Amadeus (1984)

Nemám k tomu prostě slov. Vše je dokonalé. Přes výpravu, lokace, režii atd. Vrcholné dílo, které řadím mezi mé nejoblíbenější kinematografické zážitky!

Pearl (2022)

Pro začátek RIP Mr. Goose. Tohle je nejlepší psychologické slow-burn, co jsem za poslední dobu viděl. A že si to s přehledem dává do kapsy i všechny ty Jokery, Batemany apod. Samozřejmě na tom má největší účast právě Mia Goth, která jako by chtěla převzít louč královny hororu a s jejím brekovitým křikem a křečovitým úsměvem se ji to vlastně docela daří a ten titul není daleko.  V jistých momentech je to mnohem ujetější, než X a možná to není ani tak záběry, ale spíše tím nenápadným pomrkáváním na to, co je doopravdy Pearl zač a čeho všeho je schopná. Bacha tedy, ať vám nevypadne obrázek z lacláčů do uschnutého pole a nenajdete tam strašáka, s kterým se zkamarádíte trochu více, než Dorotka v čarodějovi. I tyhle pomrknutí mi přijdou skvělé a už jen ta stylizace připomínající technicolor je mi moc sympatická a živé barvy v tomhle žánru vynikají. (speciálně rudá je fakt sexy) Dlouhé pompézní dialogy a jejich upřímná reflexe je jen třešničkou na dortu. Za mě o dost levelů dál, než X. Bere si to ty nejlepší momenty z naprostých klasik a zároveň se to umí interpretovat expresivní originalitou a láskou k řemeslu, jako takovému. Please I´m a star! Somebody help me!

Ragtime (1981)

Možná mírně nedoceněný Formanovo snímek, který se zabývá důležitými tématy u různých škatulkovaných postav a vytváří uměleckou demonstraci a tentokrát trochu vychýleněji v americkém stylu počátku 20. století, kdy filmu sluší veškeré kulisy a také dobová ambientní ragtime hudba. V půlce se film převtělí do konfliktu, ve kterém jsou jasně nastolené výtky tehdejšímu systému a jeho klíčovým změnám k prosperitě společnosti. Opětování pomsty není správná cesta. Hrdost předchází v zatracení a znevážení základních pilířů rasového novodobého postavení. Přesto je privilegovaná společnost bělochů přesvědčena o svoji vlastní spravedlnosti. K pokojnosti a mému uspokojení chyběla ucelenost celého filmu, jako takového. Ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Šprtky to chtěj taky (2019)

Okázalá teenage komedie z roku 2019 působí opravdu nadčasově. Nejde jen o mírnou dekonstrukci žánru, ale i o posunutí kreativity a využití obyčejných prvků feel good filmu na úroveň, kdy je samotné jádro filmu přesahem daleko za hranicemi běžných komedií. Ženské problémy a jejich (ne)vyrovnanost na prahu dospělosti je silné téma a v tomhle snímku velice přirozeně geniálním způsobem zpracované. Bavil jsem se a smál jsem se od začátku do konce. Filmový debut se O. Wilde povedl na výbornou!

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Achjo. Barevná slátanina, která v sobě nemá vůbec nic. Možná až na solidní úvod a konec. Takhle tratit na tak kvalitních hercích, to mě opravdu bolí a ještě s tak debilním scénářem. Nejhnusnější vizuál, co jsem za poslední dobu viděl. Tohle je přesně ten bod, kdy konečně Marvel plácli fanoušci pořádně přes prsty. Uvidíme, jestli to do budoucna zabere, či to bude už jen upadat.

Ospalá díra (1999)

V tomhle filmu naleznete vše, co na Burtonovi milujete a dokonce v trochu drsnějším měřítku a to je příjemné. Gotickou nádhernou atmosféru doplňuje mistrovské dílo Elfmanova soundtracku. (+nádherná Christina Ricci)

Láska a smrt - Ššššš (2023) (epizoda)

Finále bylo poutavé, mrazivé a zničující zároveň. Neviděl jsem o rok mladší adaptaci a ani ji už vidět nepotřebuji. I kdyby byla sebelepší. Herci byli skvělí, atmosféra podmanivá a vykreslení celého případu srozumitelné a autenticky odvedené. Ale hit se nekoná, je to příběh komornější a možná by stačil i na dvouhodinový snímek.

Pravdivé lži (1994)

Ojedinělý akční film řízlý zábavnou komedií, který má nejlepší tango scénu, striptýz a geniální hlášky. Arnie skělý, ale Jamie ikonicky nejlepší ženská komediální role ever.

Láska a smrt - Šapitó (2023) (epizoda)

Konečně soudní proces a jeho nekompromisní způsoby výpovědí, ve kterých se dopodrobna vykresluje celý případ a jeho zákulisí. Velice kvalitní dialogy a pohledy, které nepřesvědčují jen osazenstvo v soudní síni, ale také diváka u televize. Elizabeth hrála opět pouze pohledem a bylo to mrazivě uspokojující. Finální výpověď patologa byla intenzivní a poslouchala se mi opravdu těžko. Vím, jak to dopadne a není divu, že je to výjimečný případ, který se nese s velkou kontroverzí a veřejným míněním o jeho omylech.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Šel jsem do kina s obrovskou nechutí, protože ani ten MEM poslední dva díly už nebyl úplně MEM, ale marná snaha o zavádějících linkách, které mě skoro unudily a to jak příběhem, akcí, či vtípky. Fast X jakoby reflektovalo všechny problémy a tvůrci začali chodit do polepšovny. Pravděpodobně prospěla i změna režiséra a opravdu se s jednotlivými scénami pracuje fakt dobře, kdy jsou všechny velmi dobře vystavěné, kamera se umí hýbat a herci si umí takovou tupost užívat a přistoupit konečně na pravidla hry diváků a občas si i pomrknout do kamery. Jen Diesel to myslí jako jediný nejspíš vážně a jeho věčný křečovitý výraz je jen dalším střípkem parodie, kterou tato série oplývá. Jason Momoa je naopak příjemným osvěžením, který od začátku s vlastním vědomím nejspíš věděl, do čeho jde a minimální záporácká snaha napodobit Jokerovo způsoby je vlastně zábavná a filmu sluší. Nejatraktivnější a nejlepší rozhodnutí bylo postavy rozdělit a jednotlivé příběhy dávkovat ve správném množství. To se prostě povedlo a já se v kině bavil tak moc, že mě v jistou chvíli i překvapilo, že už je konec filmu. Občas tam byly WTF momenty, ale mám to sérii vyčítat? To určitě ne, ale ani to nestojí za pochvalu. V určitou chvíli přišlo sebeuvědomění o debilitě tohoto formátu a až napotřetí se jim podařilo vytáhnout ten správný fakáč. Otázka je, jestli na takovou pohodovku naváže i následující díl. Do té doby FOR THE FAMILY.