V pasti - Epizoda 1 (2016) (epizoda)

Skvelý a originálny pilot. Na breh menšieho mesta prichádza trajekt z Dánska, a zrejme sa na ňom odohral zločin. Z lode nikto nemôže odísť, problémy ale robí tvrdohlavý kapitán. Navyše je na Islande brutálne počasie, takže sa uzatvára letisko a cesty. No a máme tu aj telo bez hlavy, rúk a nôh. A zatiaľ jedného podozrivého, takže s istotou môžeme povedať, že to nie je páchateľ.

Vraždy ve Valhalle (2020) (seriál)

Vraždy vo Valhalle ponúkajú dve rozdielne polovice, pričom tá prvá je "iba" nadpriemerná. Nie je to tak, že všetko je zrazu inak, ako napr. v Temnom prípade, len spoločne s vyšetrovateľmi zisťujeme, že jednu zo štyroch vrážd spáchal niekto iný. Má to logiku, pretože všetko sa zatknutím vraha nevyriešilo, predovšetkým temná minulosť istého sociálneho zariadenia pre mladistvých. Seriál skvele graduje, mení aj tón a atmosféru, ponúka úžasné zábery islandskej prírody a aj ten vyšetrovací pár nie je úplne najtradičnejší. No a ponúka aj myšlienku, že čo rodina a štát pokazí, rodina a štát už nenapraví.

Vraždy ve Valhalle - Stvůra z temnot (2020) (epizoda)

Finále potešilo o niečo viac ako v konkurenčnom Gašparkovi. Dočkáme sa ešte jedného solídneho zvratu, čo sa ale asi dalo čakať, i keď o žiaden šok už nejde. Bez akcie a súbojov to síce nejde, ale odohrajú sa v tme a príde aj na chladnú islandskú morskú vodu. Rozumej akcia je nakrútená decentne a vkusne. Všetko do seba zapadlo a prípad je vyriešený. I keď určité otvorené dvierka tu zostávajú.

Vraždy ve Valhalle - Rozcestí (2020) (epizoda)

Keď kosa padne na kameň... a ako z toho von. Druhá polovica seriálu je úplne iná ako tá prvá a dovolím si povedať, že o triedu lepšia.

Vraždy ve Valhalle - Tajná místnost (2020) (epizoda)

Otázka, o čom bude zvyšok seriálu, je zodpovedaná. Jednu zo štyroch vrážd nespáchal pôvodný podozrivý. Potom kto zabil Tommasa a samozrejme, kto je tajomný, sexuchtivý muž z minulosti. No, jedna odpoveď sa naskytuje a myslím, že je aj správna. Ale nechajme sa prekvapiť a aj keď to tak bude, tak to bude skvelou pointou celej minisérie.

Vraždy ve Valhalle - Všem na očích (2020) (epizoda)

Po tom, čo sme si mysleli, že totožnosť vraha je jasná a nemohol by byť ním nikto iný, prichádza v záverečných minútach zásadný zvrat, sme predsa v drsnom detektívnom trileri. Po stránke motivácie to zmysel dáva, i keď prevedenie vrážd prebiehalo príliš hladko na to, kto je vrahom. No a akosi si neviem predstaviť, s čím chcú tvorcovia ešte v troch dieloch v rámci prípadu prísť, ale rád sa nechám prekvapiť.

Vraždy ve Valhalle - Jizvy (2020) (epizoda)

Seriál nám postupne ukazuje obete z Valhally, ako dnes žijú a aké následky mali na nich zverstvá na nich páchané. Každý je na tom inak, šťastný je ale málokto, vlastne nikto. Otázkou potom zostáva, či radšej toto vyšetrovanie nenechať tak a vraha neoznačiť ako anonymného národného hrdinu. Katrinina rodinná záležitosť naberá na obrátkach a nechápem, ako sa žena pritom dokáže venovať ešte aj práci. O nič lepšie nie je na tom ani jej kolega z Osla.

Vraždy ve Valhalle - Valhalla (2020) (epizoda)

Vyšetrovanie pokračuje pomaly, ale našťastie bez zbytočnej akcie a logických dier. I keď ťažko povedať, prečo sa doteraz nikto neopýtal na to, kto držal v ruke fotoaparát... tu trochu scenáristi zaspali. Sociálka na Islande podľa tohto seriálu nebude nič sociálne, ako ani decáky v osemdesiatkách niekde na samote. Príroda a aj celkovo exteriér, ale aj interiér, sú ďalšími rozprávačmi príbehu. Atmosféru to má zatiaľ dokonalú.

Vraždy ve Valhalle - Návrat (2020) (epizoda)

O dosť výživnejšie, než solídny pilot. Do hry sa zapája aj nepodarený syn/brat. A dozvieme sa niečo aj o tajomnej fotografii, pričom smerovanie seriálu sa vďaka nej zdá byť pomerne priamočiare, ale asi nebude. Vďaka vyšetrovateľovi z Nórska, problémom vyšetrovateľky so synom a druhej obete so synom je jasné, čo bude ústrednou témou seriálu.

Vraždy ve Valhalle - Nevídané (2020) (epizoda)

Začiatok v jednom smere skôr rozpačitý; vyšetrovateľka a problémy v rodine, nepriechodný policajný šéf a konkurencia na okrsku. Máme tu ale hneď dve vraždy, ktorých obete zdanlivo vôbec nesúvisia, ale je zrejmé, aj z posledného záberu, že tu budeme mať, opäť, nejakú tu psychickú jazvu z minulosti. Nesmie chýbať ani stará fotka, kde budú asi všetky obete a páchateľ pekne pokope. No a atmosféra islandského mesta, aj tá moderná policajná stanica, dodávajú ďalšie plusové body. 70%