Jonathan Creek - Mother Redcap (1998) (epizoda)

Ďalší komplikovaný prípad, kde sa prelína séria vrážd z dávnejšej minulosti a jedno záhadné úmrtie v súčasnosti. Samozrejme tu máme miestnosť, kde si nikto nemohol dostať ani vyjsť von a výsledok je variácia na kúzelnícky trik. Má to občas správnu hororovú atmosféru, stopy nás zámerne zavádzajú iným smerom a tým pádom je aj riešenie o to prekvapivejšie. A nechýba ani ten humor, ako sme si už zvykli.

Jonathan Creek - Black Canary (1998) (epizoda)

Ďalšia netradične dlhá epizóda, čo ale vôbec nie je na škodu. Prípad je tentokrát aj na Jonathana Creeka obzvlášť mysteriózny a až do konca nemáte ani potuchy, ako sa (samo)vražda mohla odohrať tak, ako sa odohrala. Z riešenia až mrazí a ide čisto o kúzeľnícky trik. Humor robí jeden noir detektív so svojim kolegom, či kolegyňou a nie je za úplného blbca, ako to tak býva, ale jeho logické závery sú porovnateľné so závermi našich dvoch hrdinov.

Jonathan Creek - The Problem at Gallows Gate: Part 2 (1998) (epizoda)

Povedal by som, že The Problem at Gallows Gate je ako celok zatiaľ to najlepšie, čo seriál v prvej aj druhej sérii ponúkol. Rozlúsknutie problému je skutočne chytré, dopadnutie nepravdepodobného vraha excelentne vypointované a opäť tu nechýba skvelý humor. Dokonalá ukážka do najmenšieho detailu premyslenej detektívky, že by aj Aghata a Conan pozerali s otvorenými ústami.

Jonathan Creek - The Problem at Gallows Gate: Part 1 (1998) (epizoda)

Prvá časť tohto dvojdielu, ktorý mal byť mimochodom hodnotiteľný iba ako samostatné dielo, nám ponúka špecifický prípad, kedy vraždí mŕtvy muž. Že je to všetko inak, je jasné nielen Jonathanovi. Inak opäť to tu srší suchým britským humorom, druhá séria je v tomto smere takmer geniálna, "slepý" jazzový muzikant nech je toho dôkazom.

Jonathan Creek - The Scented Room (1998) (epizoda)

Epizóda sa síce volá The Scented Room, ale ono o ňu až tak nejde, je tu ešte jedna dôležitejšia miestnosť. Stratí sa obraz a keďže vieme, že ho bude riešiť Jonathan Creek, tak je jasné, že pôjde o ďalšiu paradoxnú situáciu. Pointa celkom prekvapí, ale nevyrazí dych, dôležitejší je skôr celkový motív. Na vraždy tentokrát zabudnite, hľadá sa "iba" jeden jedenapolmiliónový obraz. Komentár číslo 10 000.

Jonathan Creek - Time Waits for Norman (1998) (epizoda)

Väčšinou tu máme priestorové problémy, respektíve časopriestorové, tentokrát tu máme problém časový, ktorý je ale tiež aj problémom časopriestorovým. Len v inom zmysle ako doteraz. Ako môže byť človek na dvoch miestach v rovnakom čase? Odpoveď je síce zrejmá, ale motiváciu a spôsob prevedenia triku aj tak neodhadneme stopercentne až do konca. Inak ide dosiaľ o najvtipnejší diel.

Chyby (2021)

Film s veľkým potenciálom. To znamená, že tu máme množstvo situácií, ktoré by sa mohli ďalej rozvinúť a gradovať, ale skrátka sa tak nestane a ideme radšej vo vyjazdených koľajách, kedy opäť "s hrôzou" zisťujeme, že ľudia sú prvoplánové svine a hotovo a napríklad na pornoproducenta sa zabudne, pričom nadobudnete dojem, že sa zapojí vo finále do deja. Proste pri sledovaní si budete klásť otázky typu, čo by s týmito postavami urobil taký von Trier alebo nejaký americký nezávislý filmár. Herci sú perfektní, ale film sa tak trochu vďaka spomínaným výčitkám občas vlečie. Celkovo ale určite spokojnosť, najmä s tým, že niekto z našich luhov a hájov prišiel s podobnou tematikou.

Jonathan Creek - Danse Macabre (1998) (epizoda)

Záhada uzavretej miestnosti je leitmotívom celého seriálu a bohužiaľ v tomto prípade bude riešenie zrejmé asi každému, kto logicky premýšľa a tak "prezrie" skôr, než sa všetko dozvieme od Jonathana. Otázkou ale bude, kto v tom bol zainteresovaný a najmä akú mali vrahovia motiváciu. No a tam príbeh rozhodne prekvapil. Prekvapil aj čiernohumorný dovetok. Teda ten prvý, ten druhý vlastne tiež.

Jonathan Creek - Season 1 (1997) (série)

Detektívny seriál, ktorý v mnohom dokonca prekonáva aj viaceré prípady z pera Aghatie Christie a aj samotného Sherlocka Holmesa. Je preto veľmi prekvapivé, že ide o pomerne neznáme dielko z britskej televíznej produkcie, ktoré by asi potrebovalo len väčšiu reklamu a mohlo by byť skutočne kultové. V dnešnej dobe, kedy ale nie sme závislí na tom, kedy pôjde v telke ďalšia časť, má šancu získať opätovne pozornosť. Časom si dokonca obľúbite aj nesúrodú a zdanlivo neatraktívnu ústrednú buddy dvojicu.

Jonathan Creek - The Wrestler's Tomb (1997) (epizoda)

Pilot seriálu je otvorený skvostne. Poznávame dvoch hlavných súkromných vyšetrovateľov, ktorí sa k sebe dostávajú ako slepé kura k zrnu, pričom to hľadanie zrna je nesmierne zábavné. Od začiatku chápeme, že prípady budú založené na tom, ako kúzelník vytvára svoje triky a na základe toho bude dešifrovať vrahovu pascu. Samotný prípad je zapeklitý, identita vraha nie je až tak šokujúca, ale spôsob vraždy a vyriešenie celej záhady prekvapivé rozhodne je.