• Mysteriózní

Lunghi capelli della morte, I (1964)

Čiernobiela gotika, ktorá sa dá v pohode skúsnuť, s krásnou a uhraničivou Barbarou Steele. Trošku pomalé, a hudba miestami až príliš 60s, ale to už je dobou a námetom. Až na výnimky preferujem(a milujem) hororové Taliansko prevažne zo zlatých 70s a 80s, ale šlo to.

Lust for a Vampire (1971)

Opäť veľmi precízne, krásne a po britsky uhladene spracovaný Hammer, aj keď vykúkajú rohy v podobe decentného t&a a trochu tej krvi. Taliansko alebo Španielsko to už v tej dobe bralo odvážnejšie, ale o tom to nie je. Krásne exteriéry i interiéry, škola plná nádherných žien a zaujímavo spracovaná Carmilla. Film stále má svoje čaro a atmosféru.

Macchie solari (1975)

Toto giallo je trochu ťachší oriešok. Totižto, spočiatku sa film tvári pomerne nesympaticky, rozhádzane, s narušenými postavami a zlomenou hrdinkou. No a takým aj je, naviac gore používa najmä na vyvedenie diváka z miery, hlavme tá výstava samovrážd v Ríme, mŕtvoly v márnici atď. Ale... V tej priamočiarej, živelnej duši filmu niečo je! Podfarbuje to krásna Morriconeho hudba, odohráva sa v nádhernom Ríme a je proste od začiatku do konca zaujímavý. Neustale sa niečo deje a je výborne zahraný a natočený, aj napriek nesympatickým postavám. Najskôr tak trochu klame telom, a podsúva divákovom skôr takú psycho atmosféru, nakoniec sa ale vytasí s pomerne komplexným a zaujimavým príbehom a rozuzlenim v pozadí toho všetkého. Mimsy Farmer je tu svojim zvláštnym spôsobom sexy, je to také netypické giallo... Ale zanechá svoj osobitý feeling. Preto niekde medzi troma a štyrmi stars. Zvláštny, svojim spôsobom nezabudnuteľný film.

Macumba sexual (1983)

Francova psychosexuálna nočná mora, v krásnej a sureálnej krajine, na tú je ako vždy kladený veľký dôraz. Púšť more a len veľmi voľné rozprávanie, uhraničivá Lina a Ajita Wilson, podivný a pôsobivý Franco, lepkavá a strašidelná a veľmi zvláštna atmosféra. Franco to zasa utiahol na nej. Len pre zasvätené publikum.

Madeleine, anatomia di un incubo (1974)

Utiahlo ma to čiste na vizuálnu a hudobnú stránku. Camille Keaton bola naozaj krásna, letné scenérie Talianska a mora, snivá 70s hudba a veľmi voľný, dreamlike dej. Pointa síce nie je zlá, ale viac sa mi páčil ten voľný štýl. Ak už ste absolvovali nejakého toho Jessa Franca, aj keď tento film ani zďaleka nie je tak t&a grafický, skôr mám na mysli nadovšetko vizuálny zážitok, nemalo by to na vás zanechať nejaké negatívne stopy. Aj tak to ale nebude pre každého. Osobne sa mi to páčilo viac, ako by som čakal.

Madhouse (1981)

Solídne kills, výborne nakrútené, skvelý príbeh, vynikajúci záver, ktorý to ťahá ešte o hviezdičku vyšie. Aj hudba tomu pridáva takú špeciálnu americko/taliansku príchúť. Nie som si ale istý, či sa tam hodili všetky tie cheesy postavy, hlavne nie v inak skvelom závere a či sa to neprehnalo s tým "šialeným smiechom" a "veselým šialenstvom". Naopak, napriek snahe mi to pripadalo zasa cheesy. Ale inak spokojnosť, nie až taká ako s najväčšími talianskymi peckami, ale good.

Madison County (2011)

Prvýkrát, pred niekoľkými rokmi, som bol filmom nadšený. Teraz musím pribrzdiť. Film má skvelé lokácie malého mestečka a okolitých lesov a killerova maska palec rozhodne hore. Herci sú hit and miss, baby pekné a ostatní neurazia. Hudba je väčšinou skvelá a film je cca v druhej polovičke miestami aj napínavý a mierne vie aj prekvapiť, záver s chybičkami skvelý. Backstory sadne. Určite, keďže ide o backwoods slasher, by sa hodilo viac gore, to čo tu je, je pomerne roztrasené a rýchle. Aj istá "zlovestnosť" určite v scénari vyzerala lepšie, ako v hotovom filme. Film by si zaslúžil krvavejšie pokračovanie, pretože killer je naozaj skvelý. Niekedy je človeku až ľúto, že takéto mierne nadpriemerné filmy viacmenej po premíére zapadnú, pretože aj napriek chybičkám si tento film stále zasĺúži pozornosť.

Malabimba (1979)

Pekelne zábavný sleazy kúsok, s adekvátnym spracovaním, veľmi pekným prostredím v podobe zámku a okolitých hôr, a krásnou, typicky talianskou "Morricone feel" hudbou, ktorú by som vedel počúvať donekonečna. Nájde sa aj nejaká tá atmosférickejšia, "strašidelná" scéna, ale je to predovšetkým "sleazefest", s mojou obľúbenkyňou Mariangelou Giordano(jej výkon v úlohe mníšky je asi ten najlepší herecký výkon vo filme), na ktorom si zmlsnú predovšetkým fans podobných raritiek.

Malenka (1969)

No, režisér sa ešte lem rozbiehal, ale už to začínalo iskriť. Prekrásny autentický hrad, chodby, okolie, lesy... wau. Krásne a krásne, ľahko natočené. Škoda, že Ossorio nepridal nejakú silnejšiu atmosféru, možno trošku toho priekopníckeho gore, takto je to niekde medzi parodickými prvkami a vážnou gotikou. Pointa ako tak, ale skvelo natočené, vrátane farebnej pocty Bavovi atď. to je.

Masakr na holčičím večírku (1982)

Klasický 80s slasher v tej najlepšej tradícii, zábavný od začiatku do parádneho konca. They dont make them like this anymore.