Zone Blanche - Jak teď žijeme, 2. díl (2019) (epizoda)

Podľa môjho názoru zatiaľ najlepšie napísaný aj zrežírovaný diel celého seriálu. Ide v podstate o druhú časť prvého prípadu novej série. Identita vraha je prekvapivá, vyšetrovanie napínavé, atmosféra čistokrvne hororová, nech sme v knižnici, v starom dome či v lesoch. No a paralelná montáž spájajúca súčasnosť s prítomnosťou je na hranici geniality. Pre vysvetlenie, vieme, že sme našli lebku a v scénach z minulosti sa postupne dozvedáme ako sa dostala tam, kde sa dostala.

Zone Blanche - Jak teď žijeme, 1. díl (2019) (epizoda)

No návrat hlavnej hrdinky do deja a nakoniec aj do úradu je tak trochu alibisticky vysvetlený tým, že jej kolega nikomu nepovedal o tom, v akom stave ju našiel v lese. Lekári asi vôbec neriešia jej zranenia a fakt, že mala byť dávno mŕtva. Ale dobre, nejde o žiadnu výraznejšiu vadu. Máme tu prvú vraždu novej sezóny, ktorá priamo súvisí s dianím v mestečku a jeho priemyselnej činnosti, takže to nie je tak odrezané od makrozápletky, ako samostatné prípady prvej série.

Probuzení (1980)

Málo známa kombinácia Omen a Exorcistu, pričom je jasné, že na tieto skvosty žánru nemá. Čo ale neznamená, že film nakrútený na základe diela Brama Stokera je viditeľne slabší. Má zaujímavé témy, ako posadnutosť prácou, veda verzus nadprirodzeno, vstup do dospelosti a s tým súvisiaca zmena osobnosti, ale v prvom rade ide o vzťah otca a dcéry, ktorý rodinu opustil práve kvôli vlastnému workoholizmu. Jednotlivé hororové scény majú náboj, ale skrátka v porovnaní s vyššie spomenutými dielami sú tie úmrtia a scény posadnutosti o niečo menej presvedčivé. 70%

Zone Blanche - Season 1 (2017) (série)

Zaujímavý mix samostatných prípadov a dôležitej makrozápletky o zmiznutí teenagerky na francúzskom vidieku uprostred doslova strašidelných lesov. Tak treba aj seriál chápať, ak vás bude zaujímať len to, kto môže za zmiznutie Marion, nebudete chápať, prečo sa venujeme samostatným zločinom. A naopak, ak chcete vidieť iba naratív, kedy sa jeden prípad rovná jedna epizóda, nebudú vás baviť odbočky ku komplikovaným vzťahom medzi ambivalentnými postavami. Záver jasne naznačí, že jednotlivé prípady aj makrozápletka majú racionálne vysvetlenie, to ale neznamená, že všetko na tomto mieste musí byť aj racionálne vysvetliteľné, práve naopak... no a po poslednom zábere asi málokto odolá druhej sérii, nech už sa ukáže akokoľvek kvalitná či nekvalitná.

Zone Blanche - Konec je teprve začátek (2017) (epizoda)

Lepší názov pre finále prvej série tvorcovia ani nemohli vymyslieť. Ústredná makrozápletka sa osvetlí, vieme, prečo zmizla starostova dcéra a kto všetko za to môže. Keď sa to tak vezme, tak najtragickejšou postavou celého seriálu je práve fňukajúci a psychický labilný otecko a zároveň "pán" mesta. Rozuzlenie tak celkom slušne prekvapilo, ale ako to už býva, o výraznejší šok nešlo. Je dobre, že finále neprebehlo formou akcie, ale je ešte mysterióznejšie ako väčšina epizód. No a záverečná scéna pokladá ťažko vopred zodpovedateľnú otázku, ako budú vyzerať vyšetrovania prípadov v druhej sérii...

Zone Blanche - Tajemství za oknem (2017) (epizoda)

Pokiaľ vo Francúzsku niečo stratíte, sledujte havranov a vlkov. Teraz sa už teším na ten proklamovaný záverečný mindfuck.

Zone Blanche - Temní hrdinové (2017) (epizoda)

Okrem hororu a westernu tu zase máme skôr čistokrvnú ľudskú drámu, i keď tá je súčasťou každej epizódy a každého kriminálneho prípadu. Spravodlivosť býva častokrát slepá, chvíľami sa zdá, že ju za ľudí vyriešia hady, ale nakoniec všetko dopadne trochu inak, o niečo dramatickejšie a tragickejšie. Okrem násilia tu máme aj prípad mŕtvoly zachytenej do pripravených konárov v lese, ale nie je centrom pozornosti.

Zone Blanche - Konec cesty (2017) (epizoda)

Minule horor, tentokrát skôr western. Prestrelka v Eldorade, kde sa štýlovo strieľa aj do alkoholu na stene za barom. A k tomu pasujúca hudba. Prípad je skôr priemerný, ale má v sebe emócie a ukazuje niekoľko stratených životov. Jeden už navždy, tie ostatné sa ešte môžu vzkriesiť. Nechýbajú ani scény v lese s hororovým nádychom, ale nikam linku s mužom s parožím neposúvajú, iba sa zapája do diania, keď sa mu tam niekto motá. No a tá prestrelka, kedy sa miestny obyvateľ rozhodne vyriešiť patovú situáciu, za tú by sa nehanbil ani Leone, nehovoriac o Tarantinovi.

Zone Blanche - Už žádné procházky lesem (2017) (epizoda)

Ešte lepšie ako predchádzajúca epizóda, čo platí kontinuálne pre zatiaľ všetky štyri. Found footage pripomínajúci Blair Witch je ale ešte intenzívnejší než spomínaný film. Celá nahrávka je nakrútená v noci a my vieme, že pri pozornom sledovaní tam nejaký ten tieň nájdeme. Ďalej spomienky hlavnej postavy na jej zasvetenie a vstup jej dcéry do tajomného kultu, či skôr naivnej rebelantskej skupiny. Ja som dostal v tejto epizóde úplne všetko, čo si myslím, že tento seriál dokáže ponúknuť. Preto sa aj teším na finále série a tie proklamované zvraty.

Zone Blanche - Prázdno (2017) (epizoda)

Zatiaľ je každá epizóda o triedu lepšia ako predchádzajúca. Tentokrát sa rieši zmiznutá priateľka v jaskyni a sekvencia jej hľadania je už čisto hororová a zatiaľ vrchol seriálu. Jaskyňa má totiž istú paranormálnu zvláštnosť. Dostávame sa aj k vysvetleniu tajomného áčkového symbolu a lepšie na to neprísť, lebo potom vás nikto neunesie v dodávke bohviekam. Riešia sa aj miestne obchody s pozemkami, takže táto epizóda obsahovala všetko, na čo sa prvé dve pýtali, samozrejme okrem konkrétnych epizódnych kriminálnych prípadov.