Legendy z Dogtownu (2005)

Veľmi príjemný film na horúce leto, len sa môže stať, že budete chcieť prežiť radšej leto v sedemdesiatkách.  V podstate niet čo vyčítať, čisto subjektívne ale musím skonštatovať, že k surfovaniu ani skateboardingu nemám vôbec žiadny vzťah a nič z toho som nikdy neskúsil. Občas trochu drhne kauzalita, útek pred políciou, dokonca aj napadnutie strážcu zákona, ostane nie že bez potrestania, ale aj bez povšimnutia. Ale tu išlo najmä o sprostredkovanie tej neuveriteľnej voľnosti, na ktorú dnešná mládež môže zabudnúť a po ktorej už ani vôbec netúži. Možno to chcelo viac akcentovať ten rozdiel medzi plánovanými "20 rokmi prázdnin" v balíku a rutinný život strednej vrstvy v strednom veku. 70%

Ztraceni ve vesmíru (2018) (seriál)

Tak nechajme sa prekvapiť, či Lost in Space skutočne skončili treťou sériou. Všetko sa dokonale uzavrelo, všetko dostalo zmysel. Ale stále by samozrejme bolo na čom stavať aj ďalej, predovšetkým po záverečnom zábere tretej série. Lost in Space je presne taký, aký má v rámci svojho subžánru rodinného sci-fi byť. Síce si ho asi viac užijete s dospievajúcimi potomkami, ale nie je problém si ho pozrieť v dospelom veku aj osamote. Len treba niektoré veci brať s rezervou a chápaním cieľovej skupiny. Ide o jednu zo seriálových výnimiek, kedy sa dej umelo nenaťahuje a všetko ide správnym tempom vpred.

Ztraceni ve vesmíru - Série 3 (2021) (série)

Tretia séria Lost in Space možno nie je tak atmosférická a pohlcujúca ako dvojka, ale je zrejme najfunkčnejšia, prináša množstvo deja, akcie a aj emócií. Will je častokrát na facku, ako aj pátos, ale ak to berieme ako súčasť hry, respektíve žánru detské science fiction, tak je to bez problémov. Tvorcovia si dali záležať, aby fungovalo posolstvo a séria mala správny rytmus a tempo, takže na čo sa sťažovať. Možno by sa dokonca hodilo častí aj desať, toľko sa toho odohrá. Humanitárne myšlienky o pôvodnom nastavení mysle a možnosti sa zmeniť k lepšiemu, čiže paralely mimozemských robotov a ľudstva, povyšujú Lost in Space na viac ako len solídnu televíznu zábavu s dobrými trikmi.

Ztraceni ve vesmíru - Důvěra (2021) (epizoda)

Trochu zvláštny, možno nečakaný priebeh finále. Ale napriek tomu funkčný, logický a umocňujúci ústredné myšlienky tretej série a vlastne celého seriálu. Ako zabezpečiť mier a pokojný život v novom domove, na to príde pomerne náhodou jedna z hlavných postáv, urobí nečakaný krok a zistí, že s robotmi sa dá komunikovať aj iným spôsobom, ako násilím. Asi mohlo byť finále dlhšie, ale dovetok dopovie všetko, čo sme potrebovali vedieť.

The Gray Man (2022)

Človek by neveril, koľko logických lapsusov, neuveriteľne stupídnych replík a dialógov môže byť vo veľkom filme so superhviezdami. Ono je to ale nakoniec asi najväčší zdroj zábavy celého filmu, smiať sa na toľkých wtf scénach, ktoré sú myslené vážne. Vymenovávať všetko nemá zmysel, spomeniem napríklad iba otázku Goslinga smerom k človeku, ktorého postrelili do brucha a krváca, že "čo to je?". Pozerať sa na to samozrejme dá, pri akcii v Prahe som dokonca začal byť strhnutý, avšak aj táto sekvencia končí wtf scénou. No a keď je skoro všetko od veci, tak sú od veci aj záverečné titulky. Pozor, nejde o priemer, ani o nudu, len sa to skrátka príliš nepodarilo a na tej nepodarenosti sa dá celkom dobre zabaviť.

Ztraceni ve vesmíru - Smršť nečekaných událostí (2021) (epizoda)

Názov presne popisuje to, čo v pred-finále tretej série uvidíme. Množstvo udalostí, ktorých je ale asi až príliš mnoho. Každopádne to aspoň perfektne šľape, i keď veci idú jednoduchšie, ako by sme videli vo vážnejšie ladených sci-fi. Na záver ale predsa len prichádzajú problémy, ktoré zatiaľ riešenia nemajú. Taťka Robinson prejavuje akosi málo empatie, po vražde jedného dôležitého človeka sa na mŕtvolu iba sucho pozrie a ďalej rieši veci veľmi chladne, ako by bol robot. No a pozor, sme už na Alfa Centauri a tá vyzerá skvele, v podstate ako Zem.

Ztraceni ve vesmíru - Poslední vysílání (2021) (epizoda)

Blížiac sa k finále nám poskytnú tvorcovia aj nejaké dôležité zvraty. Zistím, prečo vymrelo miestne obyvateľstvo a pripraví sa pôda pre zápletku posledných dvoch častí. A to celkom netradične, pretože sa bude, samozrejme len skoro, umierať. A ako to skončí, si pri rodinnom seriáli vieme domyslieť, ale aj v tom je kúzlo rodinnej sci-fi zábavy.

Ztraceni ve vesmíru - Není úniku (2021) (epizoda)

Po nadupanej predchádzajúcej epizóde pochopiteľné prichádza určitý výdych a nižšie tempo. Nie je to priamo výčitka, je to len logický vývoj naratívu. Každopádne problémy po stroskotaní na planéte s úžasnými červami, že by aj na Dune pozerali, je zábavné sledovať. Pre postavy už menej, ale keďže sme vo fikčnom svete, tak donutiť obrovského červa, aby vyvracal vašu loď s vami na palube, nie je veľký problém.

Ztraceni ve vesmíru - Beze stop (2021) (epizoda)

Štvrtý diel svojimi udalosťami a akčným vyznením pôsobí, ako by išlo o finále série. Dejové línie sa spájajú, vidíme emocionálne stretnutie po dlhšom čase a spoločne idú všetci spolu za jasným cieľom, cestou do systému Alfa Centauri. I keď sa zdá, že všetko napriek doterajším prekážkam sa nakoniec hladko podarí, tak správne, všetko sa podľa plánu nepodarí. A máme tu zápletku pre druhú polovicu tretej sezóny.

Ztraceni ve vesmíru - Nováček (2021) (epizoda)

Mierne zvoľnenie tempa a kvalitnejšie dialógy tretej sérii v tejto epizóde výrazne pomohli. Dej sa ale stále ženie slušne vpred, nie je čas na žiadnu vatu. Dve dejové línie sa pretínajú, najzaujímavejšia ale bola v tomto prípade akcia dvoch dospelých Robinsonov spoločne so "Strašiakom" a aj jej prekvapivé vyústenie. Tretia séria sa tak týmto dielom naplno rozbehla.