Karppi - Nezvěstní (2020) (epizoda)

V tejto epizóde sa toho udeje poriadne veľa a osobne som rád, že aj súkromné línie myšlienkovo nadväzujú na, alebo podporujú, hlavnú dejovú líniu zúfalej matky. V osobných životoch tu sú totiž zúfalí všetci a myslím, že o tom vo svojom jadre aj celý seriál je. Stále sa síce zdá, že všetko je jasné, ale podľa všetkého nájdenie chlapca (živého či mŕtveho) ukáže celý prípad v novom svetle.

Karppi - Paldiski (2020) (epizoda)

Ako sa dalo očakávať, viaceré veci vidíme spoločne s vyšetrovateľmi v novom svetle. Predovšetkým informácie z lode a druhý výsluch otca usmerňujú vyšetrovanie trochu iným smerom. Už začína byť dokonca zaujímavá aj línia s Hennou. Opäť ale treba pre vychutnanie si prípadu akceptovať logické lapsusy. Spomeňme napríklad fakt, že výsluchy na lodi nešla robiť na more polícia na žiadnej strane, proste sa čakalo na príchod do prístavu, či podozrivo dlho prázdna paluba na lodi. Mimochodom sa tu buď vzdáva hold Seven, alebo iba tvorcovia vykradli niektoré jeho slávne scény. Za mňa ale tak či tak fajn nápad.

Karppi - Výměna (2020) (epizoda)

Sme v polovici a to znamená, že sa zdanlivo všetko vysvetlilo, už len dolapiť páchateľa. Ale ako vieme zo skúseností, všetko môže byť nakoniec oveľa komplikovanejšie. Polícia sa síce snaží, ale v tomto prípade poriadne prestrelí a neodhadne inteligenciu únoscu. Len prečo tie oslie mostíky s neschopnou policajnou ochrankou, to už je v žánri klišé (viď Gaštánok), určite by sa to dalo napísať lepšie.

Karppi - Paní Spravedlnost (2020) (epizoda)

Prípad niekoľkonásobnej vraždy sa elegantne prepája s prípadom na radnici a osobne ma ani nehnevá to, že polícia reaguje pomerne nelogicky, pretože všetko sa deje až príliš rýchlo. Prečo je to ale tentokrát za tri je fakt, že sem scenáristi z nejakého dôvodu až príliš cpú Sofiine problémy s deťmi. Ono aj tá náhoda, že Henna sa zaplietla s drogami, v ktorých majú prsty zrejme tí v pozadí prípadu, pôsobí značne nedôveryhodne.

Karppi - Meelika (2020) (epizoda)

Stále je tma, stále sneží a po meste pobehuje vrah a aby tých mŕtvol nebolo málo, tak pribudne ďalšia. Nechýba ani hororová naháňačka po opustenej nemocnici, alebo čo to bolo, aby bola atmosféra ešte hutnejšia. A funguje to. Že sa k jadru veci dostávame prostredníctvom náhod typu stratená zápalková krabička, na ktorú si vrah len tak mimochodom napíše dôležité číslo, mi osobne neprekáža, hranicu uveriteľnosti sme dosiaľ neprekročili.

Karppi - Šepot hvězd (2020) (epizoda)

Tak žiaden pomalý, opatrný rozjazd. Ide sa hneď naplno, máme tu hneď tri, či dokonca štyri mŕtvoly a i keď tie prvé dve budú súvisieť so skorumpovanou starostkou, tak posledné minúty sú veľmi prekvapivé. Mám dojem, že až teraz sa darí tvorcom budovať tú správnu severskú atmosféru, v prvej sérii sa akoby iba oklepávali, aký vizuál bude charakterizovať ich seriál. Minule sme tu mali Fínsko a Nemecko, tentokrát to bude Fínsko a Estónsko.

1984 (1956)

Pomerne verná adaptácia literárnej predlohy, ak samozrejme berieme do úvahy fakt, že všetko vo filme je aj v knihe, ale všetko čo je v knihe, nie je ani zďaleka vo filme. Atmosféru alternatívneho Londýna vnímam pozitívne, rovnako kulisy, avšak to iba do momentu, kedy sa Winston ocitá vo väzbe. Keď mal film začať vrcholiť a pridať na temnote, tak je v podstate iba dorozprávaný, zabudnime na mučenie a zmenený vzhľad hlavnej postavy. Snímka však skvele zapadá do sci-fi vlny svojho obdobia, začína výbuchom atómovej bomby a vyjadruje strach z rozrastajúceho sa komunizmu. 70%

Karppi - Season 1 (2018) (série)

Temná severská detektívka málokedy sklame a výnimkou nie je ani prvá sezóna Karppi. Zapeklitý prípad vraždy, ktorý je ale podaný vcelku prehľadne, obsahuje niekoľko momentov, ktoré naschvál vybočujú z kanónu a ponúka, pochopiteľne, prekvapivé rozuzlenie. To ale nie je hlavným triumfom, dôležitejšie je samotné vyšetrovanie a severská atmosféra. Súčasťou občasného cynického humoru je mimochodom aj oná pointa. Ak by som mal totiž jednou vetou charakterizovať celú sériu, tak by znela približne takto: "Ako dvojica policajtov vyriešením v jadre jednoduchého prípadu vraždy zničila len tak po ceste kariéru viacerých oligarchov." Komentovať niektoré logické lapsusy, keďže sa v žánri pravidelne opakujú, je nosením dreva do lesa.

Karppi - Začátek (2018) (epizoda)

Ako sa dalo čakať, všetko je nakoniec inak a ak by nebolo, tak by to skrátka nebolo ono. I keď zmysel by to aj tak všetko dávalo. Niektoré veci vo finále mohli byť spracované trochu viac do hĺbky, ale v podstate všetko dôležité si človek bez problémov môže domyslieť. Každopádne vyjde najavo, že v celej sérii nebolo nič vyložene navyše a ako to tak chodí, kľúč ku všetkému sa nachádza v minulosti.

Karppi - Modřiny (2018) (epizoda)

Tvorcovia vyťahujú najťažšie kalibre, avšak plnej spokojnosti zabraňuje opäť elementárna logika. Ale to sa dá, vzhľadom na napätie a vývin prípadu, celkom odpustiť. Už podľa videa z potápacej akcie bolo zrejmé, že pod vodu sa ešte pôjde a z týchto scén by mal radosť aj James Cameron. Kto za všetkým stojí a prečo, vyzerá byť odhalené, stále si ale myslím, že sa vo finále vytiahne ešte jedno eso z rukáva. Ono ten pohrebný rituál stále nedáva zmysel.