Kovbojové a vetřelci (2011)

Spojení SF a westernu? Nápad neobvyklý, provedení méně dobré. Westernově to není nosné a SF je sice vizuálně vetřelecky docela dobré, ale příběhově plytké. Dokud není jasné, o co jde, tak to jde. Vyjevením skutkové podstaty se ale příběh propadne do prostřednosti, kde zlý Kevin se snoubí se zlým Harrisonem, a k tomu se ještě snoubí ET milkou. Nakonec bratři indiáni ruku v ruce s bílými bratry pod vedením Daniela Craiga hubí vetřelce šípy a kopími, ale jinak docela malebná podívaná bez nároků na uvěřitelnost nebo nutnost přemýšlet.

Loupež století (2020)

Možná, že tam na jihu se mohou smíchy potrhat z pár veselých výstupů jejich oblíbených sympaťáků, ale tady je to spíše průměrný film o vyloupení banky, na kterém je zajímavé jen to, že to má námět v reálném příběhu, a že to bylo vytvořeno v Jihoamerice. Jako krimi je to celkem nezajímavé, bez napětí a dost naivní, i když  se tomu nedá upřít jistá lehkost a elegance. No a to závěrečné, "jak to dopadlo, když je dopadli"je sice možná podle reality, ale je výpadkem příběhu i filmové uvěřitelnosti. Film se stejným názvem v češtině "Loupež století" z roku 2014 sice také kulhá na několik nohou, ale snaží se tam John Travolta.

Loupež století (2014)

Travolta pořizuje kopii obrazu C. Moneta, aby získal prostředky na vyléčení syna -  no to mi jděte z kina! Argentinský film stejného názvu Loupež století (2020) má sice kupodivu tady na ČSFD lepší hodnocení než toto dílko, ale je to ještě větší patlačka a bez Travolty. Vypadá to, že podprůměrná hodnocení tohoto filmu jsou dost poznamenaná zklamáním toho, že se legendární Tráva dal uvázat k takovémuhle průměru.

Avengers (2012)

Elasťáky na rychlobruslení nebo tchořovo kladivo? Možná jsem špatně hledal, ale našel jsem jsem v tom jen přeblikanou přehlídku posedlých animaček s trapnými postavami z komiksů.  A co Mandrake, ten by se tam nedal vecpat? Není to ani vtipné, napínavé, mysteriózní, drsné nebo dokonce k zamyšlení. Když to srovnám třeba se Sin City, tak tohle je prostě mněkoň. Zaráží mne, proč to má tak vysoká hodnocení. Je to v tom, že příznivci původních komiksových předloh prominou emocionální a příběhovou plochost a patetické filmové neumětelství?

Doom (2005)

Mnoho příznivců hry Doom to asi nepotěší - chatrný děj, kožené postavy, pitomé flintičky, naivita akčních scén a ukradená monstra nám mohou být ukradená.  Nezachrání to ani malebnost dekorací - je to prostě břidok (což severomoravsky znamená cosi jako řídký výkal).

Interstellar (2014)

Slibný začátek, slibně myšlenky, filmově malebné dobře rozjeté SF z prašného postapokalyptického amerického Kukuřínova. No, ale už na tom dialogu ve škole se ukazuje plochost příběhu a emocí. Dál to nenapraví ani pompézní vesmírné scény s jakýmchceš audiem. Rádobychytré kecy o časoprostoru nepřinesou nic nového a pojukávání z knihovny a morseovka akorát tak nase_ou. Prostě místo kulťáku je to "Pec nám spadla" do černé díry.

Vládci chaosu (2018)

Ach, ale ach - kdo nepatří mezi příznivce black metláků, tak ho asi tento film neuchvátí hudební složkou. No a pak už jen zbývá trapná posedlost zlem, která je zde jen velmi chabě zobrazena bez jakékoliv přesvědčivosti. Ze zpracování je zřejmé, že jde jen o trapnou nápodobu adorace zla, a to, že to skončí nějakým laciným amatérsky natočeným popícháním kudlou, což má asi účelově sloužit propagaci téhle hlouposti.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Ano, je pravda, že je to dramatický propad do nedramatičnosti oproti jedničce. Skoro nic se tam neodehraje, nikoho to nepřekvapí a nemá to skoro žádnou gradaci. Že je to zjednodušené, a že je to úvod k dalšímu dílu je očividné, a to je dost nefér vůči divákovi. Sice řemeslně filmově a herecky provedeno, ale sociálně fakt slabé a to úřednické spiknutí dědů dost blbé.

Loganovi parťáci (2017)

Vidláčtí bratři, z nichž jeden má umělou ruku, ukradnou tržby z potrubní pošty na automobilovém závodě, což ale není korektní vyrovnávka pro handicapovené, ale docela svěží akční a komediální dílko. Kdo by očekával zamyšlení, zůstane zamyšlen, ale užije si spostu americké hlouposti, zde ovšem promyšleně a řemeslně zdařile zobrazené. Slovo "buran" ve významu "vidlák" pochází ze německého bür(e) (soused, sedlák, hrubý člověk). Buran (Буран) se jmenoval také první sovětský raketoplán.

Za borovicovým hájem (2012)

Klidně by se to mohlo jmenovat i "Za borovicovým hajzlem", neboť z toho teče smradlavá banalita všemi otvory. Pokud bylo záměrem tvůrců vykreslit hloupost amerického Kukuřínova, tak se jim to povedlo znamenitě, ale jak bylo řečeno jinde, nedrží to pohromadě a moc napětí v tom také není.