešponduje s tým, čo som videl, eventuálne s mojimi dojmami.

Icarus of Pittsburgh (2002)

Neviem, o čo tu vlastne ide - či ide o osobnú dojemnú spoveď syna k svojmu zosnulému otcovi vypovedanú abstraktným spôsobom, alebo je to zábavný "mockumentary", alebo je to nejaká forma paródie a uťahovania si z rivalského futbalového týmu a mesta, pričom bližšie informácie sú mi ako outsiderovi neznáme. Ale čoraz viac sa prikláňam k názoru, že ide o nie veľmi vydarenú svojskú resp. až výstrednú komédiu.

Buena Vista Fight Club (2000) odpad!

Toto "veľdielo" sa ani nesnažilo o dej, jednoducho rezačka bez rozmýšľania, vlastne bez úplne všetkého. Hudba a zvukové efekty su luxusné, teda ak chcete odohnať susedov alebo hocikoho zo svojho okolia, blízkeho či vzdialeného/záleží iba na vás ako si nastavíte hlasitosť. Napíšte mi niekto správu, ak to náhodou niekto pochopil. (South Park, Fight Club a Buena Vista Social Club som si všimol, ale čo s tým?)

Fansom the Lizard (2000)

Prechod od stop-motion akcie s figúrkami ku kreslenému filmu určite Matherovi prospel. Dostali sme najnormálnejšie mini-dielko, ktoré konečne pekne vyzerá a má síce mierne ťažkopádne podanú myšlienku, ale aspoň nejakú má. Objektívne to na tri asi nemá, ale chcem zvýrazniť podarenosť tohto krátkeho filmu oproti zvyšku Matherovej produkcie.

Les Pantless Menace (1999) odpad!

Toto bol asi úplne prvý zjav (nemôžem to nazvať filmom), pri ktorom sa neveriacky pozeral čo sa deje na obrazovke, totálny výplach.

The Qui-Gon Show (1999)

Mather sa prekonáva, jeho výtvory už majú niečo ako príbeh. Aspoň za tú scénu s Yodom - "You're drunk, give me the keys", dám nejaké hodnotenie. Ináč stále nič.