Paprika (2006)

Toto je presne námet, ktorý by som chcel vidieť v hranej podobe, čím môžem naštvať mnohých verných priaznivcov anime. Postavy ma príliš nezaujali, príbeh síce áno, ale nedokázal som sa do neho naplno ponoriť. Cítil som sa asi ako keď si chcem užiť super sen, ale stále sa z neho prebúdzam, potom znova zaspím, začnem sniť, ale prebudím sa opäť a už ma ani ten sen poriadne nebaví. Pri prvom pokuse film vidieť som dokonca zaspal, ale to bolo spôsobené skutočnou únavou. Záver je výborný, ale takéto monumentálne finále malo trvať dlhšie, než len tých sotva pár minút.

Smrt ve tmě 2 (2021)

Dvojka je ešte depresívnejšia a bezvýchodiskovejšia než prvá časť. Toto nie je rozhodne horor pre teenagerov, ale v jadre sociálna dráma a správa o stave americkej postvojnovej (Irak) a postkrízovej (súčasný Detroit) spoločnosti a hodnotiť ho podľa toho, ako sa budete pri ňom báť, je nepochopenie celej záležitosti. Lang je síce pri sile, zároveň už ale pôsobí ako starý, zničený človek plný neprekonateľnej bolesti a presne tak to bolo aj zamýšľané. Nie som možno príliš stotožnený so zásadným zvratom, ktorý delí film na dve časti, skrátka mám skôr dojem, že otec by dal prednosť úplne inému riešeniu. Tak preto "iba" 8/10.

Izolace (2021) (studentský film)

Pekný pokus o študentský český príspevok do sci-fi žánru. Prostriedky viac ako uzavreté prostredie samozrejme neumožňovali, o to viac sa divák sústredí na scenár. Ten sa snaží v závere šokovať v štýle Black Mirror, ale pokiaľ tento seriál dôverne poznáte, tak vás táto pointa asi máločím prekvapí. Len pripomeniem, že to začína a rozbehne sa to ako tohtoročný netflixovský Kyslík, vyústenie je ale úplne iné.

Simpsonovi - Série 28 (2016) (série)

Novšie série sú aj pre najväčších obdivovateľov Simpsonovcov, ktorí im odpustia aj slabšie momenty, skôr prehliadkou štvorhviezdičkových epizód. Dvadsaťosmička nie je výnimkou, osobne si ale sériu cením za to, že aj tu som našiel zopár geniálnych epizód, kde som nemal problém napáliť plnú paľbu. Napríklad Simpsonovci ako rodinná virtuálna aplikácia pána Burnsa. Len škoda, že čarodejnícky diel bol "iba" nadpriemerný. A najmenej som si užil výlet do Bostonu.

Simpsonovi - Město psů (2017) (epizoda)

Tvorcovia si tentokrát vzali na paškál ľudskú posadnutosť zvieracími miláčikmi, častokrát preferovanými na úkor ľudskej spoločnosti. Pričom samotné zvieratá za to nemôžu. Je to podané samozrejme vtipnou, satirickou formou a na úvod nechýba rýpnutie si do posadnutosti navigáciami. Opäť ale platí, že v skorších sezónach by z námetu toho dokázali tvorcovia vyťažiť o niečo viac. Margeiina reakcia na príchod vodcu smečky vo mne vyvolala výbuch smiechu.

Známí neznámí (2021)

Pre niekoho "známy", pre niekoho "neznámy" film a čím viac je pre vás neznámy, tým lepšie. Prečo to tak je, je jasnejšie ako Slnko. Československá adaptácia je verná kópia talianskeho originálu, vrátane pointy, ktorej sa napríklad vyhla nemecká verzia. Dôležitejšie ale je, že herci sú vo svojich úlohách presvedčiví a námet a scenár originálu je skvelý a tak to stačilo iba nezmrviť. No a k tomu našťastie nedošlo a tak sú Známi neznámi nie zbytočným filmom, ale celkom príjemným prekvapením.

Expedice: Džungle (2021)

Príjemné prekvapenie, akýsi pokus o návrat do osemdesiatych rokov, ale s príchuťou aj tých nultých, kedy sme tu mali Pirátov, proste aby sa chytil každý. A chytil by som sa aj ja, keby som nemal pri cca dvojhodinovom filme dojem, že som v kine hodiny tri. Vážne neviem, prečo mal Jungle Cruise na mňa takýto efekt, pretože všetko v podstate bez problémov šľape. V prvom rade chémia medzi Johnsonom a Blunt, až ma chytali kacírske myšlienky, či to neskončí v realite podobne ako pri Mr. a Mrs. Smithovci. Stále je to ale Disney a odvážnejšie narážky, nebodaj odvážne scény, neočakávajte.

Simpsonovi - Noční klub u Vočka (2017) (epizoda)

Kým to bude o MoHo House, tak to chvíľu potrvá, celé je to ale skôr o vzťahu Marge a Homera a ich ďalšej manželskej kríze. To tu už bolo nespočetnekrát, na druhú stranu by ale bez opakovania tejto zápletky boli Simpsonovci neautentickí. Fórikmi hýri najmä Očko; "Skoro vôbec o mne nevie, čo je moja jediná výhoda".

Simpsonovi - Dokonalý vnuk (2017) (epizoda)

Bart je ako dokonalý vnuk dokonalý, ale osobne išla úplne mimo mňa miestna posadnutosť hrou parodujúcou Pokémonov. Čiže hodnotenie sa odráža aj od toho, že ani poriadne neviem, o čo v skutočnosti išlo a nikdy som nemal v úmysle túto hru hrať. Tým pádom si ani Bart nemôže nárokovať celú epizódu na svoje huncútstva s dôchodcami a mne je to ľúto.

Simpsonovi - Burnsova univerzita (2017) (epizoda)

Burns sa vracia na Yale a zisťuje, že staré dobré časy sú už dávno preč a korunu tomu všetkému zmaru dáva miestny psí maskot. Burns sa teda rozhodne, že otvorí univerzitu vlastnú a keďže má množstvo zamestnancov, tak je jasné, kto bude vyučovať, len akosi je jedno, čo bude kto vyučovať. Vyzerá to ako super námet, len ide iba o časť deja nacpaného do dvadsaťminútovky a dočkáme sa napríklad aj paródie na Ex Machina. Byť to ucelenejšie a sústredenejšie, mohla to byť ďalšia legendárna epizóda.