Jonathan Creek - The Tailor's Dummy (2003) (epizoda)

The Taylor´s Dummy trochu klame telom, riešime síce otázku, ako môže niekto vojsť do miestnosti ako jedna postava a vyjsť ako iná, ale pozorný divák si všimne, že ani s úvodnou sekvenciou nie je niečo s kostolným poriadkom a že záhada sa bude riešiť práve tu. Takmer stopercentná epizóda, možno po pozretí celej sezóny zvýšim hodnotenie.

Jonathan Creek - Angel Hair (2003) (epizoda)

Trochu netradičnejšia epizóda, ktorá mi príliš nesadla. Nejde tu o žiadne triky ohľadom hrdelných zločinov, v podstate len odhaľujeme záhadu jedného videa, kde sa strihajú vlasy a s tým spätý istý časový paradox. Motivácia zosnovateľa akcie prekvapí, síce najmä svojou banálnosťou, ale je to istým spôsobom aj vtipné.

Jonathan Creek - The Coonskin Cap (2003) (epizoda)

Zapeklitý prípad, kedy riešime logické nezrovnalosti pokusu o zločin v exteriéri, aby sme sa posunuli ku klasike, totiž k vražde v uzavretej miestnosti, kde nikto nebol ani nemal ako uniknúť. A výsledok je zase úplne iný ako doposiaľ pri podobných prípadoch, čo je dané aj tou previazanosťou na iný zločin. Čaká nás aj tona humoru, Jonathanov šéf v divadle je totiž týpek na pohľadanie a jeho metódy, ako zvýšiť návštevnosť, nepoznajú hraníc ani fantázie, ani etiky.

Jonathan Creek - Season 3 (1999) (série)

Ďalšia skvelá sezóna, ktorá neobsahuje priemernú časť. I keď sa zápletky zdanlivo opakujú, ich riešenie je vždy originálne, pretože skrátka súbor kúzelníckych trikov je síce viac menej obmedzený, ale stále dostatočne rozsiahly. Čiže tých spôsobov, ako vyriešiť napríklad dilemu uzavretej miestnosti v akomkoľvek zmysle je stále dosť a dosť, aby sme tu mohli mať aj originálnu tretiu sériu. Zápletiek je tu ale oveľa viac. Do hry sa viackrát vracia napríklad aj otázka hriechov minulosti.

Jonathan Creek - Satan's Chimney (2001) (epizoda)

Vianočný celovečerný špeciál ponúka dve mysteriózne vraždy, ktoré spolu súvisia a ktoré súvisia aj so systémom vrážd spred pár storočí. A bude to súvisieť aj s udalosťami spred pár desiatok rokov. Vysvetlenie oboch vrážd patrí medzi vrcholy celého seriálu, riešime, ako je možné zabiť niekoho vnútri miestnosti ak tam nikto nie je a guľka prešla cez okno, ktorého sklo ale ostalo nepoškodené a neskôr to, ako zmizne človek z uzavretej hladomorne, či čo to bolo. No a máme tu Jonathanovu novú parťáčku, ktorá je krajšia a aj sympatickejšia ako Mad, i keď aj na ňu som si časom zvykol.

Jonathan Creek - The Three Gamblers (2000) (epizoda)

Epizóda ponúka jedno prekvapenie čo sa týka záhady pohybujúcej sa mŕtvoly a jedno prekvapenie ohľadom identity jednej dôležitej osoby v deji. Obidve prekvapenia sú v podstate triviálne, ale povedzme, že nie sú zo súdka "vrah vymyslel dômyselný kúzelnícky trik", do hry sú zapojené aj iné sily. Na plný počet to možno chcelo dlhší a lepšie nakrútený flashback z Haiti.

Jonathan Creek - Miracle in Crooked Lane (1999) (epizoda)

Tentokrát riešime záhadu, ako mohla mŕtvola ožiť a premávať sa bez ostychu po miestnom vidieku. Áno, niečo podobné tu už bolo, ale tentokrát je pointa niekde úplne inde. Vtipne je nám riešenie záhady naznačené už pri prvej scéne, kedy konečne... ale to nebudem prezrádzať. Humor je opäť na tej najvyššej "suchej" úrovni, mimochodom sme svedkami aj takých bizarností, ako kúpeľ v ovsených vločkách. No a tí fanúšikovia Jonathana, tzv. Jonathan wanna be´s, sú neskutoční.

Jonathan Creek - Ghost's Forge (1999) (epizoda)

Chvíľu pred pozeraním tejto epizódy som si pustil video I Feel You od DM s Lysette Anthony. Potom pustím Ghost´s Forge a v úvodných titulkoch je... Lysette Anthony. JC je seriál o tom, že všetko na svete má racionálny základ, ale pri takýchto náhodách... prípad má tentokrát obzvlášť prekvapivú pointu, menší problém je ale v tom, že ústredný páchateľ to vlastne celé na konci povie sám a keby bol ticho, na nič by sa nedošlo, len by si to Jonathan proste myslel.

Jonathan Creek - The Omega Man (1999) (epizoda)

Creekovské Akty X. Ale Akty X naruby, keďže dobre vieme, že mimozemšťan je iba podvrh. Vyriešenie celej záhady je logické, zároveň ale niečo podobné aj po celý čas očakávate. Opäť nechýba skvelý humor (Michael Brandon paroduje celú americkú armádu) a z Jonathana sa stáva skutočná celebrita, začínajú naňho letieť dokonca miestne teenagerky. Pnutie medzi ním a jeho kolegyňou je tu hmatateľnejšie ako samotný mimozemšťan.