Karppi - Meelika (2020) (epizoda)

Stále je tma, stále sneží a po meste pobehuje vrah a aby tých mŕtvol nebolo málo, tak pribudne ďalšia. Nechýba ani hororová naháňačka po opustenej nemocnici, alebo čo to bolo, aby bola atmosféra ešte hutnejšia. A funguje to. Že sa k jadru veci dostávame prostredníctvom náhod typu stratená zápalková krabička, na ktorú si vrah len tak mimochodom napíše dôležité číslo, mi osobne neprekáža, hranicu uveriteľnosti sme dosiaľ neprekročili.

Karppi - Šepot hvězd (2020) (epizoda)

Tak žiaden pomalý, opatrný rozjazd. Ide sa hneď naplno, máme tu hneď tri, či dokonca štyri mŕtvoly a i keď tie prvé dve budú súvisieť so skorumpovanou starostkou, tak posledné minúty sú veľmi prekvapivé. Mám dojem, že až teraz sa darí tvorcom budovať tú správnu severskú atmosféru, v prvej sérii sa akoby iba oklepávali, aký vizuál bude charakterizovať ich seriál. Minule sme tu mali Fínsko a Nemecko, tentokrát to bude Fínsko a Estónsko.

1984 (1956)

Pomerne verná adaptácia literárnej predlohy, ak samozrejme berieme do úvahy fakt, že všetko vo filme je aj v knihe, ale všetko čo je v knihe, nie je ani zďaleka vo filme. Atmosféru alternatívneho Londýna vnímam pozitívne, rovnako kulisy, avšak to iba do momentu, kedy sa Winston ocitá vo väzbe. Keď mal film začať vrcholiť a pridať na temnote, tak je v podstate iba dorozprávaný, zabudnime na mučenie a zmenený vzhľad hlavnej postavy. Snímka však skvele zapadá do sci-fi vlny svojho obdobia, začína výbuchom atómovej bomby a vyjadruje strach z rozrastajúceho sa komunizmu. 70%

Karppi - Season 1 (2018) (série)

Temná severská detektívka málokedy sklame a výnimkou nie je ani prvá sezóna Karppi. Zapeklitý prípad vraždy, ktorý je ale podaný vcelku prehľadne, obsahuje niekoľko momentov, ktoré naschvál vybočujú z kanónu a ponúka, pochopiteľne, prekvapivé rozuzlenie. To ale nie je hlavným triumfom, dôležitejšie je samotné vyšetrovanie a severská atmosféra. Súčasťou občasného cynického humoru je mimochodom aj oná pointa. Ak by som mal totiž jednou vetou charakterizovať celú sériu, tak by znela približne takto: "Ako dvojica policajtov vyriešením v jadre jednoduchého prípadu vraždy zničila len tak po ceste kariéru viacerých oligarchov." Komentovať niektoré logické lapsusy, keďže sa v žánri pravidelne opakujú, je nosením dreva do lesa.

Karppi - Začátek (2018) (epizoda)

Ako sa dalo čakať, všetko je nakoniec inak a ak by nebolo, tak by to skrátka nebolo ono. I keď zmysel by to aj tak všetko dávalo. Niektoré veci vo finále mohli byť spracované trochu viac do hĺbky, ale v podstate všetko dôležité si človek bez problémov môže domyslieť. Každopádne vyjde najavo, že v celej sérii nebolo nič vyložene navyše a ako to tak chodí, kľúč ku všetkému sa nachádza v minulosti.

Karppi - Modřiny (2018) (epizoda)

Tvorcovia vyťahujú najťažšie kalibre, avšak plnej spokojnosti zabraňuje opäť elementárna logika. Ale to sa dá, vzhľadom na napätie a vývin prípadu, celkom odpustiť. Už podľa videa z potápacej akcie bolo zrejmé, že pod vodu sa ešte pôjde a z týchto scén by mal radosť aj James Cameron. Kto za všetkým stojí a prečo, vyzerá byť odhalené, stále si ale myslím, že sa vo finále vytiahne ešte jedno eso z rukáva. Ono ten pohrebný rituál stále nedáva zmysel.

Karppi - Na vlastní pěst (2018) (epizoda)

Konečne sme sa dočkali sekvencie, kedy si vyšetrovatelia nalepia na stenu/nástenku všetky fotky a po poriadnom zrekapitulovaní všetkého, čo sa doposiaľ odohralo, začnú vytvárať nové teórie. Jasné, že to malo prísť skôr a že je to vlastne iba barlička na to, aby si všetko zrekapituloval divák, ale je to skrátka potrebné. Opitá Sofia je stále sympatická, jej deti našťastie na chvíľu zmizli z dohľadu a my sa tak, dúfam, až do konca budeme sústrediť iba na samotný prípad.

Karppi - Dobří samaritáni (2018) (epizoda)

Sofia tentokrát rieši veci sama a skoro sa jej to stalo osudným. Bolo otázkou času, kedy sa znova objaví prvý podozrivý, i keď asi málokto by očakával, že práve on by sa všetkým stál a jeho neustály pobyt v špeciálnom zariadení to iba potvrdil. Je tu tak zase nový podozrivý, cca číslo 6 až 10, avšak aj tu sme zrejme na falošnej stope. Dozvedáme sa stále viac o Anne a jej minulosti, pričom je už možné si utvoriť nejaké relevantné verzie celej udalosti. Je ale chvályhodné, že žiadna z nich nie je zatiaľ  pravdepodobnejšia ako ostatné.

Karppi - Terapie (2018) (epizoda)

Psychiatrická liečebňa hlboko vo fínskych lesoch, to je presne to, čo sa do severského krimi seriálu hodí. V tomto prípade ale využitá trochu inak, než by jeden očakával. Ide totiž o dosiaľ najvtipnejšiu epizódu (vlastne jedinú ako-tak vtipnú), kde si tvorcovia s divákmi cynicky pohrávajú. K tomu humoru, pri tom, ako Sofia oznamuje svojim kolegom, kde kedy s ňou pôjdu, som sa spontánne nahlas zasmial. Nie je to síce bizár kategória ála Saga, ale takéto mierne odľahčenie pasuje to do tak temného seriálu dokonale. Ale nebojte sa, záver je už patrične depresívny.

Karppi - Kořeny (2018) (epizoda)

Som rád, keď sa v polovici kriminálnej série dej zásadným spôsobom láme a zdanlivo jasný prípad sa ukazuje ako oveľa zložitejší. K tomu nám v prípade Karppi poslúži výlet na zasnežený vidiek, čo znie ako výlet do rozprávkovej krajiny, avšak opak je pravdou. Možno je kľúč k vyriešeniu prípadu práve v Anninej minulosti, každopádne aj tu ľudia radi berú spravodlivosť do vlastných rúk, nielen vo veľkomeste, čoho sme boli svedkami v prvej epizóde.