Čtyři mouchy na šedém sametu (1971)

Povinnosť nielen pre milovníkov gialla a Argenta, ale aj seriálu Dempsey a Makepeacova, pretože hlavnú úlohu tu hrá mladučký a patrične vyhúkaný Michael Brandon. Kvalitná giallovka, ktorá ale trochu zlyháva vo "vedeckom" odhalení vraha, kedy sme na poli čistého sci-fi a tak trochu aj pri odhalení motivácií vraha, kde mohol byť pridaný aspoň ešte jeden motív navyše. Toho možno odhalíte vopred, možno nie, je to ale jedna z tých menej pravdepodobných variant, na ktoré počas sledovania budete myslieť. 70%

Le Royaume des fées (1903)

Podľa mňa scenáristicky aj vizuálne podarenejší film ako Cesta na Mesiac, čiže film, na základe ktorého všetci spoznávajú nielen Meliésa, ale aj počiatky kinematografie. Úžasné podmorské scény, ale aj scény na mori a na súši. Všetky triky sú absolútne úžasné, čo neznamená aj dokonalé, ale na tom nezáleží, ono sa to lepšie urobiť nedalo a ako keby Meliés týmto filmom po trikovej stránke značne predbehol dobu, pretože ako tu už padlo, je to proste "Zemanovka" ako vyšitá.

Asistentka (2019)

Asistentka pôsobí ako film s vyprázdnenou naráciou, kde ani nie ste schopní identifikovať jednotlivé dejstvá, nebodaj zvraty. Pritom tomu ale v skutočnosti tak nie je, ono sa tu toho odohrá pomerne dosť, hlavná postava s úžasným poker faceom (závidel by aj Krobot) dostane v podstate celkom slušnú sériu životných lekcií. Chcete pracovať v New Yorku (veľkomeste) vo veľkom korporáte a ukázať všetkým (doma na dedine), aký ste preto veľký frajer? Nehovorte im potom radšej o realite, pretože ono to nakoniec všade zovšednie, nehovoriac o zamestnaniach, kde je to šedé už od začiatku.

Gentleman s pistolí (2018)

Príjemná jednohubka, ktorá nám zas a opäť predstavuje sympatického darebáka. Redford stvárňuje extrémne sympatickú postavu gentlemana, čo je ale tak trochu v rozpore s tým, že tento človek neustále niekde sedel a niekoľkokrát sa mu podarilo z väzby utiecť. Aká je potom jeho skutočná povaha? Na to film neodpovedá skrátka preto, lebo sa na to ani nepýta. Išlo skôr o snahu dať Redfordovi ešte jednu príležitosť, aby si to pred kamerou užil.

Antebellum (2020)

Antebellum trpí tým, že nevzniklo už dávnejšie, pretože dnes bude, či už je, vnímané skôr ako film vezúci sa na vlne svojej doby. Ale ak sa od podobných úvah úplne oprostíme tak uznáme, že námet a jeho pointa sú pomerne originálne aj prekvapivé a okrem toho, že majú aj metaforický význam ohľadom prelínania minulosti a prítomnosti, funguje aj fikčný svet filmu. Ak teda vopred viete, že film vás film ťahá za nohu, tak budete zrejme premýšľať nad inými variantami, než nad tou, ktorú na nás tvorcovia vybalia tesne pred tretím aktom. Áno, čiastočne cítime variáciu na istý kontroverzný film z roku 2004 a seriál zo súčasnosti, ale film má svoju jasnú tvár.

Jonathan Creek (1997) (seriál)

Bezpochyby jeden z najoriginálnejších detektívnych seriálov, s akými kedy prišli britskí tvorcovia a v podstate akákoľvek televízna stanica v histórii. Originálny koncept kúzelníckeho majstra, ktorý rieši prípady založené na kúzelníckych trikoch je tak divácky atraktívna, že aj slabšie epizódy si užijete dosýta. Tie najlepšie sa môžu merať s tými najlepšími v Columbovi a osobne ma seriál bavil viac ako Sherlock Holmes v akejkoľvek verzii, i keď aj jeho mám na vysokých priečkach obľúbenosti.

Jonathan Creek - Daemons' Roost (2016) (epizoda)

Jeden z najkomplikovanejších a tak trochu aj najchaotickejších prípadov, aké kedy Jonathan riešil. Nakoniec sa samozrejme v tej prekombinovanosti zorientuje a všetko nám elegantne vysvetlí. Problém z magickými silami popierajúcimi gravitáciu sú vyriešené pomocou... no gravitácie a všetko je tak dosť triviálne, len aj tak divák na to sám nepríde. Výborné zakončenie celého seriálu, či sa niekedy dočkáme ešte nejakého špeciálu, je vo hviezdach.

Jonathan Creek - The Clue of the Savant's Thumb (2013) (epizoda)

Ďalší špeciál ponúka ďalšiu záhadu uzamknutej izby, z ktorej ale nezmizne živý človek, ale už jeho mŕtvola. Pričom telo sa nikde nenašlo a niet ani podozrivých. Písať, že riešenie záhady prekvapí, je v prípade tohto seriálu nosením dreva do lesa, ale skrátka to tak je, pretože ide opäť o trik, aký dosiaľ tvorcovia ešte nepoužili. Záverečné minúty ešte všetko osvetlia z hľadiska motivácií, ale v podstate to už nie je ani potrebné.

Červený stan (1969)

Videná dvojdielna verzia, čiže nezostrihaná a predpokladám, že pri dvojhodinovej by som s hodnotením išiel nižšie. Na snímke už cítiť nahlodanie zubom času, avšak kvalitní herci, umné rytmizovanie a príťažlivý námet dokázali svoje. Skôr je otázkou, prečo tento historický film nie je bezchybný, za istých okolností sa mohol stať nehynúcou klasikou. Popravde by som radšej v zamrznutej krajine strávil viac času, než sa neustále premiestňoval medzi postavy riešiace záchranu z bezpečia domova. Ale to nie je chyba scenára, to sú moje osobné preferencie.

Mainstream (2020)

Mainstream je film, ktorý chce byť artom, ale je skôr takým fajn indie mainstreamom. Garfield hrá ako o život, ale scenár je vo svojom jadre nastavený tak, že nám je akosi celý vývoj zrejmý od prvého úspechu a kritika sociálnych sietí objavuje niečo už dlhšie objavované. Každopádne treba pochváliť gýčovité stvárnenie virtuálneho sveta, nejasné prelínanie medzi realitou a týmto svetom a adekvátnu stopáž. Pre "postihnutú" mládež povinnosť, je však otázne, či by nakoniec Mainstream pre ňu neznamenal len ďalší cool kúsok o svete, v ktorom chcú už na veky vekov žiť.